rysuj

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113

Czas: niedziela, 14 sierpnia 2011, godz. 12:00

W programie między innymi:
– Hymn Indii – wrażenie i znaczenie
– Dlaczego warto poznawać Indie? – prelekcja Kaji Bryx
– Taniec indyjski
– Twoje imię alfabetem hinduskim – zabawa dla młodszych i starszych
– Warsztaty i pokaz jogi
– Poczęstunek indyjski

WSTĘP WOLNY !!!

Serdecznie zapraszamy!

Informacje o wystawie i imprezach towarzyszących: www.azja.edu.pl i www.muzeumetnograficzne.pl

 

***

O wystawie

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Instytut Studiów Azjatyckich

Nieznane oblicza hinduizmu
14 maja – 14 sierpnia 2011

Figurki bóstw, malarstwo z Radżasthanu, stroje do tańca, tradycyjna i współczesna biżuteria oraz koszule khadi, których produkcję zainicjował sam Mahatma Gandhi – między innymi takie eksponaty można będzie oglądać na tej wystawie. Celem organizatorów jest pokazanie różnych wymiarów hinduizmu oraz przybliżenie praktyk i obrzędów dnia codziennego.

„Większość z nas hinduizm kojarzy z wiarą w reinkarnację, w wielorękich bogów, świętymi krowami i rzeką Ganges – piszą w folderze wystawy organizatorzy. Jednak sam hinduizm nie jest ani szablonowy ani jednorodny". Religioznawstwo klasyfikuje go, jako jedną z głównych religii na świecie, ale jest to raczej konglomerat różnych nurtów i wierzeń. „Tym, co przede wszystkim będziemy tu rozumieć pod pojęciem hinduizmu są wierzenia, które zaczęły nabierać coraz większego znaczenia od czasu epoki Magadhy (VI-IV w.p.n.e.), powoli wypierając wcześniejszy braminizm, wraz z jego silnym naciskiem na rytuały ofiarne. Nowa religijność opierała się na rozwoju bhakti, czyli emocjonalnego związku z bóstwem. Dziś obejmuje przede wszystkie trzy główne kulty: wisznuicki (poświęcony bóstwu Wisznu), śiwaicki (z Śiwą w centrum), śaktyjski (uznający żeńską zasadę, wraz z jej przedstawieniami w postaci różnych bogiń, za ostateczną rzeczywistość)". Wystawa składać się będzie z czterech części: literatura, rytuały, sztuka oraz życie codzienne.

Literatura. Wierzenie Hindusów zakorzenione są w bardzo starej sanskryckiej literaturze, takiej jak Wedy, Ramajana i Mahabharata. Można tam przeczytać o barwnych dziejach bóstw i herosów oraz znaleźć poglądy na temat stworzenia, przeznaczenia, ścieżki wyzwolenia czy życia po śmierci. Na wystawie prezentowane będą książki religijne w języku hindi, bengalskim i sanskrycie. W części poświęconej rytuałom autorzy pokażą najciekawsze święta i ceremonie. Wśród eksponatów znajdą się figurki bóstw, przedmioty liturgiczne do ceremonii ofiarnej arati oraz mosiężne jantry (graficzne formy bóstwa).

Sztuka. Zwiedzający zobaczą mosiężne i drewniane figury zwierząt, malarstwo radżasthańskie i orijskie oraz fotografie prezentujące architekturę sakralną. Atrakcją będą stroje do tańca oraz tradycyjna i współczesna biżuteria. Dział zatytułowany życie codzienne to prezentacja mebli (alabastrowe stoliki, wykańczane mosiądzem komody), naczyń i narzędzi kuchennych (srebrna zastawa, wazony, wok, tarka i nożyk do kokosa), a także przypraw charakterystycznych dla kuchni indyjskiej, z których część używana była jako lekarstwa i afrodyzjaki. Na szczególną uwagę zasługują słynne koszule khadi, tkane z ręcznie wyrabianej przędzy, których produkcję zainicjował Mahatma Gandhi chcąc w ten sposób wspomóc i usamodzielnić krajową gospodarkę. Obecnie jest to symbol narodowy i nawet flaga Indii jest wykonana z tego typu materiału.

Imprezy towarzyszące:
Planowane są cotygodniowe bloki tematyczne poświęcone m.in. jodze, sztuce indyjskiej, tańcom, muzyce, stylom walki, kuchni i literaturze. Nie zabraknie również spotkań podróżniczych.
Festiwal Nurtów Hinduistycznych „Mantra"

14 sierpnia 2011 r. podczas finisażu wystawy pokazane zostaną rozmaite nurty religijności indyjskiej obecne w Polsce. Impreza rozpocznie się o godz.12:00 agnihotrą, czyli ofiarą ogniową. Na dziedzińcu Muzeum, w specjalnych namiotach, organizacje hinduistyczne będą prezentować własne praktyki religijne. W programie również występy artystyczne i degustacja potraw indyjskich.

Organizatorzy:
Muzeum Etnograficzne
ul. Traugutta 111/113
50-419 Wrocław
www.muzeumetnograficzne.pl
www.facebook.com/MuzeumEtnograficzne.Wroclaw

Instytut Studiów Azjatyckich
ul. Mydlana 3
Wrocław
www.azja.edu.pl

 

204 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Muzeum prezentuje i kulturę ludową Dolnego Śląska (stroje, tkaniny, ceramikę, kulturę materialną, folklor). Placówka prowadzi lekcje muzealne i konsultacje dotyczące dorobku regionu wrocławskiego. W oparciu o współpracę z innymi muzeami cyklicznie …

Adres:
ul. Traugutta 111/113
50-420 Wrocław




Kontakt:

(071) 344 33 13
muzeum@muzeumetnograficzne.pl
http://www.muzeumetnograficzne.pl/
facebook