Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Kwiecień w Głośnej w Poznaniu

📅 środa 03.04.2013 do piątek 26.04.2013
Kwiecień w Głośnej w Poznaniu

 

ŚRODA, 03.04.13., 19.00
WERNISAŻ WYSTAWY PAULINY ANNY GALANCIAK: "NIEUCZESANIE"

Wystawa "Nieuczesanie" nie jest jednolitą, ułożoną historią. Nie ma nią być. Porządek zamyka w ramach, a tutaj chodzi o ucieczkę od wszelkich skrępowań. Zarówno tych formalnych, jak i znaczeniowych. Jest to zbiór nagłych spostrzeżeń, urwanych myśli i piękniejszych chwil, które tworzą dyskretny świat, cierpliwie czekający na odkrycie.
Paulina Anna Galanciak – szuka sposobu, żeby ze swojego zamiłowania do fotografii, podróży i języków obcych stworzyć nazwę nowego zawodu, którą będzie mogła kiedyś zaczynać opowieści o sobie. Na razie zapuściła korzenie we Wrocławiu, gdzie czerpie garściami z Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA i filologii francuskiej.
Wstęp wolny.

 

CZWARTEK, 04.04.13.,19.00
BAŚNIE CZESKIE W WYKONANIU GRUPY BAŚNIE WŁAŚNIE

Zapraszamy na spotkanie z baśniami czeskimi. Nie będzie Krecika, na co może niektórzy po cichu liczą, ale opowiemy Wam baśnie o dzielnych rycerzach, spotkacie tu straszliwą Jeżobabę, diabła oraz Honzika. Nie zabraknie pięknych księżniczek, potworów i ludowego humoru 🙂

Bilety za 5 zł!
Przybywajcie!

 

PIĄTEK, 05.04.13., 20:00
DJ_SKIE PIĄTKI W GŁOŚNEJ: DJ CARPE DIEM

DJ CARPE DIEM aka Carpediusz (niegdyś City Inside Art / Winylofon)!
(Nie)strudzony konserwator dźwięków jazzo-pochodnych i temu podobnych. Poszukiwacz mniej banalnych brzmień współczesnych odmian – disco, deep house oraz future jazz, headz & fusion. W latach 2003-2009 regularnie eksplorował kawiarniano-klubową mapę Poznania (Bolanda, Kisielice, SARP, W Starym Kinie, Lounge, Kukabara, Eskulap, Meskal, Mezzoforte, Cute, Cafe Miesna, SQ oraz balangach w legendarnej Adrii). Rezydent dawnego Meskala, Mezzoforte i Cute. Grał z: CIA i killout.net djs, 3 Channels (dziś Catz′n′Dogz), Peter Von Coil, Lady Ka, Envee, Cpt. Sparky, Novi Players, Lipstick, Mafia Mike, Glasse. Wiele płyt przywiózł z bliższych i dalszych podróży. Jednym z ważniejszych dokonań było powołanie do życia autorskiego projektu WINYLOFON mającego na celu promowanie wysokogatunkowych funkujących dźwięków z okolic future jazz & deep house. Sesje z udziałem WINYLOFONu opierały się na żywiołowych improwizacjach instrumentalistów (Jer-Z, Hubert Jeracz, Wojtek Grabek!), a także wokalistki (Isia Tambor) do granych przez Łukasza setów. Tym razem po dłuższej przerwie zabierze nas w podróż do przeszłości, z niuansami teraźniejszości;)

Próba dźwięku: www.myspace.com/djcarpediem

Wstęp wolny.

 

NIEDZIELA, 07.04.13., 13:00
KUCHNIA SPOLECZNA: O ODPOWIEDZIALNEJ KONSUMPCJI I BUDOWNICTWIE NATURALNYM

Zapraszamy na wykład o odpowiedzialnej konsumpcji i budownictwie naturalnym.

Na wykładzie dowiemy się jak nasze codzienne wybory wpływają na gospodarkę
światową, suwerenność żywnościową kraju, wolność jego obywateli. Poznamy
powód powstawania globalnego południa i dowiemy się jak za pomocą małych
kroków przeciwdziałać nierówności gospodarczej na świecie. Poznamy
obecnych praktyków, którzy tworzą nową bardziej przyjazną społeczeństwu i
środowisku rzeczywistość. Spróbujemy odczytywać składy naszych kosmetyków,
poznamy wiarygodne certyfikaty, metodę środka dzięki, której można zostać
odpowiedzialnym konsumentem i wpłynąć pozytywnie na zmianę kierunku
gospodarczego.

Poruszamy kubki smakowe i ważne tematy. Kuchnia społeczna to przestrzeń, w której jesz
i rozmawiasz. Nie stronimy od ważnych i trudnych kwestii społeczno-politycznych. Nie zapominamy o tematach lżejszych, równie istotnych.

I Poruszamy żołądki: Zaczynamy od jedzenia, przynosisz potrawę*/płacisz 15
zł – i jesz, smakujesz, próbujesz do woli. Ilość i jakość potraw zależy od
wszystkich uczestników!

II Poruszamy myśli: Z pełnymi brzuchami dotykamy tematów, które nas
dotykają, pokazujemy alternatywy, drażnimy, przełamujemy tabu.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o 13:30 w Kluboksięgarni GŁOŚNA.

Wstęp: 15 zł lub wegańskie danie. Napoje, w tym opcje z mlekiem sojowym,
do kupienia w barze. Weź ze sobą talerz i sztućce – im mniej plastiku tym
lepiej!

*Uwaga! Prosimy, żeby były to wyłącznie posiłki nie zawierające mięsa (w
tym ryb) ani żadnych składników odzwierzęcych tj. mleka i jego przetworów,
niektórych margaryn (zawierają tłuszcze zwierzęce), jajek, miodu, żelatyny, lecytyny i laktozy. (Inspiracji szukaj np. na stronie www.puszka.pl)

 

WTOREK, 09.04.13., 19:00
SPOTKANIA PODRÓŻNICZE: OD PSA DO WĘŻA, CZYLI Z PÓŁNOCY NA POLUDNIE WIETNAMU.

O dwumiesięcznej podróży przez Azję Południowo-Wschodnią. O 2000km drogi między Hanoi, a miastem Ho Chi Minh, czyli Sajgonem. Wielkiej fascynacji Wietnamem, nowych zasadach ruchu ulicznego i miłości od pierwszego…jedzenia. O gościnności Wietnamczyków z bia hoi, czyli wodą po gotowaniu kukurydzy w tle opowiedzą Karola Łuczak i Wojtek Chrząstek, studenci Turystyki i Rekreacji na UAM, autorzy bloga www.obydalej.pl

Wstęp 10zł (całość do wykorzystania w barze na dowolny napój).
Ilość miejsc ograniczona.

 

ŚRODA, 10.04.13., 18:00
SYLWIA WODZIŃSKA: IZRAEL ALTERNATYWNY

Będzie to podróż przez przez Izrael świecki, niezmilitaryzowany i hipisowski. Próba naszkicowania sylwetek „A trance nation" lub „Karma Kosher" jak się mówi o tych zeświedczonych new-age′owych Żydach w kipach. Wbrew temu, co serwują na media, sporo Izraelczyków pasuje do tego właśnie profilu, a Sylwia Wodzińska spróbuje nam o tym opowiedzieć.

Więcej informacji wkrótce na www.glosna.pl

Wstęp 10zł (całość do wykorzystania w barze na dowolny napój).
Ilość miejsc ograniczona.

 


CZWARTEK, 11.04.13., 18:30
DŹWIĘK – WIECZÓR Z FRANCUSKĄ POEZJĄ

Dźwięczy w naszych głowach pewna myśl… Mitologiczny Orfeusz nie rozstawał się z lirą,
czyniąc cuda swoją pieśnią. Szczególnie cenili go renesansowi humaniści, stawiający poezję ponad innymi sztukami i łączący ją silnie z muzyką, podkreślającą ekspresyjność słów. Może by tak część tej idei zrealizować na scenie?

Studenci UAM z Koła Naukowego Romanistów Thélème zapraszają na Dźwięk – wieczór z francuską poezją. Poprzez recytację wierszy w oryginalnym języku, przybliżymy twórczość francuskich poetów – od trubadurów aż po artystów dwudziestowiecznych. Subiektywnie dobrane utwory, w których manifestuje się dźwięk to jedno, dźwięk w jego czystej postaci to drugie, dlatego wieczór umilą krótkie koncerty gitarowe i skrzypcowe oraz francuska piosenka – również ta inspirowana poezją.

Wstęp wolny.

 


SOBOTA, 13.04.13., 11:00
WARSZTATY KOŁYSANEK

Zapraszamy rodziców, którzy śpiewają , chcieliby śpiewać albo nie nigdy śpiewali na Warsztaty Kołysanek.
Prowadzi Anna Broda.

Program warsztatów :

Ćwiczenia emisyjne i oddechowe,
– nauka śpiewu techniką białego głosu /naturalnego/ ,
– nauka kołysanek tradycyjnych z Polski Południowej i Centralnej
– nauka kołysanek autorskich Ani Brody
– improwizacja z tekstem i muzyką
„Chciałabym przekazać innym mamom tradycję śpiewania poezji domowej. Ulotnej, przypisanej krótkim chwilom, które tworzy atmosfera domu, rodzinnych związków i emocji. Najlepszym momentem łączącym muzykę ze słowem jest wieczorna cisza.
Wiersze czytane do snu wypełniają dziecinny pokój niezwykłymi historiami, czarownymi postaciami i dźwiękami. Malują senne obrazy. Myślę, że to piękna forma życia. Należy ją pielęgnować i traktować jak sztukę użytkową. Bez pretensji, ze szczyptą fantazji, śmiało otwórzcie karty ulubionej książki z wierszami i poszukajcie w sobie właściwej melodii do właściwych słów…"./ notka własna/
Wstęp 20zł.

Zapisy obowiązkowe: glosna.poznan@gmail.com

 

SOBOTA, 13.04.13., 13:00
GOTOWISKO: KUCHNIA HISZPAŃSKA

Kuchnia hiszpańska to nie tylko tortilla y paella. Zabieramy Was w podróż po regionach Hiszpanii, podczas której okaże się, że właściwie narodowa kuchnia hiszpańska nie istnieje, powinniśmy raczej mówić o kuchniach hiszpańskich.

Podczas spotkania Amaia Donés Mendia opowie o swojej rodzimej kuchni Kraju Basków. Tamara Filipiak przygotowuje dla Was katalońsko-galicyjsko-kanaryjską fuzję, a Marta Góralczyk pokaże, co Andaluzyjczycy kładą na talerze.

 

A na koniec niespodzianka! Po raz pierwszy zapraszamy na praktyczną część Gotowiska – warsztatach z kuchni katalońskiej prowadzonych przez Jordiego Gimeno, kucharza rodem z Barcelony. Warsztaty odbędą się 13. kwietnia w tapas barze Pika Pika, zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: gotowisko@gmail.com lub wiadomość na Fcb. Ilość miejsc ograniczona!

Partnerem wydarzenia jest fundakcja LuxSfera.

Wstęp wolny.

 

SOBOTA, 13.04.13., 16:00
PROJEKCJA I DYSKUSJA WOKÓŁ FILMU: „SŁUCHAJĄC GŁOSU CIAŁA"

Pokaz pierwszego polskiego filmu o metodzie psychoterapii tańcem i ruchem pt. "SŁUCHAJĄC GŁOSU CIAŁA" – projekcja filmu i dyskusja.
Stworzony przez Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem krótki film przedstawia metodę psychoterapii tańcem i ruchem oraz jej różnorodne zastosowania. Po projekcji zapraszamy do rozmowy z praktykującymi psychoterapeutami tańcem i ruchem, zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Psychoterapii Tańcem i Ruchem, w trakcie której będzie można podyskutować o metodzie i dowiedzieć się więcej na temat zastosowania ruchu i tańca w psychoterapii.
Film został wyprodukowany dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem.

Kontakt: strefaruchu@home.pl

Wstęp wolny.

 

SOBOTA, 13.04.13., 20:00
KONCERT: MEGITZA&ANDREAS KAPSALIS

Megitza śpiewa i gra na kontrabasie. Przez ostatnie 11 lat mieszkała w USA, gdzie wykształciła swój oryginalny styl muzyczny, inspirowany jej góralsko-romskimi korzeniami. Zagrała między innymi na Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Vienna Jazz Festival w Austrii oraz w światowej sławy Millennium Park – Pritzker Pavilion w Chicago. W USA jest uznawana za koncertową rewelację. Megitza ma na koncie cztery płyty, między innymi z udziałem Robiego Lakatosa oraz Renaty Przemyk.

Andreas Kapsalis to kompozytor i wirtuoz gry na gitarze pochodzący z Chicago. Specjalista wybitnych tematów muzycznych i dynamicznych rozwiązań rytmicznych. Gra na gitarze niezwykle unikatowym stylem "tapping." Hiszpańsko-refleksyjna gitara Kapsalisa rozwija niezbadane wcześniej style muzyczne i przekracza strukturalne granice muzyki etno, pop, a nawet folk rocka.

Duet Megitza i Andreas Kapsalis skłania się ku tradycji, lecz ich repertuar jest bogaty w oryginalne kompozycje inspirowane muzyką Romów, Bałkańską i szeroko pojętą muzyką etno z domieszką elementów swingu, jazzu, rocka i popu. To prawdziwa uczta muzyczna.

www.megitza.com
www.facebook.com/megitzamusic
www.facebook.com/andreas-kapsalis

Wstęp 15zł w przedsprzedaży (od 2 kwietnia) / 20zł w dzień koncertu

 


NIEDZIELA, 14.04.13., 12:00
WARSZTATY DEKORATOREK: HAFT SUTASZ

Jesteś fanem biżuterii wykonanej techniką haftu sutasz? Zapraszamy na nasze warsztaty. Zapoznamy Was z podstawowymi tajnikami tej niesamowitej sztuki tworzenia biżuterii. Podczas zajęć każdy z uczestników przygotuje małą zawieszkę lub broszkę.

Plan zajęć:
Zapoznanie się z podstawowymi technikami haftu sutasz.
Udostępnienie informacji, gdzie można zdobyć niezbędne materiały
Praktyczne przygotowanie małej broszki lub zawieszki.

Koszt zajęć 49 zł/ 2 h (w tym 5zł do wykorzystania w barze)

W cenie zajęć jest koszt niezbędnych materiałów, opieka i wiedza doświadczonego instruktora.

Liczba miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację telefoniczną + 48 502-276 633 lub email kontakt@dekoratorki.pl

 


NIEDZIELA, 14.04.13., 16:00
KONCERT ANI BRODY DLA DZIECI: PIĘKNA I BESTIA

Zapraszamy na koncert i warsztacik piosenek na podstawie baśni Piękna i Bestia.
W programie autorskie teksty i muzyka Ani Brody.
Zabawa muzyką i słowem przy akompaniamencie białego głosu i cymbałów .
Improwizacje słowno -rytmiczne z miłą małą publicznością w otoczeniu tamburynów i dzwonków.

Ania Broda – wokal, cymbały

Czy bestia może być piękna i dobra?
czy w strasznym potworze zakochać się możesz?
o nagrodzie dla tych co złote serca mają …
cuda naprawdę się zdarzają,
niebieskie róże zakwitają.

piosenka o czarnym lwie
http://www.youtube.com/watch?v=iPckqO51e0k

Ania Broda – www.aniabroda.com 
cymbalistka, wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka .
Współtwórca Kapeli Brodow z która nagrała 5 płyt. Jej ostatnia szósta autorska płyta "A ja nie chcę spać" inspirowana wierszami polskich poetów otrzymała główna nagroda w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku"  organizowanym prze Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Jest charyzmatyczną i wszechstronną artystką o niezwykłej barwie głosu. 
Odnajduje się w wielu muzycznych formach i stylach – muzyce tradycyjnej i sakralnej, poezji śpiewanej, czerpiącej ze źródeł muzyki Wschodniej po jazz i muzyczne eksperymenty. Bierze udział w projektach teatralnych m.in. z Teatrem Polski w Warszawie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalek w Olsztynie. Tworzy muzykę do spektakli, prowadzi warsztaty wokalne. Współpracowała z Polskim Radiem PR2 i Telewizją . Wykonywała partie wokalne w widowisku "Pamiętam. Katyń 1940" L.U.C-a,  na zamówienie Narodowego Centrum Kultury (2010). Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012

WSTĘP: 5zł dzieci, 10zł dorośli 🙂
Ilość miejsc ograniczona.

 

WTOREK, 16.04.13., 19.00
POZNAŃSKI KLUB PODRÓŻNIKA: SPOTKANIE Z JURKIEM PAWLETĄ

Będzie to podróż od mroźnych północnych Chin po upalne południe Azji.
Od party w krawatach w ambasadzie, po nocne przedzieranie się przez
dżunglę w Laosie. A wszystko w poszukiwaniu przygody, poznawaniu ciekawych
ludzi i wyjątkowych miejsc. Jak to z Jerzym – będzie na pewno wesoło!

Wstęp: 10 zł (w tym 5 zł do wykorzystania w barze na dowolny napój)
Ilość miejsc ograniczona.

 

ŚRODA 17.04.13., 19.15
INWAZJA BARBARZYŃCÓW – INNY FESTIWAL: PANEL DYSKUSYJNY –
O CHOROBACH PSYCHICZNYCH

„Ktoś cię widzi, ktoś cię słyszy." – o chorobach psychicznych. W panelowych dyskusjach udział wezmą: Andrzej Kobus, Maciej Rembarz. Prowadzenie: Pola Markowicz

„Ktoś Cię widzi, ktoś Cię słyszy."- to nawiązanie do częstych w przebiegu chorób psychicznych objawów…ale i zwrócenie uwagi na obecność osób z diagnozą choroby psychicznej. Aż 1/3 spośród nas ma lub może mieć w ciągu życia wśród swoich bliskich osobę chorą. Jak wygląda świat z perspektywy osoby z diagnozą choroby psychicznej? Skąd stereotypy dotyczące niebezpieczeństwa, nieobliczalności, nieporadności? Ile w nich prawdy? Jak sobie z tym radzić? Skąd czerpać wsparcie i pomoc? W rozmowie na ten temat spotkamy się ze specjalistami na co dzień pracujących z chorymi i ich bliskimi.

Maciej Rembarz – autor legendarnego tomiku "Nikomu nieznana bohema" później wydał "Lucidum intervallum", "Wiersze Na Prawdę Miłosne", twórca scenariuszy do spektakli: "Fort VII", "Rabin Maharal i Golem", które reżyserował z Lechem Raczakiem (ich współpraca trwa 9 lat), autor piosenek, bajek dla dzieci. Laureat nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2010 roku.

Andrzej Kobus – psychiatra

Pola Markowicz – psychoterapeutka, posiada 20 letnie doświadczenie w tworzeniu i realizowaniu systemowych działań profilaktyczno-terapeutycznych adresowanych do młodzieży i dorosłych. Zainteresowana m.in. rozwojem umiejętności różnych grup społecznych, min. zagrożonych wykluczeniem.

W ramach „Inwazja barbarzyńców – Inny festiwal" organizowanego przez Fundację Barak Kultury.

Wstęp wolny.

 


CZWARTEK, 18.04.13., 18:00
SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI „DZIENNIK BUDDYJSKIEJ PIELGRZYMKI" KRZYSZTOFA RENIKA

Krzysztof Renik – studiował na Uniwersytecie Warszawskim filologię polską i antropolgię kulturową. Od roku 1977 regularne przebywał w Indiach, a także w krajach Azji Południowej i Południowo-wschodniej (Afganistan, Pakistan, Nepal, Birma, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Laos). Opublikował kilkaset artykułów i reportaży w prasie tygodniowej oraz miesięcznikach w Polsce i zagranicą. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku prowadził badania nad sztukami performatywnymi w południowych Indiach. Efektem badań były książki: „Kathakali – sztuka indyjskiego teatru" [Wydawnictwo Naukowe Dialog, Warszawa 1994] i „Śladem Bharaty" [Wydawnictwo Naukowe Dialog, Warszawa 2001], a także kilkadziesiąt artykułów publikowanych m. in. na łamach miesięczników teatralnych „Dialog" i „Didaskalia." W latach dziewięćdziesiątych rozpoczął studia nad sztukami widowiskowymi buddyzmu tybetańskiego. Jest współautorem pięciu filmów dokumentalnych o indyjskich i tybetańskich tradycjach widowiskowych. Prowadził wykłady dla studentów Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz zajęcia z zakresu teatru orientalnego dla studentów kierunku wiedza o teatrze Uniwersytetu Poznańskiego. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku wiele podróżował po terenach byłego Związku Sowieckiego. Efektem podróży były książki „Podpolnicy" [Wydawnictwo Przeglądu Powszechnego, Warszawa 1991] oraz „Religie, które przeżyły" [WAM, Kraków 1996].
Od roku 1992 pracuje jako dziennikarz w Polskim Radiu.  W roku 2004 przez blisko cztery miesiące był korespondentem wojennym PR w Iraku. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Indiach i Azji Południowej. Obecnie jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej w Polskim Radiu.
Wstęp wolny.

 

PIĄTEK, 19.04.13., 18:00
ROWERATURA. RZECZ O ROWERZE W LITERATURZE I KULTURZE.

W ramach interdyscyplinarnej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej: „ROWERATURA rzecz o rowerze w literaturze i kulturze", organizowanej przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego polączony z panelem dyskusyjnym.

Wstęp wolny.
Więcej informacji: roweratura@gmail.com

 

SOBOTA, 20.04.13., 20:00
KONCERT „DO KAPELUSZA": OSOKA UNPLUGGED

Osoka – Nigeryjczyk, mieszkający od kilku lat w Polsce. Sam pisze swoje utwory w języku angielskim i Igbo.
Trochę reggae, szczypta folku i domieszka soulu.
Zespół niedawno nagrał swoje pierwsze demo.
Można ich było usłyszeć w Radio Afera oraz Radio Merkury.
Osoka zagrał dwa koncerty w Poznaniu , w Strefie Kultywator oraz Johnny Rocker.
Tym razem koncert akustyczny w składzie:
Helton Santos (Brazylia)- bass
Nelson(Nigeria)- keyboard, vocals
Szymon(Polska)- gitara

Wstęp: koncert odbędzie za darmo, Osoka będzie grał i śpiewał "do kapelusza".

Fanpage: https://www.facebook.com/pages/Osoka/433689333363926

http://www.youtube.com/watch?v=B48LGPLCyzg

 

 


NIEDZIELA, 21.04.13., 13.00.
LIGATURA: ODSŁONIĘCIE PRACY ALEKSANDRY WALISZEWSKIEJ NA SUFICIE
GŁOŚNEJ

Aleksandra Waliszewska – artystka sztuk wizualnych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, jest autorką gwaszy, rysunków, grafik i ilustracji.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Kilkakrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z międzynarodową grupą Frederic. Jej prace były publikowane m.in. przez: „My Dance The Skull", „Fukt", „United Dead Artists", „Les Editions Du 57", „Drippy Bone Books", „Editions Kaugummi". Projektowała okładki m.in. dla „Chicaloyoh", „Scarcity of Tanks", „Mike′a Doherty" oraz cyklu „Populista" wydawanego nakładem Bolt Records. Współpracowała z grecką reżyserką Athiną Rachel Tsangari nad filmem zamówionym przez Dakisa Ioannou/Deste Foundation, którego premiera odbyła się na DOCUMENTA
13 w Kassel.

http://waliszewska.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/walisz/
http://waliszewska.tumblr.com/
http://thecapsule.info/

Zapraszamy na IV Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej LIGATURA
18-21 kwietnia 2013, Poznań

Program festiwalu na stronie: www. ligatura.eu

 

PONIEDZIAŁEK, 22.04.13., 18:00
PRELEKCJA: MODA W WARSZAWSKIM GETCIE – PRAKTYKI I METAFORY W CZASIE STANU WOJENNEGO.

Prelekcję poprowadzi Karolina Sulej.
"Mundur jest po to, aby w nim oddawać życie. Sukienka jest po to, aby – póki się da – zachowywać życie, aby o nie walczyć, ale w zupełnie niemilitarny sposób".

"W kobiecych pamiętnikach czasu Zagłady bardzo często pojawiają się opisy toalety, codziennych porządków, dbania o powierzchowność. Mężczyźni nie uważali tych czynności za ważne – istotne były natomiast walka , polityka, religia, ideały, wspólnota, „czyn" w romantycznym rozumieniu i „kultura wysoka". Kobiety pielęgnowały zaś to, co codzienne i często „niewidzialne" – tak zwykłe, że aż niezauważalne. W warunkach stanu wyjątkowego te najprzyziemniejsze czynności stawały się działaniami bohaterskimi – miały na celu ocalenie „zwykłości" czasu pokoju w epicentrum wojny. To był codzienny opór kobiet."/notka własna/

Karolina Sulej – doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, niezależna dziennikarka, pisze głównie do Wysokich Obcasów i Przekroju, tegoroczna kuratorka sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie. Doktorat poświęci kwestii ubioru w obozach koncentracyjnych.
Wstęp wolny.

 

 

WTOREK, 23.04.13., 20:00
WARSZTAT DŹWIĘKÓW #7

Warsztat to cykl koncertowy, który proponuje nowy pomysł na spotkania
improwizujących muzyków. Zaproszeni goście jednego wieczora występują
dwa razy, grając w różnych składach. Podczas edycji kwietniowej wśród
muzyków znajdzie się Łukasz Szałankiewicz znany jako Zenial.

Wstęp 10zł (całość do wykorzystanie w barze)

 

ŚRODA, 24.04.13., 18:00
„ALICJA W KRAINIE CZARÓW": NA CO KOMU KSIĄŻKA BEZ OBRAZKÓW I BEZ ROZMÓW? – WIECZÓR AUTORSKI ELŻBIETY TABAKOWSKIEJ

„Przekładnia" – Naukowe Koło Przekładowe Studentów UAM w Poznaniu w ramach cyklu „Obroty myśli" zaprasza na spotkanie wokół Alicji w Krainie Czarów z autorką najnowszego (dziewiątego!) przekładu tej popularnej wśród czytelników, ale wymagającej dla tłumaczy książki. Prof. Elżbieta Tabakowska specjalizuje się w językoznawstwie kognitywnym oraz teorii, praktyce i nauczaniu przekładu – szerszej publiczności znana jest m.in. z tłumaczeń dzieł Normana Daviesa oraz książek inspirowanych translatorską praktyką: O przekładzie na przykładzie i Tłumacząc się z tłumaczenia.
Tłumaczka przyznaje, że to Alice′s Adventures in Wonderland stały się leitmotivem jej kariery naukowej – o tę pasję oraz o niespodzianki, jakimi raczy czytelnika i tłumacza Lewis Carroll, będą gościa wypytywać Ewa Rajewska i Anna Rogulska. Zapraszamy zatem wszystkich miłośników Alicji i sympatyków przekładu literackiego – to wyjątkowa okazja, by zagadnąć wybitną specjalistkę o tajniki jej warsztatu, oraz o to, jak łączyć językoznawstwo z miłością do literatury.
 
www.amu.edu.pl/teolit/przekladnia
http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/51/Alicja-w-Krainie-Czarow

Wstęp wolny.

 

PIĄTEK, 26.04.13., 19:00
SHORT WAVES – GOŚCINNIE: ZEBRA POETRY FILM FESTIVAL

Pokaz polskich i niemieckich filmów inspirowanych poezją, zrealizowanych w ramach festiwalu Zebra Poetry.

Film i poezja są jak biało-czarne paski zebry: wspaniale do siebie pasują. Począwszy od 2002 roku festiwal filmowy ZEBRA Poetry co dwa lata przedstawia filmy krótkometrażowe należące do gatunku będącego na pograniczu poezji, filmu i nowych mediów. Prekursor tego nurtu, ZEBRA Poetry jest największą międzynarodową platformą dla krótkich filmów,
które zajmują się poezją w kontekście ich treści, estetyki czy formy. Ofiaruje poetom, twórcom filmowym oraz samym organizatorom festiwalu przestrzeń na spotkanie z widownią oraz wymianę pomysłów i doświadczeń. Za pomocą wystaw sztuki nowych mediów, czytania poezji i performensów tworzy nowe bodźce i inspiracje w czasie, gdy estetyczne pytania są analizowane na spotkaniach dyskusyjnych, przeglądach, warsztatach i programach filmowych o różnorodnej tematyce, uzupełniających konkurs główny i pozwalających znaleźć najlepszy film poetycki na świecie.

Dyrektor programowy: Thomas Zandegiacomo Del Bel

Wstęp wolny.

—————————————–

 

 

KAWIARNIA & BAR

WYDARZENIA KULTURALNE

PIERDOŁKI SHOW SPACE

SALON DESIGNU

KSIĘGARNIA

WI-FI


BĄDŹCIE NA BIEŻĄCO: WWW.GLOSNA.PL

722 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent