Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd

📅 sobota 12.09.2015
Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd

Program bogaty jest w warsztaty tematyczne i spotkaniami z gośćmi, którzy na co dzień są twórcami i aktywnymi uczestnikami kultury. Miasto Gwiazd to miejsce, w którym każdy jest mile widziany i każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno traktujący sztukę śmiertelnie poważnie pasjonaci, jak i Ci, którym po prostu zależy na ciekawej rozrywce. Festiwal to miejsce szczególnie przyjazne także dzieciom; duża część programu skupia się na najmłodszych.

Ideą Festiwalu jest udostępnianie kultury i sztuki zwykłym odbiorcom. Miasto Gwiazd na każdym kroku udowadnia, że sztuka nie musi być zamkniętą enklawą dla elit, ale przyjazną i wciągającą przestrzenią dla wszystkich.

Do tej pory Festiwal odwiedziło ponad 3500 artystów oraz więcej niż 500 znanych i rozpoznawalnych osobistości świata nauki, kultury i sztuki. Miasto Gwiazd to miejsce dla 35 tys. m2 wystaw, które obejrzało ponad 60 tys. zwiedzających i odwiedzających Miasto Sztuki.

Teren Festiwalu stanowią charakterystyczne dla Żyrardowa, industrialne wnętrza pofabrycznych hal z czerwonej cegły, co nadaje wydarzeniu niezapomniany charakter.

ArtPrezydent

Prezydent Miasta Gwiazd to „Strażnik Kultury i Sztuki". Jest w posiadaniu ArtKluczy, którymi dokonuje symbolicznego otwarcia Miasta Gwiazd. W tym roku ArtPrezydentem zostanie Jan Peszk – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. Jan Peszek zaprezentuje mistrzowski warsztat aktorski wykonując monodram „Scenariusz dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera.

Kadencja 2014/2015 – Nina Terentiew, dyrektor programowy Telewizji Polsat, wieloletnia szefowa TVP 2, dziennikarka, prezenterka telewizyjna.

Kadencja 2013/2014 – Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, polityk, samorządowiec, lekarz.

Kadencja 2012/2013- Grzegorz Miecugow, szef zespołu wydawców TVN 24, wybitny publicysta, dziennikarz, prezenter, felietonista, wykładowca.

Kadencja 2011/2012 – prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, polityk, wykładowca, wicepremier i minister finansów w kilku rządach.

Miasta:

Miasto Dzieci i Młodzieży jest integralną częścią Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk od samego początku jego istnienia. Zaplanowane z myślą o młodych odbiorcach sztuki, realizowane w dużej mierze przez Dzieci dla Dzieci w przyjaznej, artystycznej atmosferze. Od kilku edycji współpracuje z Festiwalem kultowy zespół Fasolki, który w zeszłym roku obchodził 30-lecie swojego istnienia, pod honorowym patronatem małżonki prezydenta Bronisława Komorowskiego – Anny Komorowskiej. Partnerem Miasta Dzieci i Młodzieży jest Dom Kultury Łazienkowska w Warszawie i Galeria Rozwijania Talentów i Umiejętności.

Miasto Spotkań to miejsce na otwarte i bezpośrednie spotkania z Gośćmi, odbywające się na scenie spotkań. Goście, po zanurzeniu dłoni w kolorowej farbie, pozostawiają swój znak w panteonie artGwiazd, co jest żartobliwym nawiązaniem do równoległych działań w Międzyzdrojach.

W trakcie Festiwalu toczą się rozmowy z mecenasami kultury, artystami wszelkich dyscyplin, wybitnymi dziennikarzami i publicystami, gwiazdami z pierwszych stron gazet i wszystkimi zanurzonymi w sztuce. To okazja dla wszystkich zainteresowanych tą drogą, żeby zapytać i wysłuchać, jak jest po tamtej stronie lustra.

Przyjaciółmi, którzy na stałe zagościli w życiu Festiwalu tworząc swoje autorskie „festiwalowe programy" są:

Grzegorz Miecugow – „artInny Punkt Widzenia"

Bogusław Chrabota – „Między Sztuką, a Polityką jest prasa"

Tomasz Miłkowski – „Teatr i nie tylko"

Robert Gonera – „artScenario"

Miasto Filmu to działająca od tej edycji Festiwalu przestrzeń poświęcona najciekawszym i niszowym polskim produkcjom. Filmy krótkie i długie, dla dzieci i dla dorosłych, ułożone w tematyczne bloki uzupełnione o spotkania z twórcami i warsztaty.

Wyświetlamy m.in.: „Jak całkowicie zniknąć", reż. Przemysław Wojcieszek, Heavy Mental, reż. Sebastian Butny, „Sandland", reż. Bartek Żmuda oraz najciekawsze etiudy studentów szkół filmowych.

Miasto Piękna i artMody to spotkania i warsztaty z Gośćmi, koncerty, pokazy mody i tańca oraz wybory Miss Ziemi Żyrardowskiej. W tym roku Festiwal odwiedzą tacy projektanci jak: Chez Pierre Atelier de Couture, Devu Diana Walkiewicz, Chi-Chi Ude Chi-Chi Ude, Kasia Miciak Design oraz Goście: Maria Czubaszek, Olga Borys, Małgorzata Lewińska, Michał Milowicz.

Miasto Ekonomii i Samorządności to przestrzeń festiwalu pokazująca, że ekonomia nie jest tak trudna jak się wydaje i przybliżająca ją w ciekawy, jasny i przystępny sposób. Interaktywne warsztaty oraz spotkania z Osobistościami, które na co dzień doskonale funkcjonują w świecie biznesu i ekonomii. Celem tej części festiwalu jest m.in. nauka postaw i zachowań związanych z twórczą przedsiębiorczością.

Konkursy i statuetki:

ArtNoble – nagroda dla wyróżniającej się „artOsobowości Twórczej" za najlepszy dyplom w zakresie sztuk wizualnych i muzycznych z publicznych uczelni artystycznych. Statuetka przyznawana oryginalnej osobowości artystycznej, pełnej pasji i energii twórczej, której praca zrealizowana jest na europejskim poziomie i przykuwa uwagę odbiorców.

Laureaci wybierani są spośród kandydatów zgłoszonych przez wszystkie publiczne uczelnie sztuk pięknych w kraju – Kuratorem Artystycznym artNoble Plastyka jest prof. Jan Tutaj – prorektor ASP im. Jana Matejki w Krakowie, zaś Kuratorem Artystycznym artNoble Muzyka jest prof. Ewa Iżykowska-Lipińska – prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Złoty ArtKciuk – nagroda dla wybitnej Osobowości polskiego życia kulturalno-artystyczno-społecznego za nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki.

W ubiegłych latach laureatami ArtKciuka byli:

2014 – Artur Rojek – za stworzenie Off Festivalu, który nie jest „modny", bo wyprzedza trendy, za konsekwencję w działaniu, za wytrwałość, za ogromny talent, wielką wrażliwość i skromność przy jednoczesnej sile charakteru i ogromnej charyzmie.

2013 – Roman Gutek – za wyjątkowy wkład w rozwój świadomości filmowej polskiego społeczeństwa, w tym również najmłodszych odbiorców sztuki filmowej.

2012 – Krystyna Janda – za wyjątkową osobowość twórczą, za charyzmę i konsekwentne dążenie do celu, za genialne kreacje aktorskie i stworzenie dwóch teatrów: Teatru Polonia i Och-Teatru.

2011 – Marek Żydowicz – za przebojowość, wiedzę, fachowość, przekraczanie granic i odwagę w realizacji działań związanych z szeroko rozumianą sztuką filmową, przede wszystkim – operatorską, za przybliżenie Polakom świata międzynarodowego kina i jego wybitnych przedstawicieli.

2010 – Jurek Owsiak – za Festiwal Przystanek Woodstock, za Akademię Sztuk Przepięknych, za niewyczerpaną energię w działaniu i pasję tworzenia. Za interdyscyplinarność w swoich poczynaniach i za wielość talentów w obszarze artystycznym.

 

Złota ŻyRybka – to nagroda specjalna dla Osobowości „lokalnej" działającej także „globalnie", pochodzącej z powiatu żyrardowskiego, ale niekoniecznie tu urodzonej.

W ubiegłych latach laureatami ŻyRybki byli:

2014 – Włodzimierz Pawlik, 2013 – Włodzimierz Śliwiński, 2012 – Jarosław Gajewski, 2011 – Jerzy Paruszewski, 2010 – Jacek Czubak, 2009 – Mirosław Wasiewicz

ŻyRafka – dla nietuzinkowej Osobowości wybieranej przez dzieci i młodzież.

W 2014 roku laureatem został Jarosław Boberek – za mistrzowski dubbing postaci Króla Juliana w filmie „Pingwiny z Madagaskaru".

Twórcą i kuratorem Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd jest prof. ndzw. dr hab. Artur Krajewski.

765 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent