Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Kawiarnia Nauki i Sztuki o Teatrze

📅 środa 15.04.2015
Kawiarnia Nauki i Sztuki o Teatrze

Prosimy zapisywać się, pisząc na adres: patrycja@fundacjamama.pl

 

Kawiarnie nauki i sztuki dla rodziców i dzieci to cykliczne spotkania, które odbywają się w MaMa Cafe, siedzibie Fundacji MaMa w każdą trzecią środę miesiąca w godzinach 17:30 – 19:00.

Idea kawiarni w których ludzie spotykają się by dyskutować, uczyć się, wymieniać wiedzą sięga w Europie XIX wieku. My chcieliśmy stworzyć taką formułę, by i dorośli i dzieci mogli korzystać z niej jednocześnie, choć oddzielnie (w dwóch osobnych salach), rozmawiając na podobne tematy, które potem można też swobodnie kontynuować po powrocie do domu.

 

Formuła Kawiarni nauki jest prosta: W jednej sali rodzice rozmawiają z przedstawicielem świata nauki czy kultury o ciekawych zjawiskach, ideach oraz o tym, jak rozmawiać o nich z dziećmi. Jeśli Wasze dzieci zadają Wam setki pytań, na które nie zawsze potraficie odpowiedzieć, szukacie nowych pomysłów na ciekawe zabawy lub po prostu chcecie się czegoś ciekawego dowiedzieć – przyjdźcie koniecznie! W drugiej sali dzieci biorą udział w warsztatach i pokazach, prowadzonych przez animatorów, artystów, pisarzy książek dla najmłodszych.

 

Kawiarnia nauki i sztuki dla rodziców i dzieci została doceniona przez stołecznych rodziców, a także przez jury konkursu „Słoneczniki" i wyróżniona nominacją do nagrody „Słoneczniki 2013" za najlepszą stołeczną inicjatywę dla dzieci w kategorii: Przyroda.

 

 

Kawiarnia nauki i sztuki dla rodziców

ZA KULISAMI, czyli o multimediach, scenografii, światłach – wszystkim tym, co tworzy teatr „od kuchni".

 

Zwykle nasze spotkanie z teatrem, to spotkanie z aktorami. Doceniamy też często kunszt reżysera, ale czy zastanawiamy się co wypełnia od środka każde przedstawienie? Co nadaje mu to życie, emocje, które odbieramy, często bezwiednie, nie zastanawiając się nawet jak to jest zrobione?

 

Na najbliższym spotkaniu Kawiarni nauki i sztuki dla rodziców będziemy mogli wreszcie poznać teatr od kulis, czy wręcz od kuchni. Dowiemy się, jak w teatrze tworzy się scenografię, wizualizacje, do czego służą multimedia, jak działa światło, jaką rolę może ono grać w spektaklu.

 

Maria Porzyc zabierze nas na fascynującą wycieczkę multimedialną za kulisy. Opowie o swojej pracy i o konkretnych przedstawieniach. Na koniec pokaże też, jak różne ciekawe multimedialne techniki możemy w prosty sposób wykorzystać w zabawach i nauce z dziećmi.

 

 

 

Kawiarnia nauki i sztuki dla dzieci

TEATRALKI

 

Jak to jest być łyżką? A misiem? Co się czuje będąc konduktorem w pociągu, a co – zderzakiem? Dokąd biegną moje myśli? Jak długo da się stać bez ruchu? Co mówi lalka? Jak daleko leci rzucone imię? Czy można głośno szeptać?

 

Kluczem do zajęć jest sponta­niczność i współ­działanie małych uczestników. Będziemy dokonywać ważnych odkryć, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, budzić odwagę
i inspirować się nawzajem do twórczego eksperymentowania. A przede wszystkim będziemy się świetnie bawić!

 

Doświadczymy siebie w kontakcie z innymi. Dotkniemy przestrzeni i czasu, poczujemy ruch. Tutaj najważniejszy jest sam proces tworzenia!

 

Zajęcia prowadzone w oparciu o techniki aktorskie, wyobraźnię, zabawę z dźwiękiem, przestrzenią, ruchem. 

 

Kawiarnie poprowadzą:

w sali dla dzieci –

 

Jola Rosa – aktorka, performerka, reportażystka. Łączy w sobie zamiłowanie do tworzenia, odkrywania, dotykania – historii, okruchów przeżyć – z potrzebą odczuwania, słuchania, trwania… Ma za sobą zarówno kreacje teatralne (Szalona Greta, Pierścień Wielkiej Damy, Książę Niezłomny, Teatrzyk Zielona Gęś i in.), jak i filmowe (m.in. Wałęsa, Prawo Agaty, M jak Miłość, Klan, produkcje niezależne).

Jest autorką warsztatów artystycznych nastawionych na doświadczanie siebie, a także projektów teatralnych (Głuptaska, wg prozy Swietłany Wasilienko, Jakobi i Leidental Hanocha Levina) oraz reportaży – filmowych i prasowych (m.in. Ławka, Zapach, Człowiek z dłutem, Na wygnaniu i in.). Stworzyła performance Rewolucja /podczas One Billion Rising 2015/, dotyczący przemocy wobec kobiet. Razem z Podlaską Telewizją realizowała cykl felietonów, w których bohaterami były dzieci i niszowi artyści. Bierze udział w różnych przedsięwzięciach, m.in. Zabawa w Teatr na Oddziale Onkologii Instytutu Matki i Dziecka; Teatrzyk Przedszkolaka w Służewskim Domu Kultury; Chór Polin

w Muzeum Historii Żydów Polskich; The City Ghettos of Today w Muzeum Etnograficznym; Human non human w ramach projektu Performance Day w Centrum Sztuki Współczesnej; Projekt Kantor,  i in.

 

 

w sali dla rodziców –

Maria Porzyc – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej zainteresowanie sztuką tworzoną „na żywo" i improwizacją zaowocowało w 2008 roku – trwającą do dzisiaj – współpracą z reżyserem Pawłem Passinim i zespołem neTTheatre. Od tego czasu głównym polem jej działania są nowe media. Jest autorką multimedialnych scenografii do kilkunastu spektakli (m.in. Hamlet 44, Artaud. Sobowtór i jego teatr, Morrison/Śmiercisyn, Wanda, Bramy raju, HIDEOUT/Kryjówka), z których część także realizuje, m.in. Turandot, Zwierzątka małe zwierzenia, Kukła. Księga Blasku, HIDEOUT/Kryjówka. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea (projekcje do spektaklu Muzg w reżyserii Tomasza Rodowicza). Scenografia i projekcje do spektaklu Morrison/Śmiercisyn zostały wyróżnione na XX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania" w Toruniu, współrealizowany przez nią spektakl HIDEOUT/Kryjówka został nagrodzony na festiwalu teatralnym KLAMRA w Toruniu w 2015 r., w tym samym roku była nominowana do prestiżowej nagrody artystycznej Złota Maska za multimedia do spektaklu Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine′a w reżyserii Andrzeja Bubienia. W pracy wykorzystuje wideo, różne rodzaje animacji i obraz interaktywny tworzony „na żywo". Czasami różne techniki przenikają się w obrębie jednej projekcji. Równolegle do pracy teatralnej zajmuje się vj-ingiem. Tworzy wizualizacje na koncertach zespołów Blue Rabbit i Tatvamasi. Realizuje też oprawę multimedialną dla Chóru Polin w Muzeum Historii Żydów Polskich. Poza teatrem, ale na temat teatru, prowadzi warsztaty dla dorosłych i dla dzieci.

363 ocen
4.95
dodaj ocenę
×