Królik i Misia
Królik i Misia

Laboratorium w Archiwum – warsztaty dla juniorów i seniorów

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4
🗺 mapa
📅 niedziela 03.09.2017
5 zł
Laboratorium w Archiwum - warsztaty dla juniorów i seniorów

Zapraszamy na kolejne w nowym cyklu Laboratorium w Archiwum warsztaty dla juniorów i seniorów.

3 września, 11.30-12.30
A kto to jest? Zabawy w domowego archiwistę.

Dzieci nie trzeba zachęcać do zadawania pytań. Gdy widzą fotografie rodzinne pytają kto na nich jest. Dlatego warto wykorzystać tę naturalną ciekawość i poświęcić czas na wspólną przygodę z opisywaniem domowych archiwów.
Podczas warsztatów rodzice razem z dziećmi obejrzą rodzinne zdjęcia autorki i stworzą własne fotografie pamiątkowe za pomocą materiałów plastycznych. Wspólnie wykonają opisy, aby przekonać się o wartości tworzenia archiwum rodzinnego, którego elementem jest dokładne wskazywanie, kto jest na zdjęciach.
Prowadzenie: Kinga Bielec – animatorka kultury, dziennikarka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie sztuk wizualnych. Realizuje projekt „Tato, ja i odpowiedzi na niełatwe pytania”, dotyczący pracy z archiwum i spuścizną po zmarłym ojcu – artyście rzemieślniku. Autorka wystaw fotograficznych, warsztatów dla młodzieży i dorosłych. www.kingabielec.pl


17 września, 11.30-12.30
Strojny kołowrotek – o grafice i nie tylko
Rodzina to rodzice, dzieci i dziadkowie. W przestrzeń rodziny wchodzą zwierzęta i ważne przedmioty. Ważnymi przedmiotami rodziny są pamiątki i zabawki. Podczas warsztatu zgromadzimy stroje lalek i pluszaków, zabawki i szablony. Wszystko przeciśniemy pod walcem prasy graficznej. Tym sposobem powstaną artystyczne druki graficzne.

Prowadzenie: Justyna Mazur – litograf i rysownik, właścicielka studia graficznego Litograf, współzałożycielka projektu Sztukolotnia, czyli kolektywu tworzącego twórcze warsztaty dla dzieci. Zajmuje się edukacją artystyczną dla dzieci i dorosłych współpracując z różnymi instytucjami kultury.

 

24 września, 11.30-12.30
Multimedialne bębny Dźwiękowa i wizualna uczta.
Wspólnie stworzymy wielkie bębny, które zostaną wyposażone w mikrofony kontaktowe. Każdy bęben będzie miał w sobie drobne elementy, co gwarantuje różnorodność dźwięków.Prowadzenie: Wojtek Kiwer – akustyk Teatru Starego, sound designer, tworzy muzykę, nagrywa dźwięki i efekty do gier, filmów, video
Justyna Mazur – litograf i rysownik, właścicielka studia graficznego Litograf, współzałożycielka projektu Sztukolotnia, czyli kolektywu tworzącego twórcze warsztaty dla dzieci. Zajmuje się edukacją artystyczną dla dzieci i dorosłych współpracując z różnymi instytucjami kultury.

 

Spotkanie dla seniorów: wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, konieczne zapisy slawik@cricoteka.pl
5 września, 12.00-13.30
Kolekcjonowanie dźwięków

Głównym tematem spotkania będą dźwięki i ich zbieranie za pomocą dyktafonów stereofonicznych. Rozpostarte na dużych płaszczyznach folie, blachy i drewno będą materiałem do pozyskania dźwięków. Używając rekorderów i mikrofonów kontaktowych każdy stworzy kolekcję dźwięków nagranych. Mikrofony kontaktowe zbierają drgania, a nie fale dźwiękowe, dzięki temu tworzą się wyjątkowe dźwiękowe aranżacje. Każdy swoją kolekcję zabierze do domu. Sprzęt konieczny do warsztatów będzie czekał na uczestników i każdy zostanie przeszkolony jak go używać na spotkaniu.
Prowadzenie: Wojtek Kiwer – akustyk Teatru Starego, sound designer, tworzy muzykę, nagrywa dźwięki i efekty do gier, filmów, video

 

***Na warsztaty obowiązują bilety, które można zakupić na naszej stronie internetowej lub w kasie Cricoteki. Nie prowadzimy rezerwacji. Ilość miejsc jest ograniczona.

***Bilet w cenie 5 zł obowiązuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zasadą jest udział co najmniej dwóch osób (dziecka i osoby dorosłej), ale można również uczestniczyć w trójkach, czwórkach itd. Nie prowadzimy rezerwacji miejsc, o uczestnictwie w zajęciach decyduje kupno biletu.

—————————————————————————————————

Laboratorium w Archiwum

Cykl spotkań i warsztatów dla juniorów i seniorów

czerwiec – grudzień 2017

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 24, Kraków

To już trzecia edycja programu Laboratorium, której słowa klucze to: „kolekcja”, „kolekcjonowanie”, „pamięć”, „zbiory”, „działanie”. Pierwsze dwie edycje LaboratoriumLaboratorium Dźwięku w 2015 i Laboratorium Zmysłów w 2016 roku – pokazały, że potrzeba międzypokoleniowych działań jest ogromna, a sprzyja jej realizacji wielowątkowa i bogata sztuka Tadeusza Kantora.

W 2017 roku pragniemy skupić się na zasobach zgromadzonych w Archiwum Cricoteki oraz na tworzeniu własnych kolekcji, jako że to pojęcie jest niezwykle bliskie zarówno dzieciom, jak i osobom starszym.

Fotografie, filmy, afisze, plakaty, dźwięki, maszynopisy, rękopisy staną się przyczynkiem i inspiracją do twórczych działań. Warsztaty prowadzone będą przez muzyków, aktorów, dźwiękowców, fotografów, grafików, animatorów kultury, a skupione będą na wspólnym aktywnym działaniu, ale także doświadczaniu sztuki w sposób indywidualny.

Na półroczny projekt złoży się cykl prowadzonych w Cricotece warsztatów dla juniorów i seniorów oraz seria spotkań dla seniorów skupionych wokół Archiwum i archiwów prywatnych. Trwałym efektem działań będzie publikacja dla dzieci dotycząca tworzenia kolekcji, udostępniona także na jednej z wolnych licencji.

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Cricoteka – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Partner programu: CAS Senior w Centrum

Patroni medialni: Radio Kraków, Kids in Krakow, Miasto Dzieci, Głos Seniora

 

399 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent