Weleda
Weleda Baby

koncert dla dzieci

📅 sobota 22.01.2011
koncert dla dzieci
22 stycznia o godz. 11.00 przybędą: Kuba Pogorzelski i Gwidon Cybulski – info o nim i zdj. w zalaczniku. Poniżej informacje o Kubie.
Kuba Pogorzelski
Muzyk perkusjonalista, socjolog, nauczyciel, organizator. 
Założyciel pierwszych w Polsce zespołów grających muzykę bębniarską Afryki oraz pierwszej warszawskiej szkoły gry na bębnach specjalizującej się w muzyce Afryki Zachodniej, Kuby i Brazylii Strefa Rytmu
Jego największą pasją jest muzyka Zachodniej Afryki (Mali, Gwinea, Senegal, Burkina Faso). 
Pracę magisterską na temat "Społeczna funkcja tradycyjnej muzyki Afryki Zachodniej", obronił w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. 
Od wielu lat gra na instrumentach perkusyjnych pochodzących z tego regionu, specjalizując się w dwóch: djembe i dundun.
Strefa Rytmu
Wykształcenie muzyczne zdobywał pod okiem afrykańskich mistrzów w Mali, Gwinei i Senegalu metodą, jaka od setek lat służy muzykom afrykańskim do przekazywania wiedzy o swej kulturze. 
Od kilku lat sam przekazuje tę wiedzę w Polsce, propagując niezwykle kunsztowną sztukę gry na djembe. Wyrazem postępu pracy edukacyjnej było powstanie szkoły gry na bębnach Strefa Rytmu, w której razem z Mohamedem Conde oraz Nikodemem Bąkowskim uczą muzyki granej w Afryce oraz na Kubie. 
West African Project
Również w Polsce był założycielem i liderem zespołów wykonujących tradycyjną muzykę czarnej Afryki: Pagota, Djembe Jet i Heban. Obecnie przygodę z muzyką tradycyjną kontynuuje w ramach West African Project, do którego zaprasza artystów prosto z Czarnego Lądu. 
W 2006 roku na 6 miesięcy przybył ze stolicy Mali, Bamako harfista i śpiewak Adama Kamissoko. Współpraca z nim zaowocowała wieloma niezwykłymi koncertami duetu oraz nagraniami, które być może wkrótce pojawią się w formie płytowej. 
Kolejnym gościem Kuby jest przybyły w 2008 roku doskonały gwinejski perkusista Mohamed Gaspard Conde. Wraz z Mohamedem tworzą wyjątkowy perkusyjny duet, który wraz z towarzyszącymi im muzykami i uczniami szkoły Strefa Rytmu wykonuje porywającą muzykę Afryki Zachodniej 
Poza Afryką
Mimo specjalizacji w muzyce Afryki, jest perkusistą otwartym i poszukującym nowych horyzontów. 
Stanowi rytmiczny filar zespołu Gadająca Tykwa oraz Wielbłądy. Tradycję afrykańską z powodzeniem zestawia z muzyką polską i słowiańską w legendarnej grupie polskiej sceny folkowej Kwartet Jorgi oraz z jazzem – w African Sound and Visual Project Wojtka Staroniewicza. 
Jest też członkiem grupy Ritmodelia, zespołu, który zasilają czołowi perkusiści polskiej sceny muzycznej i który z pomocą instrumentarium brazylijskiego wykonuje nowocześnie zaaranżowane utwory perkusyjne 
Oprócz tego tworzy muzykę do spektakli teatralnych ("Urojenia" w reż. Krzysztofa Rekowskiego). Akompaniuje do warsztatów tańca afrykańskiego oraz pracuje jako muzyk studyjny.
Specjalizuje się w grze na bębnach djembe i dundun, gra również na innych instrumentach perkusyjnych: latynoamerykańskich (conga, bongosy, bata), brazylijskich (chocalio, reco reco) afrykańskich (kirin, gita, karignan, kese kese).
Nauczyciele
w Polsce:
Ladji Diawara
w Mali:
Karim Tounkara (Ballet National du Mali)
Makan Kone (Ballet du District de Bamako)
Modibo Konate (Ballet National du Mali)
w Gwinei:
Dialla Diawara, (region Kankan)
Lancei Kaba (muzyk z regionu Hammannah)
Fadouba Oulare (region Farannah)
Gaspard Conde (dundun) Ballet Sourakhata ,Conakry
Muctar Toure (djembe,dundun) Les ballets Africains, Ballet Sourakhata, Conakry
Momo Keita (djembe) Ballet Gbasikolo, Conakry,
Sayon Camara i Mamadi Kourouma (djembe) region Hamana
w Senegalu:
Badu Diop (Ballet National du Senegal)
636 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent