Pierwszym z czterech światów, do którego wprowadza dzieci Tajemnicza Czarodziejska Postać (Joanna Trafas – sopran) wraz ze swoją towarzyszką Emilią Bernacką-Głowalą grającą na fortepianie i czeleście, będzie Świat Magii, gdzie napotkamy między innymi tańczącą na puentach Cukrową Wróżkę (Katarzyna Pamuła) wraz z muzycznym orszakiem (Kwartet smyczkowy ARCHI, Michał Poniżnik – klarnet). Następnie odwiedzimy Świat Dziecięcych Myśli zamieszakny przez Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, pełen niespodzianek Świat Zabawek oraz Świat Smakołyków, pozostający we władaniu gościa specjalnego naszego koncertu – Pascala Brodnickiego, eksperta od smakołyków. Pascal opowiada o dziwnych recepturach z Księgi „La Bonne Cuisine Francaise” Emile’a Dumonta, traktując je jako przepisy na Smakowite Piosenki. Przewodniczką dla dzieci poprzez wszystkie zaczarowane krainy będzie natomiast Ewa Kaim, aktorka Teatru Starego.
Większość wykonywanych utworów to muzyka Amerykanina Leonarda Bernsteina, jednego z najbardziej wszechstronnych muzyków XX wieku – kompozytora, dyrygenta, pianisty, poety, pisarza i pedagoga, który uwielbiał pracować z młodzieżą. Bernstein sam był ojcem trójki dzieci i przez wiele lat z niesłychanym powodzeniem prowadził koncerty edukacyjne dla młodzieży (słynne telewizyjne Young People’s Concerts z udziałem Filharmoników Nowojorskich), uważając je za swoją misję i jedno z najważniejszych osiągnięć. 1 czerwca zostaną wykonane dwa niezwykle zróżnicowane i zabawne cykle pieśni, oba napisane przez Bernsteina w latach 40tych z myślą o zaprzyjaźnionej śpiewaczce Jennie Tourel, z którą często występował w duecie i dzielił to samo poczucie humoru. Pierwszy z nich to 5 pieśni dziecięcych do słów kompozytora pod tytułem „I Hate Music!” ("Nie cierpię muzyki"), na który to zbiór składają się: ”Mam na imię Barbara” – wizytówka 10 letniej bohaterki cyklu, „Jowisz ma siedem księżyców” – jej rozważania o kosmosie ("Jupiter Has Seven Moons"), opowieść o tym dlaczego Barbara nie cierpi muzyki, ale lubi śpiewać ("I Hate Music!"), zagadka o Indianach ("A Big Indian and a Little Indian"), oraz hymn wpisujący się w polskie tradycje pedagogiczne Korczaka pt. „Ja też jestem ważną osobą” ("I’m a person too"). W drugim cyklu, "La Bonne Cuisine", Bernstein sięga do słynnej XIX wiecznej francuskiej księgi kucharskiej Emile’a Dumonta, tłumaczy znalezione tam teksty (choć cykl bywa też wykonywany z oryginalnym tekstem francuskim) i stawia przed śpiewaczką niełatwe zadanie zinterpretowania … przepisów kulinarnych. Oba cykle, w sumie dziewięć miniatur, to w zasadzie duety na głos i fortepian. Na koncercie zabrzmi również specjalna aranżacja pieśni „Greeting”, czyli "Pozdrowienia" napisanego przez Bernsteina jako dziękczynienie po narodzinach syna w latach 50tych, wydanego pod koniec życia w cyklu ”Arias and Barcarolles”.
W programie usłyszymy ponadto arię Lalki z opery "Opowieści Hoffnanna" Jacquesa Offenbacha, arię Psiakosieja z opery "Jaś i Małgosia" Humperdincka oraz fragmenty suity z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego i moc innych muzycznych i… kulinarnych atrakcji.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywiania tego najpiekniejszego dla naszych dzieci dnia w roku!
BILETY:
opiekunowie – 20 zł
dzieci – 10 zł
Kasa biletowa: wt. – pt. w godz. 11 – 14, 15 – 19.
Rezerwacja: Biuro Organizacji Widowni – tel. +48 (12) 429 13 45 oraz www.filharmonia.krakow.pl
1 czerwca 2010 (wtorek) godz. 17.00
Sala Filharmonii
W y k o n a w c y :
Joanna Trafas – sopran
Emilia Bernacka-Głowala – fortepian, czelesta
Katarzyna Pamuła – taniec
Michał Poniżnik – klarnet
Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Lidia Matynian – przygotowanie chóru
Kwartet smyczkowy ARCHI
Ewa Kaim – gospodarz koncertu
Pascal Brodnicki – gość specjalny
P r o g r a m :
Leonard Bernstein – Nie cierpię muzyki – pięć pieśni dziecięcych
Leonard Bernstein – La Bonne Cuisine – cykl pieśni
Jacques Offenbach – Aria Lalki z opery Opowieści Hoffmanna
Engelbert Humperdinck – Aria Piaskosieja z opery Jaś i Małgosia
Piotr Czajkowski – Suita z baletu Dziadek do orzechów – fragmenty
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Filharmonia Krakowska ma swój znaczący udział w ożywieniu życia kulturalnego Krakowa. Swą obecną, wysoką pozycję artystyczną dokumentuje przede wszystkim bieżącą działalnością koncertową. Obok cotygodniowych koncertów symfonicznych, organizuje imprezy w historycznych obiektach Krakowa (Zamek Królewski na …
31 - 103 Kraków
(012) 422 94 77 wew. 16, (012
sekretariat@filharmonia.krakow.pl
http://www.filharmonia.krakow.pl