Coroczne warsztaty poruszają ciekawe zagadnienia związane z historią wzgórza i jego zabytkami, pozwalają też poznać fascynującą pracę muzealnych specjalistów, którzy z zaangażowaniem dzielą się tajnikami swojej profesji. Spotkania mają charakter interaktywny, a odbywają się zarówno w salach edukacyjnych, jak i na wybranych ekspozycjach Zamku.

Program na 2025

W trakcie nadchodzących ferii zimowych zapraszamy do odwiedzin wawelskiego zamku, gdzie będziemy mieć niepowtarzalną okazję poznać od podszewki dwie znakomite profesje artystyczne.
W pierwszym tygodniu podążymy śladem mistrza Tadeusza Kuntzego, który poprowadzi nas krętymi uliczkami ku malarskim sekretom. W gabinecie malarza zdobędziemy sporą porcję wiedzy oraz umiejętności. W drugim tygodniu przeniesiemy się na królewski dwór, gdzie pozwolimy się pochłonąć przygotowaniom do koronacji. Jako przyszli monarchowie poznamy tajemnice dawnych obyczajów i zakres królewskich obowiązków.
  • opłata: karnet tygodniowy: 200 zł, pojedyncze zajęcia: 45 zł
  • sprzedaż online:
KARNET 20-24 stycznia:  godz. 10:00  godz. 12:00
KARNET 27-31 stycznia:  godz. 10:00  godz. 12:00
udział opiekuna jest obowiązkowy (ze względu na ograniczoną przestrzeń prosimy, aby dziecku towarzyszył jeden opiekun)
przy zakupie biletu dla dziecka opiekunowi przysługuje wstęp bezpłatny
  • zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 oraz 12.00
    I tydzień (20.01–24.01): wystawa „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)”
    II tydzień (27.01–31.01): wystawa „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”
    zajęcia będą się składać ze spaceru po wystawie oraz części warsztatowej, podczas której poznamy nowe techniki plastyczne, a znane udoskonalimy
  • miejsce zbiórki: przy makiecie Zamku – przed budynkiem z kasami biletowymi
Podczas wybranych warsztatów będą wykonywane fotografie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https://wawel.krakow.pl/rodo
Zajęcia prowadzą:  
Dr Betina Bożek – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki . Stopień doktora uzyskała na  Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Doświadczona edukatorka, prowadząca zajęcia z młodzieżą, dziećmi oraz rodzinami w ramach  współpracy z fundacjami i instytucjami kultury. Jest reżyserką filmów animowanych oraz ilustratorką. Wyróżnia się wysokimi kompetencjami plastycznymi, udokumentowanymi licznymi sukcesami.
Barbara Mateja – artystka, pedagożka, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka scenografii na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej uprawia szlachetne techniki fotograficzne.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

20–24 stycznia W gabinecie malarza 

Podczas pierwszego tygodnia ferii zajrzymy do gabinetu malarza Tadeusza Kuntzego. Jego sztuka przeniesie nas wprost do  skąpanych w słońcu włoskich uliczek. Spacerując po nich, będziemy uczyć się spoglądać na świat oczami artysty. Dowiemy się co nieco o najważniejszych składnikach obrazu: kompozycji, perspektywie, kolorach i świetle, a także o tematach poruszanych przez malarzy . Z pomocą doświadczonej artystki zgłębimy również używane przez nich techniki. Trudna zazwyczaj ścieżka kariery artystycznej  stanie się dla nas fantastyczną przygodą i doskonałą okazją do spędzenia czasu z najbliższymi, dzięki czemu na pewno wiele się nauczymy.
27 stycznia – 31 stycznia  Jak zostać królem/królową? 
Żeby zasiąść na tronie królewskim, trzeba przebyć długą drogę. Każdy z jej etapów uczy przyszłego władcę cierpliwości i mądrości, ale zarazem może być świetną zabawą! Zapraszamy dzieci z rodzicami do wzięcia udziału w naszej zimowej szkole królewskiej w trakcie ferii.
  • 27 stycznia –  Zaproszenie na koronację
    Wyobraź sobie, że masz zostać królem lub królową. Dzień, w którym się to stanie, będzie niezwykle uroczysty. Na ceremonię koronacyjną przyjadą goście z całego świata!
    Żeby zostać królem albo królową, trzeba zorganizować całą ceremonię, a najważniejsze  będzie zaproszenie gości. Dawniej zaproszeń nie wysyłano e-mailem, ponieważ komputerów wtedy jeszcze nie było. Jak zatem to czyniono?
    Na zajęciach spróbujemy nauczyć się kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania. Będziemy używać stalówki i tuszu. Każdy król i królowa powinni potrafić pięknie pisać. Zapraszamy!
  • 28 stycznia – Wjazd do Krakowa 
    Koronacja kojarzy nam się z włożeniem na głowę przyszłego władcy złotej, zdobionej klejnotami korony. Zanim jednak to nastąpi, pretendent do królewskiego tronu musiał pojawić się w Krakowie. Wjazd do miasta orszaku przyszłego monarchy był nie lada wydarzeniem. Ludzie wychodzili licznie na ulice, żeby go zobaczyć Z tej okazji budowano bramę wjazdową.
    Na zajęciach warsztatowych wykonamy za pomocą techniki linorytu piękną bramę triumfalną, przez którą Król wjeżdżał do miasta.
  • 29 stycznia – Królewska skromność
    Czy teraz można wreszcie usiąść na tronie? Droga do koronacji na króla i królowę jest długa. Zanim to się wydarzy, zanim pokażemy się publicznie w koronie na głowie, będzie należało wykazać się skromnością. Przyszły władca bowiem udawał się pieszo do kościoła na Skałce – miejsca śmierci św. Stanisława, aby pokazać światu, że będzie się starał żyć uczciwie i szanować innych.
    Podczas zajęć praktycznych wykonamy naturalne farby, aby za ich pomocą stworzyć skromny, lecz piękny wzór na chuście.
  • 30 stycznia – Koronacja
    Oto nadszedł ten moment! Czas włożyć na siebie królewskie szaty, a na głowę koronę!
    Na zajęciach dowiemy się, jak wyglądała ceremonia koronacji, a podczas warsztatów wykonamy płaszcz koronacyjny, który będzie symbolizował wartości reprezentowane przez przyszłych króla i królową. Do wykonania płaszcza użyjemy techniki punch needle.
  • 31 stycznia Uczta koronacyjna
    Ceremoniał koronacyjny dobiegł końca. Nadeszła pora, aby wreszcie zasiąść do stołu ze wszystkimi zaproszonymi przez nas gośćmi. Ale do uczty trzeba się odpowiednio – po królewsku – przygotować!
    Podczas ostatnich feryjnych zajęć wykonamy piękne ceramiczne talerze, które sprawią, że każdy posiłek na nich spożywany wyda nam się królewską ucztą.
477 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent