Małe Mazurki

📅 sobota 25.04.2015
Małe Mazurki
Do wspólnego muzykowania zaproszą dzieci i rodziców Ewa „Jedzie, jedzie Pan Zelman", czyli zabawy muzyczne z Lubelszczyzny. Podczas spotkania uczestnicy nauczą się prostych piosenek, pobawią się z nami w tradycyjne gry i zabawy muzyczne i zostaną zaproszeni do wspólnej gry na dawnych instrumentach.

 

***

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

Ewa Grochowska skrzypce

Krzysztof Butryn suka biłgorajska, bębenek obręczowy, baraban

Edyta Piekarczyk basy trzystrunowe

Muzycy tradycyjni młodego pokolenia – grają muzykę taneczną z Lubelszczyzny i północnej Małopolski. Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli. Grają w stylu do dziś określanym na wsiach jako „starodawny" ale potrafią się także odnaleźć w różnych nowych stylach, zależnie od potrzeby i sytuacji.

Tradycje muzyczne wsi Wola Destymflandzka sięgają XIX wieku i zapoczątkowane zostały przez trzech braci: Jana, Ignacego i Edwarda Dziobaków. Ich spadkobiercy muzyczni nawiązują w swoim repertuarze zarówno do tradycji rodzinnych, odziedziczonych po rodzinie Dziobaków, jak i do własnych doświadczeń gromadzonych podczas nauki u muzykantów starszego pokolenia, wybitnych skrzypków: Jana Gacy z Przystałowic Małych, Stanisława Głaza z Dzwoli i Bronisława Bidy z Gródek.

Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głownie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego. Często biorą udział w projektach muzycznych, łączących tradycje muzyczne wsi ze współczesną muzyką elektroniczną i awangardową, co w pewnym sensie jest efektem refleksji nad miejscem w kulturze i świecie nam współczesnym muzyki, którą praktykują.

Pytanie o walory duchowe i estetyczne muzyki tradycyjnej nie jest dla nich pytaniem „etnomuzykologicznym" czy w jakikolwiek inny sposób naukowym, ale potrzebą wyrażenia odczucia, że jest ona adekwatna do tego, kim i w jaki sposób czują się jako ludzie, poszukujący formy wypowiedzi artystycznej/muzycznej.

Bo muzyka – jak mawiał Jan Gaca – jest nieskończona.

Są inicjatorami i pomysłodawcami wielu przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych, dedykowanych popularyzowaniu i nauce muzyki tradycyjnej, m.in. projektu „Staromodni" (2011) i programu „Złoty Talar. Nieformalna edukacja muzyczna jako kapitał kulturowy" (2012/2013). Prowadzą warsztaty taneczne i instrumentalne oraz zajęcia umuzykalniające dla dzieci.

Więcej informacji: www.staromodni.pl  www.sukabilgorajska.pl

 

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata – Mistrzowie i uczniowie", Warszawa, 21 – 26 kwietnia 2015

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata" został powołany do życia w 2010 r., z okazji Roku Chopinowskiego. Skupia barwne środowisko młodych ludzi zafascynowanych polską muzyką tradycyjną i jej wiejskimi wykonawcami. Na festiwalowej scenie obok wiejskich muzykantów grywają muzycy klasyczni, jazzowi, prezentują swoje utwory kompozytorzy współcześni a w klubie festiwalowym do muzyki granej przez najlepsze wiejskie kapele codziennie tańczą tłumy. Melodie taneczne grane naprawdę „do tańca" przywracają muzyce tradycyjnej właściwy sens.

Główną ideą festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata" 2015, zatytułowanego „Mistrzowie i uczniowie", będzie przyjrzenie się specyfice bezpośredniego przekazu mistrz – uczeń. Szczęśliwie doczekaliśmy a raczej dopracowaliśmy się sytuacji, w której wielu wiejskich muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wychowało godnych siebie następców. Podczas koncertów usłyszymy wielu Mistrzów z różnych regionów Polski i ich uczniów. Zaprezentowana zostanie szeroko muzyka z Kielecczyzny. Austriacki zespół Simona Waschera przygotowuje projekt o źródłach muzyki Mozarta. W programie również nowa kompozycja Jakuba Sarwasa na głos i orkiestrę góralską oraz Marcin Pospieszalski i artyści jazzowi.
Więcej informacji na www.festivalmazurki.pl

 

Od wtorku do soboty będzie można uczestniczyć w warsztatach śpiewu, tańca, gry na skrzypcach, bębnie i harmonii a po koncertach tańczyć i muzykować w klubach festiwalowych. W sobotę w Fortecy na ul. Zakroczymskiej barwne wydarzenie – Targowisko Instrumentów pełne atrakcji – również takich, które skierowane są do dzieci.

Wstęp: 20 zł pierwsze dziecko z rodzeństwa, 10 zł- drugie, 5 zł -trzecie

Obowiązują zapisy

rezerwacje@ethnomuseum.pl

22 696 53 80

157 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent