Królik i Misia

Dzień Otwarty Opery Krakowskiej – Opera pokoleń – Opera bez granic

📅 sobota 05.12.2015
Dzień Otwarty Opery Krakowskiej – Opera pokoleń – Opera bez granic

Widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się od kulis pracy w operze i zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla publiczności. Otwarte próby, pokaz technologii sceny, spotkania z artystami, zwiedzanie pracowni oraz magazynów dekoracji, pozwoli widzom na odkrycie bogactwa i różnorodności zawodów i pasji pracowników Opery Krakowskiej.

Fot. Łukasz Łuszczek

Na Dużej Scenie widzowie będą mogli przyjrzeć się otwartej lekcji Zespołu Baletu Opery Krakowskiej oraz otwartej próbie do spektaklu baletowego „Dziadek do orzechów". Zarówno lekcję, jak i próbę poprowadzi Victor Korpusenko przy akompaniamencie Ludmiły Tułacz. Również na Dużej Scenie odbędzie się pokaz technologii sceny do spektaklu „Dziadek do orzechów", który poprowadzi Marek Grabowski, a który zrealizują: Piotr Ropek, Krzysztof Wędziński i Krzysztof Klocek. Na Sali Kameralnej będzie można obejrzeć otwartą próbę generalną spektaklu edukacyjno-muzycznego dla dzieci „Profesor Wiolinek i biały żaglowiec", prowadzoną przez reżysera i autora spektaklu Pawła Wójtowicza, a na Sali Prób Marek Kluza poprowadzi otwartą próbę Chóru Dziecięcego. Kolejną propozycją podczas Dnia Otwartego będzie spotkanie z cyklu „Spotkania w Operze. PORANKI", tym razem pod hasłem „W co ubrać Dziadka do orzechów?". Gościem będzie scenograf Marek Grabowski, a spotkanie poprowadzi Anna Adamus (Antresola). Kolejny punkt programu, który z pewnością zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych to pokaz charakteryzacji postaci z opery „Madama Butterfly" prowadzony przez Grażynę Maślankowską (Antresola).

Gośćmi spotkania „Opera pokoleń – Opera bez granic", które odbędzie się na Sali Prób będą soliści śpiewacy – Monika Korybalska, Andrzej Biegun i Krzysztof Kozarek oraz soliści baletu – Mizuki Kurosawa i Dzmitry Prokharau. Rozmowę poprowadzi Alicja Myśliwiec, redaktor Radia RMF Classic.

Podczas Dnia Otwartego zapraszamy również do zwiedzania gmachu Opery Krakowskiej w zorganizowanych grupach oraz na warsztaty plastyczne w ramach których – wspólnie z solistami Opery Krakowskiej – będziemy tworzyć ozdoby choinkowe. Przez cały czas trwania Dnia Otwartego na foyer będzie można przymierzać kostiumy teatralne i nakrycia głowy, by potem sfotografować się w specjalnie urządzonym atelier. Natomiast w Opera Café będzie można skosztować specjalnie przygotowanych na tę okazję przysmaków. W menu znajdą się m.in. „szarlotka Trubadura" czy „latte Pucciniego".

Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać w Kasie Opery Krakowskiej od 28 listopada 2015 od godziny 10.00. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki na każde wydarzenie.

Serdecznie zapraszamy!

DZIEŃ OTWARTY OPERY KRAKOWSKIEJ „OPERA POKOLEŃ – OPERA BEZ GRANIC"
5 XII 2015, godz. 10.00-15.00

Duża Scena
10.00 – 11.15 otwarta lekcja Zespołu Baletu Opery Krakowskiej
prowadzenie: Victor Korpusenko
akompaniament: Ludmiła Tułacz
(wstęp na podstawie wejściówek)

11.45 – 12.15 otwarta próba do spektaklu baletowego „Dziadek do orzechów"
prowadzenie: Victor Korpusenko
akompaniament: Ludmiła Tułacz
(wstęp na podstawie wejściówek)

13.00 – 13.30 pokaz technologii sceny ze spektaklu baletowego „Dziadek do orzechów"
prowadzenie: Marek Grabowski
realizacja: Piotr Ropek, Krzysztof Wędziński, Krzysztof Klocek
(wstęp na podstawie wejściówek)

Sala Kameralna (IV piętro)
11.00 – 12.30 otwarta próba spektaklu edukacyjno-muzycznego dla dzieci „Profesor Wiolinek i biały żaglowiec"
prowadzenie: Paweł Wójtowicz

Sala Prób (IV piętro)
10.30 – 11.15 otwarta próba Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej
prowadzenie: Marek Kluza
akompaniament: Maria Mazurkowska
(wstęp na podstawie wejściówek)

12.30 – 14.00 spotkanie „Opera pokoleń – Opera bez granic"
goście spotkania: Monika Korybalska, Andrzej Biegun, Krzysztof Kozarek, Mizuki Kurosawa, Dzmitry Prokharau
prowadzenie: Alicja Myśliwiec

Antresola (I piętro)
10.00 – 11.30 „Spotkania w Operze. PORANKI – W co ubrać Dziadka do orzechów?"
gość spotkania: Marek Grabowski
prowadzenie: Anna Adamus

10.00 – 15.00 warsztaty dekoracji świątecznych z Solistami Opery Krakowskiej
prowadzenie: Grażyna Maślankowska
(wstęp wolny)

12.30 – 13.00 pokaz charakteryzacji operowej – „Madama Butterfly"
prowadzenie: Grażyna Maślankowska

Hol kasowy
10.00 – 15.00 Operowe atelier (przymierzalnia kostiumów, kącik modniarski)

10.00 – 15.00 Opera Café

10.30 – 11.30 zwiedzanie gmachu Opery Krakowskiej
12.00 – 13.00 zwiedzanie gmachu Opery Krakowskiej
13.30 – 14.30 zwiedzanie gmachu Opery Krakowskiej

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w zorganizowanych grupach na podstawie wejściówek.  Ilość wejściówek jest ograniczona – grupy zwiedzających mogą liczyć max. 20 osób. O każdej z godzin wyruszają dwie grupy zwiedzających.