Mała Warszawska Jesień

📅 poniedziałek 21.09.2015 do środa 23.09.2015
Mała Warszawska Jesień

Czasem może zaskoczyć nas w parku, podczas spaceru, innym razem w galerii. Często zaprasza nas do zabawy, wspólnego działania, uczy i odkrywa przed nami bogactwo i różnorodność świata dźwięków, którymi jesteśmy otoczeni. Może też pomóc nam poznać i zrozumieć sztukę współczesną.

5. edycja festiwalu potwierdza wszystko, co Mała Warszawska Jesień wie na temat muzyki współczesnej. Wybierając się w tym roku do Muzeum Rzeźby w Królikarni nasłuchujmy pilnie co mówią zgromadzone w Magazynie Studyjnym rzeźby. Czy cieszą się z naszej wizyty? Czy jest im smutno, czy wesoło? Jeśli postanowimy odpocząć w parku przed pałacem Królikarnia, usiąść na trawie i przymknąć oczy, możemy nieoczekiwanie przenieść się do czasów, w których pałac powstał. Idylliczna muzyka i śpiew będą przewodnikami naszej podróży w czasie. A gdybyśmy postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o różnorodności muzyki współczesnej musimy odwiedzić Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Tam wysłuchamy między innymi kwartetu smyczkowego wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. W Zachęcie spotkamy zaklinacza dźwięków, który ma swoje sposoby na to, aby muzyka brzmiała niezwykle i zaskakująco. Przekonamy się też, że obrazy można nie tylko oglądać, ale też zagrać.

Jakby ich nie było czyli bunt w Królikarni

instalacja w Magazynie Studyjnym Rzeźby XX/XXI wieku

w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

18-27 września 2015, w godz. 11.00-18.00, w czwartek do 20.00, w pon. muzeum nieczynne

Wernisaż 18 września, godz. 17.00.

Wejście co pół godziny, ostatnie o godz. 17.30, w czwartek o 19.30.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy warsawautumn@gmail.com

Autor: Krzysztof Knittel

Współpraca autorska i reżyseria: Maciej Wojtyszko

Programowanie oświetlenia, efekty specjalne, dźwięk: Krzysztof Cybulski, Jan Pieniążek

GŁOSY: Katarzyna Kwiatkowska, Michał Zieliński

Nagrania głosów aktorów Michał Bereza

Nieskończony rejestr. Obrazy i ich muzyczne interpretacje

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, sala warsztatowa

18-27 września 2015, w godz. 12.00-20.00, w poniedziałek galeria nieczynna

Wernisaż 18 września, godz. 19.00.

wstęp wolny

Autorzy obrazów z kolekcji Zachęty: Magda Bielesz, Agata Bogacka, Tomasz Ciecierski, Stanisław Dróżdż, Paweł Jarodzki, Przemysław Matecki, Włodzimierz Pawlak, Wilhelm Sasnal, Jacek Sempoliński, Jan Tarasin

autorzy utworów muzycznych: uczniowie Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie pod kierunkiem Dagny Sadkowskiej

projektant wystawy i autor muralu: Jacek Świdziński

kuratorki wystawy: Maria Świerżewska-Franczak i Anna Zdzieborska

Muzyka nie tylko dla dorosłych

Studio koncertowe Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego

19 września godz. 11.00 i 16.00

Wydarzenie biletowane

Program koncertu:

Roderik de Man Wait a minute! na dwukanałową taśmę

Krzysztof Penderecki II Kwartet smyczkowy

Kazimierz Serocki Arrangements, na 1-4 flety proste – wersja na 2 flety

John Cage Song Books (wybór): Solo for voice 32, 12, 55, 52, 54

Wykonawcy: Joanna Freszel sopran, Paweł Iwaszkiewicz, Marek Nahajowski flety, NeoQartet w składzie: Paweł Kapica, Karolina Piątkowska-Nowicka, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski

Prowadzenie Hanna Gawrońska

Idyll 2

Performance muzyczny na instrumenty ludowe, głosy wokalne i dźwięk elektroniczny

Park w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

20 września godz. 11.00 i 16.00

wstęp wolny

Autor Zygmunt Krauze

Reżyseria dźwięku: Wojciech Błażejczyk

Wykonawcy: Aleksandra Biskot, Ewa Puchalska, Ewelina Rzezińska, Anna Wyrzykowska głosy żeńskie, Edward Borowiak, Witold Gałązka, Czesław Pałkowski, Michał Straszewski: liry korbowe, złóbcoki, dudy, dzwonki owcze, fujarki bieszczadzkie.

Zaklinacz dźwięków

warsztaty z komputerowego modelowania dźwięku

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, sala multimedialna

26 września, godz. 11.00 (dzieci w wieku 4-6 lat) i 16.00 (dzieci w wieku 7-12 lat)

Wydarzenie biletowane

Wojciech Błażejczyk, TWOgether Duo: Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon

Muzyczne obrazy

warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie Nieskończony rejestr. Obrazy i ich muzyczne interpretacje

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, sala multimedialna

27 września 2015 roku, godz.16.00 (dzieci w wieku 4-6 lat) i 17.30 (dzieci w wieku 7-12 lat)

wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy warsawautumn@gmail.com

Prowadzenie: Maria Kosińska i Dagna Sadkowska

Miejsca:

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3, sala warsztatowa – wejście główne, sala multimedialna – wejście z tyłu budynku, od ulicy Burschego

Muzeum Rzeźby w Królikarni, ul. Puławska 113 a

Studio koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

Pardon, To Tu Pl. Grzybowski 12/16

Bilety

Bilety w cenie 5 zł dziecko, 15 zł osoba dorosła – do kupienia na godzinę przed wydarzeniami

19 i 26 września lub od dnia 15 września w biurze festiwalu Rynek Starego Miasta 27,

w godzinach 10.00-17.00, w kasie Filharmonii Narodowej ul. Jasna 5,

pon.-sob. w godzinach 10.00-14.00 i 15.00-19.00.

płatność gotówką

qlturka.pl

magazyn „Gaga"

Radio Bajka

Festiwal dofinansowano ze środków miasta stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne".

Mała „Warszawska Jesień" została dofinansowana ze środków miasta stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja".