Królik i Misia
Królik i Misia

IV edycja konkursu Eksperyment Łańcuchowy

📅 czwartek 28.01.2016 do niedziela 20.03.2016
IV edycja konkursu Eksperyment Łańcuchowy

Organizatorzy zachęcają do podjęcia wyzwania nie tylko dzieci szkolne, ale również grupy przedszkolne oraz rodziny. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca, a otwarty dla publiczności finał wydarzenia odbędzie się 28 maja w Krakowie.

Celem konkursu organizowanego przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest promocja praktycznego podejścia do nauki fizyki już od najmłodszych lat. „Eksperyment Łańcuchowy" to również doskonała okazja do wspólnej zabawy i rozwijania umiejętności pracy w grupie.

Fizyka otacza nas na co dzień. Nasze doświadczenie pokazało, że na jej naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie, gdyż przedszkolaki są równie kreatywne jak starsi. Oswajając się
z fizyką już w dzieciństwie, będą później chętniej uczyć się jej w szkole.
– mówi Daniel Dziob, koordynator projektu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. – Ponieważ „Eksperyment Łańcuchowy" to również wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu, zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń całe rodziny – dodaje Daniel Dziob.

Grupy biorące udział w „Eksperymencie Łańcuchowym" powinny składać się maksymalnie z 5 osób oraz pełnoletniego opiekuna. Zadanie polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju praw fizyki przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Podczas otwartego dla publiczności finału wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden łańcuch i kolejno uruchomione.

Na co zwrócić uwagę?

Prace oceniane będą pod kątem: liczby wykorzystanych zjawisk fizycznych oraz umiejętnego ich wyjaśnienia (adekwatnego do wieku konstruktorów), niezawodności
i stopnia skomplikowania urządzenia, a także kreatywności i estetyki wykonania. W każdej kategorii (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie i studenci, rodziny, 25+) przyznane zostaną atrakcyjne nagrody. Swojego zwycięzcę wybierze również publiczność.

Harmonogram konkursu

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca 2016 roku. Po wypełnieniu formularza on-line, każda grupa otrzyma od organizatora metalowe kulki i może przystąpić do pracy. Po skonstruowaniu urządzania należy przesłać dokumentację zawierającą jego nazwę i opis działania. Mile widziane są też wszelkie materiały multimedialne (filmy, zdjęcia). Termin nadsyłania dokumentacji upływa 30 kwietnia 2016 roku. Wielki finał „Eksperymentu Łańcuchowego", na który należy przyjechać ze swoim urządzeniem i zaprezentować je, odbędzie 28 maja 2016 roku w Krakowie.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.lancuch.if.uj.edu.pl

Organizatorzy

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad IV edycją „Eksperymentu Łańcuchowego" objął Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

324 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent