Festiwal Sztuk FORMA im. Wojciecha Zamecznika

📅 piątek 11.12.2015
Festiwal Sztuk FORMA im. Wojciecha Zamecznika

FORMA to festiwal sztuki w przestrzeni miejskiej Warszawy. Wernisaż odbędzie się 11 grudnia. Festiwal zamkniemy 29 grudnia prezentacją pierwszej polskiej publikacji o Wojciechu Zameczniku. Do udziału zostali zaproszeni współcześni artyści, zajmujący się fotografią, wideo, projektowaniem i teatrem. Wszystkie prezentowane prace to premiery – powstały specjalnie na festiwal, a ich punktem wspólnym jest twórczość Wojciecha Zamecznika. Karolina Breguła przywoła jego najbardziej charakterystyczne fotografie świetlne, a Jędrzej Sokołowski, podobnie jak patron festiwalu, przyjrzy się swojemu najbliższemu sąsiedztwu. Mirella von Chrupek odniesie się do plakatu Kłamstwo Judyty. Grupa Centrala, zajmująca się badaniem i rekonstrukcją eksperymentów wystawienniczych z XX w., dokona reinterpretacji „przestrzennego reliefu" Wojciecha Zamecznika z 1958 roku, który stanowił oprawę polskiego stoiska na Międzynarodowych Targach w Mediolanie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Dlaczego Zamecznik? Wojciech Zamecznik to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów. Tworzył zaledwie 20 lat, wystawiał swoje prace na całym świecie. Zamecznik znany jest głównie z plakatów filmowych, m.in. do „Pociągu" i „Celulozy" Kawalerowicza, za które został nagrodzony na wystawach w Paryżu czy Saõ Paulo. Wykorzystywał eksperymentalne techniki, często przetwarzając fotografię. Artysta zajmował się także grafiką użytkową i typografią (jest autorem znaku graficznego programu „Pegaz" i Wydawnictwa Arkady), wystawiennictwem i projektowaniem wnętrz, scenografią dla Teatru Małego w Warszawie, fotografią, projektowaniem książek, a także filmem animowanym (współpracował m.in. z Lenicą) i amatorsko muzyką. Większość prac artysty znajduje się obecnie pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Festiwal jest kolejną odsłoną tego archiwum.

 

W programie festiwalu:

  • WYSTAWY NA DWORCACH PKP STADION, POWIŚLE, ŚRÓDMIEŚCIE || Karolina Breguła, Anna Orłowska, Błażej Pindor, Jędrzej Sokołowski.
  • NOWE ODSŁONY WITRYN SKLEPOWYCH || Beza Projekt, Państwo Ebertowie, Pani Jurek, Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel, Mirella von Chrupek, Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis (Centrala).
  • SPEKTAKL TEATRALNY || Pociąg, reż. Jacek Papis
  • WARSZTATY DLA RODZIN I DZIECI || Gimnastyka Grafika, Rodzinne próby
  • SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI WOJCIECH ZAMECZNIK. FOTO-GRAFICZNIE.

Otwarcie festiwalu: 11 grudnia 19:00
PKP Stadion, pawilon dworcowy, ul.Sokola
Wydarzenie na FB: http://on.fb.me/1jwB68L 
Więcej o wydarzeniu: 
www.forma.faf.org.pl

 

WARSZTATY DLA DZIECI:

GIMNASTYKA GRAFIKA

warsztat dla dzieci w wieku 7-12 lat

12 grudnia / sobota / 11:00-13:00

Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka)

Jak to jest być grafikiem? Czy kilka zleceń da się zrealizować w ciągu dwóch godzin? To brzmi jak niezła gimnastyka dla umysłu! Plakat, logo, okładka płyty lub czasopisma – zobaczymy w czym Wy jesteście najlepsi? Zapraszamy do niesamowitej pracowni graficznej, w której nie boimy się żadnych wyzwań, a wszystko to w czerni i bieli, z zegarkiem w ręku.

RODZINNE PRÓBY

warsztat rodzinny

13 grudnia / niedziela / 11:00-13:00

Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka)

Plakat filmowy, afisz teatralny, a może rodzinny? Spotkanie twórcze rozpoczniemy od poznania warsztatu plakatowego Wojciecha Zamecznika. Przyjrzymy się próbom, a także gotowym realizacjom plakacisty. Zainspirowani formami i kształtami z jego prac, podejmiemy próbę stworzenia serii plakatów dotyczących codziennych, domowych spraw, zwyczajów i zachowań typowych dla danej rodziny.

ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy. Od 1 grudnia zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres mailowy 3d@bwa.wroc.pl. W tytule maila GIMNASTYKA lub PRÓBY, natomiast w treści prosimy o personalia dziecka lub zespołu rodzinnego, wiek dzieci oraz telefon kontaktowy.

PROWADZĄCE
Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan – duet PRZEtwórczy. Absolwentki kierunków humanistycznych oraz artystycznych. Od kwietnia 2010 roku współpracują z Galerią Dizajn – BWA Wrocław, gdzie działają w ramach autorskiego projektu edukacyjno-artystycznego dla dzieci i rodziców „3D czyli Dizajn Dla Dzieci". Na swoim koncie mają także projekty takie jak „Teraz dizajn!" (2011), „Dizajn dla wszystkich!" (2012) „Przepis na mały dizajn" (2013). Są również autorkami książki „Zeszyty do dizajnu". Z działaniami warsztatowymi podróżują po całej Polsce na zaproszenie instytucji kultury i organizatorów festiwali. Za projekt „3D czyli Dizajn Dla Dzieci" nominowane do wrocławskiej nagrody WARTO (2014).

Projekt realizowany w ramach projektu „3D czyli Dizajn Dla Dzieci" / galeria Dizajn – BWA Wrocław bwa.wroc.pl facebook.com/3D.czyli.Dizajn.Dla.Dzieci zeszytydodizajnu.pl bwa.wroc.pl/pnmd

 

562 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent