Królik i Misia
Królik i Misia

kurs kaligrafii

📅 poniedziałek 24.10.2011
kurs kaligrafii

W program „Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka” wpisuje się 7 ok. 2-godzinnych spotkań o charakterze warsztatowym, w czasie których odkryjemy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Wielką zaletą pisma angielskiego, które nazywa się dziś kursywą współczesną, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania. Zaczęto się nim posługiwać najpierw przy transakcjach handlowych. Pismo angielskie stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III Sobieskiego, który przez ponad 20 lat rezydował w pałacu w Wilanowie. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem o nieco fantazyjnych kształtach.
Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności liter, itd.
W czasie proponowanych przez nas warsztatów dzieci nie tylko nauczą się staranniej pisać, ale rozwiną swoją wyobraźnię, zaczną lepiej wyrażać siebie, swoje myśli. Ponadto przekonają się, że systematyczne ćwiczenie nowej umiejętności zawsze przynosi rezultaty. To także świetny sprawdzian z cierpliwości!
Warsztaty będą prowadzone w niepowtarzalnej scenerii pałacowych wnętrz oraz królewskich ogrodów. Zasiądziemy przy drewnianych pulpitach, spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach. Będąc skrybą na usługach Jego Królewskiej Mości, poznamy również dzieje książki, papieru.

Harmonogram warsztatów
• 30 X – „Niesamowite historie o białych krukach według nadwornego mola książkowego”
• 6 XI – „W Scriptorium Villa Nova”
• 13 XI – “Niewiarygodne opowieści o szeleszczących kartkach z Drukarni Króla Jana III Sobieskiego”
• 20 XI – „Na usługach Jego Królewskiej Mości w roli skryby” – cz. I
• 27 XI – „Na usługach jego Królewskiej Mości w roli skryby” – cz. II
• 4 XII – „Na usługach Jego Królewskiej Mości w roli skryby i… na tropie wilanowskiego Ttivillusa”
• 11 XII – „Ornamentowy zawrót głowy w pracowni iluminatora”

Wszystkie warsztaty w ramach programu będą rozpoczynały się o godz. 14.05 i będą trwały do ok. godz. 15.30 (z 10-minutową przerwą).

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają:
• teczki z kartami zadań i ćwiczeniówkami – „Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka”;
• przyborniki z logo Scriptorium Villa Nova (w zestawie: obsadka, stalówka, tusz).
Zasady uczestnictwa w cyklu warsztatów „Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka”
• do 24 X 2011 roku należy przesłać formularz zgłoszeniowy na adres: kpietrzak@muzeum-wilanow.pl, pobrany ze strony Muzeum Pałacu w Wilanowie (decyduje kolejność zgłoszenia);
• planowane jest utworzenie jednej grupy (niedzielnej), liczącej 20 dzieci (+ rodzice/opiekunowie);
• osoby zakwalifikowane do programu zostaną poinformowane drogą mailową;
• koszt uczestnictwa: każdorazowy udział w warsztatach po wykupieniu biletu
w wysokości 7 zł od osoby
• obecność na warsztatach będzie każdorazowo potwierdzana w ulotce informacyjnej; ulotki zostaną rozdane na inauguracyjnym spotkaniu 29 X 2011 roku. Uczestnicy warsztatów z potwierdzoną obecnością przynajmniej na 5 spotkaniach otrzymają pamiątkowe dyplomy.

467 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent