Dzień otwarty Muzeów Krakowskich w Muzeum Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie
🗺 mapa
📅 niedziela 19.11.2023
🎫 1zł
Dzień otwarty Muzeów Krakowskich w Muzeum Krakowa
Muzeum Krakowa zaprasza do swoich oddziałów na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2023 w dniu 19 listopada.

Obecność Krakowa na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (już od 45 lat!) to zaszczyt i powód do dumy, ale również obowiązek. Obowiązek dbania o upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie miasta i przekazywania jej kolejnym pokoleniom. Jako specjaliści od Krakowa pragniemy dzielić się swoją wiedzą i pasją. Doskonałą okazją ku temu jest wydarzenie „Dzień otwarty muzeów krakowskich”, które pozwoli na twórcze wykorzystanie dziedzictwa Krakowa. Zapraszamy do udziału w warsztatach, spotkaniach, spacerach, oprowadzania i zwiedzania tajemniczych zakamarków muzealnych oddziałów… Wszystko po to, aby pokazywać, opowiadać oraz intepretować Kraków i jego dziedzictwo.

Pałac Krzysztofory
godz. 11.00
7 legend Krakowa Smok opowiada
Przedstawienie dla rodzin z dziećmi w wieku 3–10 lat
Miejsce: Sala Miedziana
Zapraszamy na rodzinne przedstawienia, podczas którego zastanowimy się, czym są tradycja i dziedzictwo. Te trudne zagadnienia wyjaśni nam Smok, który opowie nam legendę o swoim dalekim krewnym, czyli Smoku Wawelskim, a także przybliży słuchaczom postać Jana Twardowskiego, największego krakowskiego maga. W historii pojawią się również postacie Lajkonika i Flisaka, zaczarowane gołębie, legendy o dwóch wieżach i hejnale, o Krzysztoforach, diable i kogucie w jednym bucie. W trakcie przedstawienia dowiemy się, co te postacie mają wspólnego z dziedzictwem Krakowa. Podczas spektaklu nie zabraknie także wspólnej zabawy, a jego widzowie będą mogli się sami wcielić w poszczególne postacie.
Prowadzenie: Teatr Otwarty TO
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

W niedzielę odwiedzi nas także gość specjalny, którym będzie… Krzysztoforek. Najbardziej znanego mieszkańca Krzysztoforów będzie można spotkać na wystawie oraz w pałacowych zakamarkach. Zapraszamy do zabawy i wspólnych zdjęć z Krzysztoforkiem!

godz. 12.00
Krzysztofory od kulis
Oprowadzanie
Miejsce: hol główny (parter)
W samym sercu Krakowa, przy Rynku Głównym 35, znajduje się pałac Krzysztofory, pełen legend, historii i tajemnic. Należy do zespołu architektonicznego średniowiecznego miasta docenionego przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zapraszamy na oprowadzanie po wybranych fragmentach wystawy stałej Kraków od początku, bez końca, a także wnętrzach pałacu Krzysztofory – zwykle zamkniętych dla zwiedzających. Zobaczymy m.in. pomieszczenia Biblioteki Naukowej i Czytelni, a także przestrzeń konferencyjną.
Prowadzenie: dr Walery Bubień
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 14.00, 16.00
Kraków od początku, bez końca
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
Miejsce: hol główny (parter)
Dlaczego Kraków od początku, bez końca? „Od początku” nie wymaga chyba wyjaśnień. „Bez końca”, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. „Bez końca”, bo choć opowieść doprowadziliśmy do współczesności, to przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. „Bez końca”, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie inspiracją dla dalszego odkrywania miasta: w trakcie spacerów po jego ulicach, na stronach książek i podczas przygotowanych przez Muzeum Krakowa wydarzeń.
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Wieża Ratuszowa
godz. 12.00, 15.00
Z niecodzienną wizytą u Bolesława
Oprowadzanie po Wieży Ratuszowej
Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie Wieży Ratuszowej, podczas którego poznamy tajemnice związane z tym miejscem. Dowiemy się m.in., za co ścięty został kat krakowski Antoni Strzelbicki, kto gościł w znajdującej się pod ratuszem piwnicy Świdnickiej oraz czym skutkowało uderzenie pioruna w wieżę w II poł. XVII w. Podczas zwiedzania udamy się także pod hełm Wieży Ratuszowej, gdzie zobaczymy niedostępne na co dzień dzwony.
Prowadzenie: Justyna Kasińska
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Muzeum Podgórza
godz. 14.00
Podgórze na liście UNESCO?
Oprowadzanie tematyczne
W czasie oprowadzania po wystawie stałej Miasto pod kopcem Kraka porozmawiamy o fenomenie Podgórza – osobnego, józefińskiego miasta o wyrazistym charakterze. Opowiemy o jego unikatowości, dynamicznych zmianach i płynących z nich zagrożeniach. Zastanowimy się również, czy Podgórze ma szansę na znak troski, jakim jest wpis na listę UNESCO.
Prowadzenie: dr Robert Gaweł
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Muzeum Nowej Huty
godz. 11:00
Jak wyczarować film animowany?
Własny film? Czy to możliwe? U nas wszystko jest możliwe! Podczas zajęć dzieci obejrzą wybrany odcinek serialu animowanego „Rodzina Treflików” i poznają kulisy jego powstawania. Łącząc twórczą zabawę oraz przydatną aplikację (bez obaw, zapewnimy odpowiedni sprzęt!), wykreują swoją własną animację poklatkową.
Osoba prowadząca: Daria Godyń
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
Miejsce: sala edukacyjna
Limit: 15 osób
Cena biletu: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60

godz. 14:30
Od Branickich do Wodzickich, czyli o dziedzictwie kulturowym Nowej Huty – wykład
Nowa Huta jest największą częścią Krakowa, obejmującą 31 dawnych podkrakowskich wiosek. Część z nich w przeszłości zamieszkiwali przedstawiciele znanych rodów, np. Branickich, Lubomirskich, Czartoryskich, Żeleńskich, Kirchmayerów czy Wodzickich. Na ich terenie znajduje się wiele dawnych pałaców, dworów, kościołów czy obiektów dawnej Twierdzy Kraków. Uczestnicy spotkania poznają niektóre z nich. Opowieść wzbogacona zostanie prezentacją archiwalnych zdjęć i dokumentów.
Osoba prowadząca: Piotr Kapusta
Wstęp bezpłatny
Sala edukacyjna

godz. 16:00
„Budowniczowie – narodziny miasta” – projekcja filmowa
Przyjechali do Nowej Huty w latach 50., czyli w okresie odbudowywania Polski zniszczonej po II wojnie światowej. Przybyli tu z nadzieją na nowe, wygodniejsze życie i dobrą pracę. Ich losy potoczyły się rozmaicie, ale w tych wszystkich historiach jest jeden mianownik – Nowa Huta, jako ich nowy dom. Muzeum Nowej Huty i Fundacja Faktor Kultura zapraszają na pokaz filmu, którego bohaterami i bohaterkami są budowniczowie Nowej Huty, jej pierwsi mieszkańcy i mieszkanki. Znajdziemy w nim rozmowy okraszone zebranymi materiałami archiwalnymi i scenami portretującymi krajobraz Nowej Huty. Film zawiera napisy dla osób niesłyszących. Dofinansowano ze środków Miasta Kraków oraz Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wstęp bezpłatny
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

 

Dom pod Krzyżem- Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
godz. 10.30–13.00
Koronka klockowa – reanimacja
Warsztaty dla dorosłych
Koronka klockowa to niezwykła technika wykorzystująca proste narzędzie, jakim jest drewniana, podłużna szpulka, zwana klockiem. Dzięki tej żmudnej metodzie tkackiej otrzymujemy misterne wyroby koronkowe, mogące pełnić funkcję dekoracyjną bądź stylowego dodatku do odzieży. W 2016 r. Krakowska Koronka Klockowa została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski.
Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, które przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały*.
Prowadzenie: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
* Osoby posiadające własny warsztat koronczarski (wałek i stojak) mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

godz. 11.00–13.00
Szlakiem niematerialnego dziedzictwa Krakowa
spacer edukacyjny dla dorosłych i rodziny z dziećmi
Miejsce zbiórki: dziedziniec klasztoru Sióstr Norbertanek, ul. Kościuszki 88
Zapraszamy do udziału w spacerze szlakiem miejsc, które stanowią scenerię dla wybranych zwyczajów i tradycji Krakowa. Miejsca te, na co dzień często ciche i spokojne, raz lub kilka razy do roku ożywają w niezwykły sposób. W czasie spaceru będziemy starać się uchwycić ulotny element niematerialności tych wydarzeń. Nie tylko dowiemy się o dawnym i współczesnym ich przebiegu, lecz również wsłuchamy się w dźwięki, które towarzyszą takim krakowskimi zwyczajom, jak pochód Lajkonika, odpust Emaus czy intronizacja króla kurkowego.
Prowadzenie: dr Andrzej Szoka, dr Monika Widzicka
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
Uwaga: udział w spacerze bezpłatny – dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Prosimy o zabranie własnych smartfonów z zestawami słuchawkowymi.

godz. 16.00
Północ – Południe. Nowożytny Kraków, jako tygiel europejskiej sztuki
Wykład
Miejsce: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21 (sala Pod stropem)
Renesans i barok zmieniły oblicze średniowiecznego Krakowa. Nowe idee filozoficzne i prądy artystyczne jak w tyglu połączyły się z kulturą i sztuką miasta średniowiecznego. Południe spotkało się z Północą, tworząc wyjątkowy tygiel kulturowy i oblicze miasta wielokulturowego, przyciągającego do siebie ludzi z wielu zakątków Europy.
W trakcie wykładu zapoznamy się z nieoczywistym krakowskim renesansem, widzianym z perspektyw dworu królewskiego oraz fundacji artystycznych mieszczan krakowskich. Poznamy także oblicze barokowego Krakowa – „lokalnego Rzymu” kreowanego przez włoskich, polskich i północnoeuropejskich artystów, którym to miasto dało dom, szansę na rozwój i sławę.
Prowadzenie: Michał Hankus
Wstęp wolny

 

Celestat
godz. 11.00
Gabriel Słoninka. Burmistrz i budowniczy
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
W czasie zajęć uczestnicy poznają postać historyczną Gabriela Słoninki – krakowskiego architekta i burmistrza z XVI w., który prowadził prace budowlane w mieście, m.in. wzniósł budynek Arsenału miejskiego oraz Celestatu przy bramie Mikołajskiej, a w późniejszym okresie zasiadł w radzie miejskiej i został burmistrzem. Postać Słoninki jest pretekstem do omówienia kwestii obronności, architektury i organizacji władzy w Krakowie we wspomnianym okresie. W części warsztatowej uczestnicy będą budować z klocków na przygotowanej macie najważniejsze budynki w mieście – ratusz, Sukiennice, Arsenał, mury obronne, baszty i Barbakan – zabytki będące wizytówką Krakowa i częścią światowego dziedzictwa UNESCO.
Prowadzenie: dr Michał Szczerba
Cena: 15 zł (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
godz. 14.00
Kraków – czas okupacji 1939–1945
Oprowadzanie po wystawie stałej dla dorosłych i rodzin z dziećmi (sugerowany wiek od 13 lat)
Wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4. Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 r. i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat.
Wojenną historię Deutsche Emailwarenfabrik (DEF) i postać jej właściciela, Oskara Schindlera, przypomniał w 1993 r. film Stevena Spielberga Lista Schindlera. Do dziś jest to miejsce odwiedzane przez turystów ze wszystkich krajów świata pragnących osobiście znaleźć się tam, gdzie Oskar Schindler uratował ponad tysiąc osób. Jego postać oraz historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów są przedstawione na wystawie jako część skomplikowanej wojennej historii miasta.
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 15.00
Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie
Oprowadzanie kuratorskie dla dorosłych
Miejsce: sala wystaw czasowych (parter)
Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 16.30
Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie – dyskusja wokół książki
Spotkanie autorskie
Miejsce: sala kinowa (I piętro)
„W książce Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie Katarzyna Kocik prezentuje tuż powojenne próby rozrachunku z okresem wojny i Zagładą […]. Publikacja stanowi interesującą próbę kompleksowego omówienia zagadnień, które nie były, jak dotąd, opisane łącznie” (fragment z recenzji książki autorstwa dr Moniki Stępień z Instytutu Judaistyki UJ).
Katalog wystawy czasowej wydany w 2023 r. przez Muzeum Krakowa nie jest poświęcony czasom wojny, ludzkiemu okrucieństwu, Zagładzie niemal całego narodu żydowskiego. Traktuje o ludziach, którzy przeżyli i w nowych okolicznościach, używając nieprzystosowanego do tego języka, próbują opowiedzieć o swoim doświadczeniu, a przede wszystkim dać świadectwo prawdzie – po to, by to, co ich spotkało, nie mogło się więcej powtórzyć. Dla nas stanowi ona jednak punkt wyjścia do dyskusji o charakterze bardziej uniwersalnym, o tym, jak ważne jest dokumentowanie zbrodni, o roli ofiar i świadków, o odpowiedzialności sprawców.
Udział w spotkaniu wezmą: Katarzyna Kocik, dr Monika Stępień, Barbara Sadurska
Wstęp wolny

 

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
godz. 12.00
Dzieje Twierdzy Kraków
Prelekcja z oprowadzaniem dla młodzieży i dorosłych
Zapraszamy na oprowadzanie po budynku Fortu Jugowice 52a połączone z wykładem o historii rozwoju Twierdzy Kraków. Podczas spaceru będzie można z bliska przyjrzeć się szczegółom architektonicznym oraz zapoznać się z dziejami i specyfiką budynku. W szerszym kontekście porozmawiamy o fenomenie Twierdzy Kraków, jej powstaniu oraz funkcjonowaniu na tle miasta o historycznym i kulturalnym znaczeniu. Poświęcimy również nieco uwagi szeregowym żołnierzom, ich codzienności i warunkom życia w twierdzy.
Prowadzenie: Natalia Lisowska
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Rynek Podziemny
godz. 11.30, 14.30, 17.30
Śladem europejskiej tożsamości Krakowa
Oprowadzanie po podziemnej trasie turystycznej
Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego. Można tu obejrzeć relikty średniowiecznej zabudowy i fundamenty krakowskich Sukiennic, liczne eksponaty i materiały multimedialne pozwalające zapoznać się z niezwykle bogatą historią krakowskiego Rynku. Zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa.
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
Informacje organizacyjne:
– liczba biletów jest ograniczona
– wejście odbywa się zgodnie z godziną podaną na bilecie

 

Kamienica Hipolitów
godz. 6.30–8.00
Tajemnice starych kamienic, czyli co się kryje za fasadą
Spacer o świcie dla rannych ptaszków
Miejsce zbiórki: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Każdego dnia Kraków tętni życiem – ludzie spieszą się do pracy, sznur samochodów wypełnia ulice, a sprzedawcy starają się zachęcić turystów do kupienia pamiątek. Na Rynku robi się gwarno i tłoczno. Co jednak dzieje się z rana, gdy miasto dopiero zaczyna się budzić? Zapraszamy na spacer po tak często mijanym Rynku Głównym, ale o niecodziennej porze. Wspólnie przejdziemy się czterema pierzejami i spróbujemy odnaleźć najciekawsze kamienice, które, za czasem niepozorną fasadą, kryją niezwykłe tajemnice. Jeżeli pogoda dopisze, to być może uda się zobaczyć także pierwsze promienie jesiennego słońca.
Spacer wpisuje się w rozpoczęte na początku roku 2023 przedsięwzięcie Tajemnice starej kamienicy, czyli przez dziurkę od klucza. Nie mogąc jednak zaprosić Państwa do Kamienicy Hipolitów, w której trwa remont, chcemy wyjść z muzealnych wnętrz mieszkalnych i przyglądnąć się innym kamienicom, które nas otaczają. Ustawiamy budziki i ruszamy!
Prowadzenie: Anna Magiera, Małgorzata Kuciel
Cena: 15 zł
Sprzedaż biletów online poprzez stronę: https://bilety.mhk.pl/ brak możliwości zakupu na miejscu!

 

Stara Synagoga
godz. 11.00, 13.00
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił, czyli Szabat – cotygodniowe święto Żydów
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Chrześcijanie świętują niedzielę. Z niedzielą wiążą się religijne tradycje i domowe zwyczaje. Czy Żydzi mają jakiś dzień będący odpowiednikiem niedzieli? Nasze zajęcia pomogą zrozumieć czym jest szabat, kiedy się zaczyna, do czego służy chałka i w czym są pomocne cynamon i goździki. Wyjaśnimy zagadkę słowa ,,czulent” i splecionych w warkocz świec pojawiających się na szabatowym stole.
Prowadzenie: Aleksandra Gaj
Cena: 15 zł (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Thesaurus Cracoviensis
godz. 10.00, 11.15, 13.00, 14.15
Theseaurus Cracoviensis – fokus na materialne dziedzictwo Krakowa
Oprowadzanie po magazynie zbiorów
Theseaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów – to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. To, co czyni to miejsce wyjątkowym, to udostępnienie go zwiedzającym, którzy nie tylko mogą zobaczyć dotąd nieeksponowane muzealia, ale również mają szansę poznać tajniki konserwacji zabytków. Na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne muzea na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Udostepnienie magazynowanych zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom, w tym pracowniom konserwatorskim.
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługo Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Rydlówka
godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30
W pracowni Włodzimierza Tetmajera – Tetmajerówka
Oprowadzanie
Miejsce: Tetmajerówka, ul. Tetmajera 36
W związku z trwającym właśnie Rokiem Włodzimierza Tetmajera, zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowego miejsca na mapie Krakowa i Bronowic: Tetmajerówki. Wspólnie oglądniemy, na co dzień niedostępną dla zwiedzających, pracownię Włodzimierza Tetmajera, która mieściła się obok domu. Będzie to także okazja, by zobaczyć sam dworek oraz otaczający go ogród. Całość dopełni krótka opowieść o samym artyście i jego rodzinie. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć to miejsce.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt, Ewelina Radecka, Kamil Kopek
Cena: 15 zł
Sprzedaż biletów online poprzez stronę: Bilety Muzeum Krakowa oraz stacjonarnie w kasie Rydlówki i Pałacu Krzysztofory (sprzedaż w kasach możliwa tylko do dnia 18.11)

 

Apteka pod Orłem
godz. 11.00
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
Oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych
Wystawa stała w Aptece pod Orłem mieści się na terenie dawnego getta i upamiętnia Zagładę krakowskich Żydów oraz postać Tadeusza Pankiewicza, farmaceuty odznaczonego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Podstawowym kluczem do poznania wystawy jest sama apteka, odtworzony układ jej wnętrza. Miejsce, meble i sprzęty apteczne stanowią nośniki informacji, za pomocą, których zwiedzający dociera do kryjącej się w nich historii. Tak jak najważniejsza działalność apteki w czasie wojny odbywała się w ukryciu, tak teraz zwiedzający musi wykonać pracę polegającą na odszukaniu właściwych treści. W szufladach mebli aptecznych została ukryta część informacyjna wystawy: eksponaty, zdjęcia i dokumenty. Odnalezienie ich, zestawienie z własną wiedzą i pamięcią o tym czasie jest zadaniem widza.
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

godz. 16.00 / 4 p.m.
Eagle Pharmacy in cracow’s getto
Guided tour in English
The permanent exhibition at Eagle Pharmacy is located in the former ghetto and commemorates the Holocaust of Krakow’s Jews and the figure of Tadeusz Pankiewicz, a pharmacist awarded the title of Righteous Among the Nations. The basic key to getting to know the exhibition is the pharmacy itself and the recreated layout of its interior. The place, furniture and pharmacy equipment are information carriers through which the visitor reaches the history hidden there. Just as the most important activity of the pharmacy during the war took place in secret, now the visitor must do the work of finding the right content. The information part of the exhibition was hidden in the drawers of the pharmacy furniture: exhibits, photos and documents. It is the viewer’s task to find them and compare them with their own knowledge and memory of that time.
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Ulica Pomorska
godz. 12.00–13.00
Straty wojenne Krakowa na przykładzie okolic placu Inwalidów
Spacer dla młodzieży i dorosłych
Miejsce zbiórki: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Na przykładzie wybranych miejsc w Krakowie zostaną przedstawione straty w dziedzinie dziedzictwa materialnego i ludnościowego w okresie okupacji niemieckiej. Wiele zdawałoby się nieszczególnie interesujących kamienic znajdujących się na trasie spaceru skrywa często dramatyczną, a zarazem bardzo ciekawą historię z lat II wojny światowej.
Prowadzenie: Tomasz Stachów
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Informacje organizacyjne:
19 listopada 2023 r. cena wstępu na wszystkie czynne w tym dniu wystawy stałe i czasowe w Muzeum Krakowa wynosi 1 zł (nie dotyczy wcześniej dokonanych rezerwacji i biletów zakupionych w przedsprzedaży). W tym dniu nie obowiązuje rezerwacja wejść na wystawy. Bilety dostępne są w kasach oddziałów i w Centrum Obsługi Zwiedzających.
503 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent