Królik i Misia
Królik i Misia

interaktywne spotkanie z baśnią i językiem polskim

📅 poniedziałek 22.10.2012 do piątek 16.11.2012
interaktywne spotkanie z baśnią i językiem polskim

Jednocześnie dzieci mają okazję do rozwijania umiejętności słuchania utworów literackich i tworzenia opowiadań poprzez aktywne uczestnictwo w kreowaniu baśni prezentowanej podczas wydarzenia. Bajarki
(Justyna Jary, Barbara Songin, Patrycja Trzoch oraz Kamila Papaj) to profesjonalne aktorki, instruktorki wokalne i teatralne, pieśniarki i instrumentalistki. Docierają do odbiorców poprzez słowo, obraz, muzykę, "ożywiony" przedmiot, parateatralne zabawy interakcyjne. Umiejętnie animują dzieci, by współtworzyły baśń, oddziałując na losy jej bohaterów.

PRZEBIEG WYDARZENIA
W pierwszej części wydarzenia, dzieci wkroczą do baśniowej krainy, w której będą musiały sprostać wielu językowym wyzwaniom. Przekraczać będą kolejno cztery zaczarowane bramy (Bramę Wygimnastykowanego Języka, Bramę Ortografii, Bramę Językołamańcową oraz Bramę Zagadkową), przy każdej z nich poddając się kolejnej próbie, czyli różnorodnym ćwiczeniom językowym.

Po przekroczeniu zaczarowanych bram, dzieci znajdą się w krainie Bajarek, w której uczestniczyć będą w drugiej części wydarzenia: teatralno-muzycznym widowisku z pogranicza sztuki teatru i tradycji "story telling" (sztuka opowiadania historii), powstałym na podstawie opracowań literackich polskich baśni ze zbioru pt. "U złotego źródła". Baśniowa historia będzie ubarwiona muzyką wykonywaną "na żywo" na nietypowych instrumentach (m. in. shanti chime, hinduski dzwon, bęben obręczowy, sagaty, kij
deszczowy) oraz specjalnie dobranymi pieśniami wywodzącymi się z polskiej tradycji bądź skomponowanymi na potrzeby opowieści. Formuła tej części wydarzenia, zawierająca zarówno stałe części, jak i elementy improwizacji, sprawi, że młodzi odbiorcy będą nie tylko słuchaczami, ale przede wszystkim współtwórcami widowiska poprzez aktywne uczestnictwo, np. jednym z zadań będzie pokonanie smoka.

ARTYSTYKI BAJARKI BIORĄCE UDZIAŁ W PROJEKCIE
Justyna Jary, Barbara Songin, Patrycja Trzoch, Kamila Papaj

Finał projektu odbędzie się w sześciu miejscowościach w województwie mazowieckim dla uczniów klas I-III, nauczycieli, wychowawców i rodziców.
26 października 2012 – Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie
30 października 2012 – Dom Kultury w Kałuszynie
13 listopada 2012 – Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie
14 listopada 2012 – Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach
15 listopada 2012 – Dom Pracy Twórczej "Bajka" w Łaskarzewie
16 listopada 2012 – Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie

 Fundacja FURU

Jest organizacją pozarządową zarejestrowaną w czerwcu 2012 roku. Kontynuuje działania artystów i animatorów kultury wchodzących w skład takich grup jak: FURU Kolektyw Artystyczny, Grupa Artystyczna BAJARKI oraz Teatr Tańca Latiga. Z Fundacją FURU współpracują również niezależni artyści, pedagodzy, animatorzy kultury, naukowcy i instytucje.
Celem Fundacji jest szerzenie i popularyzowanie kultury i sztuki oraz wspieranie działalności w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska naturalnego.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Promocja języka polskiego, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty  

www.furu.waw.pl | furu.fundacja@wp.pl

 

588 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent