Fabryka Marzeń

filie Biblioteki Kraków
📅 środa 08.05.2024 do środa 15.05.2024
Tydzień Bibliotek 2024 z Biblioteką Kraków
XXI edycję ogólnopolskiej akcji „Tydzień  Bibliotek” promuje hasło „Biblioteka – miejsce na czasie”. W akcji co roku uczestniczy także Biblioteka Kraków (8-15 maja 2024). Czytelników i użytkowników bibliotek zapraszamy do odwiedzenia naszych filii i  udziału w licznych wydarzeniach, wśród nich m.in.:

• 8 maja najmłodsi poznają bibliotekę od kuchni, odwiedzając zakamarki Filii nr 7 oraz Filii nr 56; dorośli natomiast  spotkają się dr Kamilą Follprecht, zastępcą dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie, która przedstawi dzieje siedziby Biblioteki Głównej.
  • 10 i 11 maja bibliotekarze w kilku filiach zorganizują seniorom oraz rodzinom z dziećmi warsztaty – prezentację funkcjonalności nowej aplikacji Biblioteki Kraków (Biblioteka Kraków w Twoim telefonie), a także pomogą w jej obsłudze.
  • 11 maja Biblioteka Główna zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w grze bibliotecznej „Program kosmiczny Polskiej Agencji Galaktycznej”, a Filia nr 43, działająca w sobotę tylko w Tygodniu Bibliotek, oferuje gdzie na czytelników czekają rozgrywki planszowe.
  • 13 maja coroczna akcja „Znani za ladą w Bibliotece Kraków”, podczas której znane osoby – artyści, pisarze i dziennikarze, a nawet wiceminister kultury –  wspólnie z bibliotekarzami od godz. 17.00 do 18.00 będą w 13 filiach pomagać czytelnikom wypożyczać i przyjmować książki, rozmawiać o nich i polecać tytuły do lektury (pełny zestaw osób znanych na drugiej stronie).
  • 14 maja odbędą się spotkania autorskie: z dziennikarzem muzycznym Leszkiem Gnoińskim (Filia nr 2) oraz pisarką Ewą Bauer (Filia nr 21)
  • 15 maja to ważna data w kalendarzu Biblioteki Kraków: tego dnia otwieramy zupełnie nowa Filię pod nazwą „Gotyk” (Filia nr 57 przy ul. ks. Meiera 16c); natomiast najmłodsi poznają opowieść o Smoku Wawelskim, przedstawioną w formie teatrzyku  kamishibai na … Smoczym Skwerze w Parku Dąbie.
  • W zajęciach literackich i okołoliterackich adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Szczegółowy program wydarzeń tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Kraków jest dostępny na www.biblioteka.krakow.pl , profilu Facebook oraz w „Informatorze Biblioteki Kraków” dostępnym we wszystkich filiach

Lista uczestników akcji „Znani za ladą w Bibliotece Kraków – 2024”:
13 maja, poniedziałek, godz. 17:00 – 18.00

Red. Jacek Bańka – Filia nr 40, ul. Łużycka 55

Aktorka Dominika Bednarczyk-Krzyżowska  – Filia nr 24, ul. Na Błonie 13 d

Aktor Krzysztof Bochenek – Filia nr 32, ul. Żywiecka 32

Pisarka Barbara Gawryluk – Filia nr 48, os. Boh. Września 26

Dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski – Filia nr 8, ul. Brodowicza 1

Reżyser filmowy Marcin Koszałka – Filia nr 21, ul. Królewska 59

Red. Justyna Nowicka – Filia nr 22, ul. Sienkiewicza 2

Piosenkarz i poeta Andrzej Sikorowski – Filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3

Pisarka Ishabel Szatrawska – Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2