Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Ferie 2015 – warsztat działań. Oferta dla uczestników indywidualnych

📅 poniedziałek 16.02.2015 do piątek 27.02.2015
Ferie 2015 – warsztat działań. Oferta dla uczestników indywidualnych

Każdy dzień to okazja do zmierzenia się z innym tworzywem, narzędziami i pomysłem na działanie. Naszymi przewodnikami będą dawni i współcześni rzemieślnicy. Warsztaty skupiają się na wybranym wątku (fragmencie wystawy, części zbiorów, źródłach etnograficznych). Zawsze wprawiają w ruch myśl, wyobraźnię i ręce. Codziennie nowy wątek. Dwie godziny dziennie.

fot. M. Wąsik

 

 

Informacje praktyczne

Warsztaty są skierowane dla dzieci w wieku 6 – 9 lat.
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1

Godzina: 12:00 – 14:00

Bilet pojedynczy: 15 zł

Informacje i rezerwacje: edukacja@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 60 23, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.

Płatności można dokonać jedynie gotówką.

Zapisy na ferie rozpoczynamy 2 lutego 2015 roku.

Aktualności dotyczące zajęć znajdziecie Państwo na FB: FERIE 2015 – WARSZTAT DZIAŁAŃ

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WARSZTATÓW:

I TYDZIEŃ

16 lutego – Targ. Miejsce spotkań
Czy można coś kupić nie używając pieniędzy? Bez jakich przedmiotów nie wyobrażali sobie życia dawni mieszkańcy okolic Krakowa? Czy różni się targ od dzisiejszej galerii handlowej? Popyt, podaż, biznesowe ryzyko oraz inne czynniki ekonomiczne.
Prowadzenie: Urszula Sobczyk 

17 lutego – Garncarz
Jaka zastawa jest potrzebna, by nakryć do stołu i przyjąć gości w trakcie irlandzkiego święta Imbolc? Czy etnologiczna wyprawa może przywrócić harmonię w baśniowym królestwie? Wprost z warsztatu garncarza w podróż z Meridą Waleczną i jej braćmi.
Prowadzenie: Agnieszka Marczak

18 lutego –  Drzeworytnik
Jak za pomocą trzech kolorów zrobić wielobarwną odbitkę? Drzeworytnik a współczesny drukarz – podobieństwa i różnice. Pieczątki, stemple i odciski oraz dawne i bardzie współczesne techniki graficzne. Na finał drukowanie bez prądu.
Prowadzenie: Agnieszka Lisowska 

19 lutego – Kołodziej
Jak wykreślić idealne koło? Dawne wyścigi wozami a dzisiejsza Formuła 1? Projektowanie własnych pojazdów. Dobór właściwości materiałów do wybranych typów wehikułów. Testy różnych parametrów jazdy.
Prowadzenie: Urszula Sobczyk

20 lutego – Felczer
Co miał wspólnego kowal z medycyną? Jak dawniej radzono sobie z bólem zębów i gorączką? Jak była przekazywana wiedza o lecznictwie? Zioła, pijawki, mikstury. Sposoby hartowania się i zapobiegania chorobom.
Prowadzenie: Katarzyna Dorota

 

II Tydzień

23 lutego – Rymarz
Czy rymarz rymuje jak hiphopowiec? Ciąg dalszy przygód z Meridą Waleczną i jej przyjaciółmi. Dlaczego Merida nie chciała tkać dywanów a marzyła o strzelaniu z łuku? Końskie uprzęże, siodła, wyścigi i codzienne życie koni. Pierwsze kroki w tworzeniu animacji poklatkowej.
Prowadzenie: Agnieszka Marczak

24 lutego – Zabawkarz

Czy tworzenie zabawek to poważna sprawa? Skąd pochodzi dobrze znany pluszowy miś? Klocki lego a zabawy kamykami i patykami. Zabawy i zabawki z różnych stron świata. Samodzielne projektowanie swojej zabawki.
Prowadzenie: Agnieszka Lisowska

25 lutego – Plecionkarz
Co można zrobić z wikliny? Czy można wypleść dom? Legendy o wodzie, jej mieszkańcach i otoczeniu. Rozwiązywanie detektywistycznych zagadek, gubienie i znajdywanie wątku oraz pierwsze próby we własnoręcznym wyplataniu koszy.
Prowadzenie: Agnieszka Marczak

26 lutego – Zdun

Kto i dlaczego kłaniał się ogniowi? Jak można zbudować piec? Poznawanie magii ognia na zapiecku i tajników pieczenia chleba. Proces przygotowania wypieków: od przesiewania mąki, mieszania i wyrabiania ciasta, aż do smacznego finału.
Prowadzenie: Agnieszka Lisowska 

27 lutego – Tkacz
Po co ludziom ubrania? Jak sobie radzą bez nich zwierzęta? Badanie pod lupą struktur różnych roślin. Pochodzenie tkanin, ich barwienie oraz nakładanie wzorów. Pokaz działania krosna oraz próba tkania.
Prowadzenie: Katarzyna Dorota


893 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent