Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
W czasie trwania ferii zimowych w Małopolsce, jak co roku zapraszamy do odwiedzin w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Na nasze warsztaty i spacery edukacyjne zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku, oraz w niedziele.

Godzina rozpoczęcia: 12.00

film

Wiek uczestników: od 6 do 15 lat

Czas trwania zajęć: 1,5 godziny

Koszt zajęć: 10 zł od osoby

Rezerwacja: (12) 422 75 60 wew. 50

29 I NIEDZIELA „Zręczni sportowcy, wybitni żeglarze – opowieść o Minojczykach”

30 I „Malarstwo jaskiniowe”

31 I  „Egipski design”

1 II  „Hieroglify – święte pismo starożytnych Egipcjan” 

2 II  „Dzieje Fenicjan”

3 II  „Tajemnice rzeki Wisły – spacer edukacyjny”

5 II NIEDZIELA „Pleciony zwierzyniec – wzornictwo celtyckie”

6 II „Mumie – podróżnicy w czasie”

7 II  „W średniowiecznym skryptorium”

8 II „Historia i zabawa – Starożytny Egipt”

9 II „Strój w dawnych wiekach”

10 II  „Tajemnice rzeki Wisły – spacer edukacyjny”

12 II NIEDZIELA „Persepolis – najbogatsze miasto pod słońcem”

 

Opisy zajęć:

29 I NIEDZIELA „Zręczni sportowcy, wybitni żeglarze – opowieść o Minojczykach”

Zajęcia związane są z tematyką kultury minojskiej. Z pomocą prezentacji multimedialnej uczestnicy poznają architekturę minojską z jej najbardziej charakterystycznym przejawem – pałacami, panującą w tamtych czasach modę oraz mity i opowieści, które rozbudzały wyobraźnię starożytnych mieszkańców Krety. W części praktycznej, inspirując się mitami o królu Minosie, Minotaurze, Dedalu i Ikarze, uczestnicy narysują komiks przedstawiający jedną z wybranych opowieści oraz rozwiążą zagadkę, polegającą na znalezieniu wyjścia z labiryntu Minotaura.

30 I PONIEDZIAŁEK „Malarstwo jaskiniowe”

Zajęcia poświęcone są prehistorycznej sztuce jaskiniowej. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” uczestnicy zobaczą kopię rysunku naskalnego przedstawiającego mamuta oraz modele zwierząt ze starszej epoki kamienia. W części warsztatowej uczestnicy, naśladując dawnych artystów, stworzą własny rysunek naskalny przy użyciu naturalnych barwników.

 31 I  WTOREK „Egipski design”

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Warsztaty poświęcone są sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu, z którą uczestnicy zapoznają się w pierwszej części zajęć podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowani obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach namalują wzory związane z tematem – skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti.

1 II ŚRODA „Hieroglify – święte pismo starożytnych Egipcjan” 

Zajęcia poświęcone są pismu hieroglificznemu starożytnych Egipcjan. Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” uczestnicy zapoznają się z zabytkami zdobionymi hieroglifami, dowiedzą się gdzie i dlaczego były używane oraz w jaki sposób je zapisywano. W części warsztatowej wykonają tabliczkę zdobioną hieroglifami.

2 II CZWARTEK „Dzieje Fenicjan”

Zajęcia poświęcone są dokonaniom starożytnych Fenicjan. Dzięki pokazowi multimedialnemu uczniowie zapoznają się z historią, kulturą oraz najważniejszymi osiągnięciami ich cywilizacji. W części warsztatowej uczestnicy będą mogli ozdobić farbkami szklany wazonik na wzór fenickich szklanych naczyń.

3 II PIĄTEK „Tajemnice rzeki Wisły – spacer edukacyjny”

Spacer edukacyjny po centrum Krakowa, rozpoczynający się zwiedzaniem fragmentu wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”, podczas którego uczestnicy zapoznają się z dawnym biegiem rzeki Wisły. Tematem zajęć są związane z nią ciekawostki archeologiczne i historyczne.

5 II NIEDZIELA „Pleciony zwierzyniec – wzornictwo celtyckie”

Warsztaty wprowadzą dzieci w barwny świat celtyckiej kultury i sztuki oraz fascynujących wynalazków epoki żelaza na naszych ziemiach. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądał typowy ubiór Celtów i jego charakterystyczne wzornictwo, w jaki sposób wykonywano barwne paciorki szklane oraz ceramikę toczoną na kole garncarskim. Zobaczą oryginalną celtycką broń i ozdoby. Na koniec na lnianych torbach pomalują podrysowane wcześniej stylizowane zwierzęta, charakterystyczne dla sztuki Celtów.

6 II PONIEDZEIAŁEK „Mumie – podróżnicy w czasie”

Zajęcia poświęcone są problematyce mumii. Zwiedzając wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu” i „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera” uczestnicy zapoznają się z metodami mumifikacji stosowanymi w różnych kulturach. W części praktycznej uczestnicy wykonają mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania używany w starożytnym Egipcie.

7 II WTOREK „W średniowiecznym skryptorium”

Zajęcia dotyczą średniowiecznej sztuki rękopiśmiennej i kaligrafii. Pokaz multimedialny przybliży uczestnikom pracę skryby i podstawowe pojęcia związane ze średniowieczną książką. W części warsztatowej uczestnicy sami wcielą się w trudną rolę skryby i iluminatora. Spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem, zdobieniu inicjałów i miniatur średniowiecznych.

8 II ŚRODA „Historia i zabawa – Starożytny Egipt”

Na zajęciach uczestnicy poznają kulturę i historię starożytnego Egiptu. Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” oglądają eksponaty związane z wierzeniami i zwyczajami oraz z życiem codziennym. W części warsztatowej uczniowie wykonają zdobiony naszyjnik egipski i budują piramidę.

9 II CZWARTEK „Strój w dawnych wiekach”

Zajęcia związane są z tematyką prehistorycznego i średniowiecznego stroju oraz jego ozdób. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” uczestnicy dowiedzą się jak ubierali się ludzie w dawnych wiekach, poznają materiały z jakich wykonywany był strój, a także dowiedzą się, jakich metod i barwników używano do farbowania tkanin. W części praktycznej uczestnicy będą mogli sami wykonać sakiewkę, którą następnie ozdobią cekinami, koralikami i wstążkami. Szycie sakiewki będzie się odbywać specjalną igłą plastikową przeznaczoną dla dzieci.

10 II PIĄTEK „Tajemnice rzeki Wisły – spacer edukacyjny”

Spacer edukacyjny po centrum Krakowa, rozpoczynający się zwiedzaniem fragmentu wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”, podczas którego uczestnicy zapoznają się z dawnym biegiem rzeki Wisły. Tematem zajęć są związane z nią ciekawostki archeologiczne i historyczne.

12 II NIEDZIELA „Persepolis – najbogatsze miasto pod słońcem”

Warsztaty poświęcone są sztuce perskiej. Część pierwsza to pokaz multimedialny, podczas którego uczestnicy zajęć przeniosą się do rezydencji królewskiej w Persepolis, jednej z wielkich stolic Persji. Poznają jej historię i architekturę. W części warsztatowej ozdobią płytki ceramiczne motywami perskich wojowników, zwierzęcymi i roślinnymi.

 

564 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszą archeologiczną placówką w Polsce. Obecnie w magazynach i na wystawach znajduje się ponad 500 tys. zabytków o walorach ekspozycyjnych. Liczącą się grupę stanowią zabytki ofiarowane do przez odkrywców, kolekcjonerów i …

Adres:
ul. Senacka 3
31-002 Kraków
Kontakt:

(012) 422-71-00; (012) 422-75-
mak@ma.krakow.pl
https://www.ma.krakow.pl
facebook