rysuj

8 czerwca 2018 roku po raz kolejny na ekrany kin na całym świecie trafiły wskrzeszone dinozaury. Od czego jednak zaczęło się dinozaurowe szaleństwo? Jak to się stało, że powstał pierwszy „Jurassic Park”?

Najpierw były książki

Niewielu wie, że inspiracją do powstania filmów z serii „Jurassic Park” i „Jurassic World” były książki Michaela Crichtona. Autor ten zresztą był nie tylko zdolnym pisarzem, ale i reżyserem, scenarzystą oraz producentem filmowym. Dowodem niech będzie lubiany w Polsce serial „Ostry dyżur”, opowiadający o pracy lekarzy z izby przyjęć jednego z amerykańskich szpitali. To właśnie Crichton był pomysłodawcą i jednocześnie producentem serialu.

W 1990 roku wydał on książkę pod tytułem „Jurassic Park. Park Jurajski”, która stała się podstawą scenariusza filmu o tym samym tytule. Produkcję nakręcił nie kto inny, jak sam Steven Spielberg. Premiera filmu miała miejsce w 1993 roku i sprawiła, że na świecie zapanowało popkulturowe szaleństwo. Zabawki, koszulki i inne gadżety inspirowane „Jurassic Park” pojawiły się w licznych sklepach. Masowo zaczęto publikować popularnonaukowe książki o dinozaurach.

W pierwszym filmie o dinozaurach z serii „Jurassic Park” przywrócono w jednej chwili do życia prehistoryczne gady. Stało się tak za sprawą genialnych naukowców i nieograniczonych środków finansowych, jakie na film wyłożył sam Spielberg. Co ciekawe, Studio Universal zakupiło prawa do ekranizacji książki jeszcze na 6 miesięcy przed jej ukończeniem za kwotę 2 mln dolarów.

W 1995 roku Michael Crichton wydał drugą swoją książkę – pod tytułem „Zaginiony świat”. Fabuła powiązana była z częścią pierwszą. Ponownie czytelnik trafia na wyspę pełną dinozaurów, gdzie gady żyły bez ingerencji człowieka. Raz jeszcze rozpoczyna się walka o przetrwanie. Była to ostatnia książka Michaela Crichtona z serii o dinozaurach. Jednak filmowcy postanowili wymyślić własną historię. Filmowa narracja była więc kontynuowana w postaci filmu „Jurassic Park III”. Krytycy i sami widzowie uznali go jednak za bardzo słaby.

Nowe otwarcie – „Jurassic World”

Literackie dzieło wymyślone przez Crichtona zyskało kolejną wersję w filmie „Jurassic World”. Widzowie ponownie znaleźli się w świecie dinozaurów, który ludzie chcieli sobie podporządkować. Historia jednak lubi się powtarzać. Niedocenianie natury okazało się brzemienne w skutkach i doprowadziło do tragedii. Dla filmu stało się jednak ostatecznie gwarantem sukcesu kasowego. Dzieło to opowiada historię rozgrywającą się po 22 latach od wydarzeń ukazanych w „Parku Jurajskim”. Fabułę osadzono na wyspie Isla Nublar, na której działa park rozrywki ze sklonowanymi dinozaurami. Przyciąga co roku miliony turystów, a zarządza nim firma Masrani Corporation. Wydaje się, że wszyscy wyciągnęli już wnioski z wcześniejszych, tragicznych wydarzeń. Jednocześnie genetycy parku tworzą nowy gatunek dinozaura – Indominusa Rexa, z niespotykanym poziomem agresji i umiejętnością upodabniania się do otoczenia. Dinozaur wymyka się jednak spod kontroli, co wprowadza chaos na całej wyspie.

Piąta odsłona „Jurassic Park”

Już w 2018 roku, w trzy lata po premierze „Jurassic World”, pojawił się piąty film z tej samej serii: „Jurassic World: Upadłe królestwo”. Reżyserią zajął się Juan Antonio Bayona, a scenariusz napisali Derek Connolly oraz Colin Trevorrow. Akcję filmu rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach z filmu „Jurassic World”. Na wyspie dinozaurów – Isla Nublar – panował chaos, a po śmierci Simona Masraniego, jednego z twórców parku, żyjące na niej dinozaury cieszą się wolnością. Grozi im jednak uśpiony wulkan, który prawdopodobnie zabije pozostałe zwierzęta. Znani z poprzedniej części filmu Owen Grady i Claire Dearing organizują wyprawę ratunkową, ale nie wszystko idzie tak, jak powinno. Erupcja wulkanu następuje podczas obecności bohaterów na wyspie. Mocną stroną filmu są dopieszczone do każdego szczegółu sceny wizualne. Bardzo dobra gra światłem i kolorami buduje klimat produkcji. Nie można jej odmówić tego, że jest widowiskowa, a dinozaury wyglądają w niej bardzo realistycznie. Kto jeszcze nie zdążył zobaczyć „Jurassic World: Upadłego królestwa”, już 20 kwietnia 2019 roku będzie miał taką okazję. Wystarczy wykupić np. Pakiet Canal+ w UPC.

530 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent