Mała Boska Komedia 2020

online
🗺 mapa
📅 piątek 11.12.2020 do niedziela 13.12.2020
Mała Boska Komedia 2020
W tym roku Mała Boska Komedia – przegląd najnowszych spektakli dla dzieci i młodzieży – przenosi się do sieci. Zobaczymy pięć przedstawień konkursowych z Gdańska, Wrocławia, Łodzi i Krakowa, oraz trzy krakowskie tytuły prezentowane poza konkursem. Tegoroczna oferta festiwalu skierowana jest do widzów młodszych, ze szkół podstawowych oraz do młodzieży licealnej. Najlepszy spektakl wybierze dziecięco-młodzieżowe jury i przyzna mu nagrodę Grand Prix. 

Wraz z tegoroczna edycją Małej Boskiej Komedii organizator festiwalu – Teatr Łaźnia Nowa – rozpoczyna działalność platformy dla młodzieży. Jej członkowie, działający na co dzień w grupach teatralnych przy różnych teatrach w Polsce, sformułują 21 postulatów dla teatru młodych.

Dobry festiwal powinien podejmować dialog z rzeczywistością i potrzebami, jakie ona generuje. W ostatnich tygodniach nic tak mocno nie wybrzmiewa, jak głos młodzieży, która wyszła na ulice. Pojawiło się nowe pokolenie – aktywne, odważne i świadome. Jest to impuls do powołania całorocznej platformy teatru dla młodych. Chcemy usłyszeć, jak myślą najmłodsi, co mają do powiedzenia i jak chcą, żeby wyglądał świat – zapowiada Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia.

Spektakle konkursowe to propozycja dla młodszych widzów, w wieku od 7 lat ale ważną częścią programu są w tym roku spektakle dla nastolatków, nawet powyżej 16 lat.  Mogą być one oglądane przez całą rodzinę, w formule teatru familijnego. Przegląd rozpocznie się w piątek 11 grudnia i potrwa do niedzieli 13 grudnia.

Mała Boska Komedia odbywa się w tym roku w ramach 13 -ego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Rozpoczniemy 11 grudnia na platformie PlayKrakow.com o godzinie 16:00 przedstawieniem „Piotruś Pan i Jakub Hak” w reżyserii Magdaleny Miklasz. Co jest największą wartością w życiu? Co nadaje mu sens? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wraz z Piotrusiem Panem, Wendy Darling i innymi mieszkańcami Nibylandii. Kolejną propozycją tego dnia będzie „Motyl” w reżyserii Marcina Libera – pierwszy spektakl tego znanego reżysera stworzony dla młodych widzów, który od razu został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków. To metaforyczna historia dorastania, w której i dzieci, i dorośli mogą zobaczyć siebie nawzajem. Projekcja 11 grudnia o godzinie 18:00.  Dzień później 12 grudnia o 16:00 „Rutka” Karoliny Maciejaszek, nagrodzona niedawno w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W przedstawieniu nakładają się dwa światy – współczesny,  Zosi, 10-latki mieszkającej na łódzkich Bałutach, z wojennym światem żydowskiego getta i mieszkającą w nim Rutką. Dziewczynki zostają przyjaciółkami i razem odkrywają miasto.

Intensywność życia politycznego może stanowić pretekst do rozmowy z dziećmi i młodzieżą o władzy i politykach. Impulsem ku temu może być spektakl „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Piotra Siekluckiego (12 grudnia, godz. 18:00). Ostatnią propozycję konkursową zobaczymy 13 grudnia o godzinie 12:00. Niezawodny duet twórców teatru dla młodych widzów: Maria Wojtyszko i Jakub Krofta spektaklem „Kosmici” oczaruje dziecięcą publiczność. Wraz z bohaterami przedstawienia udamy się w kosmiczną, międzypokoleniową podróż.

Najciekawszy spektakl wybierze młodzieżowe jury, które w tym roku będzie obradować online, czego efektem będzie przyznanie wybranemu tytułowi Grand Prix.

Mała Boska Komedia traktuje swoich uczestników w pełni ich praw – daje im możliwość wyrażenia opinii i zabrania głosu. Bardzo zależy nam na „spotkaniu” poprzez sztukę, nie tylko w momencie odbioru spektakli, ale także później – na inicjowaniu rozmowy twórców i widzów. Dlatego także w tym roku każdy z zespołów teatralnych biorących udział w konkursie będzie miał możliwość spotkania twarzą w twarz – chociaż online – z młodymi jurorami. Jest to szansa dla młodych, aby dopytać twórców o to, co w spektaklu wydało się zbyt trudne albo niejasne, zaskakujące, czy też w szczególny sposób poruszające. Ten moment rozmowy jest ważny także dla tych, którzy przygotowują spektakle – mówi Martyna Paliś, kuratorka programu Małej Boskiej.

Dla nastoletnich widzów proponujemy dwa pozakonkursowe teatralne spotkania oscylujące wokół tematyki science fiction. Zachęcającą do immersji, czyli zanurzenia się w wyobrażonym świecie  „Władczynię much” powstającą na bazie słynnego komiksu wyreżyseruje Konrad Dworakowski. Pokaz premierowy  13 grudnia o 16:00. Tego samego dnia o 19:00 czeka nas „Lem vs. P.K. Dick” w reżyserii Mateusza Pakuły, który pokaże częściowo prawdziwe, częściowo fikcyjne spotkanie dwóch gigantów literatury SI-FI, a poprzez tą historię sprowokuje do zadawania egzystencjalnych pytań o Boga i naturę świata.
Jak nastolatkowie patrzą na świat i otaczającą ich rzeczywistość, jakie są ich marzenia, z czym się nie zgadzają, dowiemy się, oglądając  „Granice otwarte” w reżyserii Łukasza Zaleskiego. To spektakl – dokument, który powstał na bazie osobistych doświadczeń grających w nim dziewczyn-amatorek.

Choć teatry zostały zamknięte, nie chcemy przerywać dialogu z młodszą publicznością i zachęcamy do bycia z nami. Wszystkie spektakle będą pokazane bezpłatnie za pośrednictwem PLAY KRAKÓW – pierwszej miejskiej platformy vod w Polsce (www.playkrakow.com).  Aby zostać widzem Boskiej Komedii wystarczy się zarejestrować na www.playkrakow.com i zapoznać się z harmonogramem pokazów na stronie www.boskakomedia.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent