Dom Spotkań z Historią

📅 poniedziałek 15.12.2014 do niedziela 25.01.2015
Dom Spotkań z Historią

Program dla dzieci

grudzień 2014/styczeń 2015

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

GRUDZIEŃ 2014

Mikołajki w DSH

6.12 (sob.), godz. 12.00-18.00

Pełne atrakcji Mikołajki w DSH. Dzieci pod okiem studentów Akademii Sztuk Pięknych przygotują własne piernikowe domki, inspirowane architekturą dawnej Warszawy. Patrycja Jastrzębska z Tu Było Tu Stało zaprezentuje historię świąt po warszawsku. Będziemy wspólnie projektować świąteczne ozdoby i ubierać choinkę. Goście DSH, którzy odwiedzą nas w mikołajkowy weekend mogą kupić świąteczne prezenty w atrakcyjnych cenach. Kawiarnia zaprasza do skosztowania dań ze specjalnego świątecznego menu. Wstęp wolny. Organizator: DSH.

Moje miasto Warszawa" – Co budowali moi pradziadkowie, co zbuduję ja – dziedzictwo a nowoczesność.

6.12 (sob.), godz. 12.00

Warsztaty architektoniczno-varsavianistyczne Stowarzyszenia Masław w cyklu mającym przybliżyć najmłodszym mieszkańcom stolicy jej architekturę i zabytki oraz uwrażliwić na estetykę przestrzeni publicznej. Zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat wraz z rodzicami lub opiekunami. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: tubylotustalo@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy: Stowarzyszenie Masław (Tu było, tu stało), DSH.

Święta z dobrze napisaną historią – kiermasz
6-7, 13-14, 20-21.12 (sob. -niedz.), godz. 11.00-20.00

W przedświąteczne weekendy Księgarnia XX wieku zaprasza na kiermasz w DSH. Oferujemy atrakcyjne rabaty na książki i albumy (nawet do 80%), świąteczne pakiety, książki z prezentem i nowości wydawnicze. W wybranych godzinach będzie możliwość bezpłatnego pakowania zakupów. Kiermasz to kolejna edycja naszej corocznej akcji Święta z dobrze napisaną historią, która pozwala na skompletowanie fantastycznych prezentów. W księgarni oferujemy ponad 2500 publikacji z historii XX wieku, albumy, wspomnienia, reportaże, a także książki naszego dzieciństwa (wznowienia), basnie, wiersze dla dzieci. Zapraszamy: wt.-pt: 10.00-20.00, sob.-niedz. 11.00-20.00.

Kino, kawa i Warszawa" – Świąteczna pocztówka

7.12 (niedz.), godz. 16.00

Specjalne świąteczne warsztaty. Uczestnicy poznają historię niezwykłych listów od świętego Mikołaja, które tworzył dla własnych dzieci J.R.R. Tolkien. Następnie dzieci będą mogły wykonać kartkę bożonarodzeniową lub napisać list do Mikołaja. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat towarzyszą seansom w cyklu „Kino, kawa i Warszawa" (rodziców i opiekunów zapraszamy w tym czasie na pokazy filmów o Warszawie lub z Warszawą w tle). Zajęcia prowadzą edukatorzy DSH.  Wstęp wolny.

Kino, kawa i Warszawa" – Historia z pocztówki

21.12 (niedz.), godz. 16.00

Jak komunikowali się nasi dziadkowie i pradziadkowie? Co to jest telegram? Kto przed wojną miał telefon? W czasie zajęć dzieci będą poznawać dawne metody komunikowania się, czytać listy z początku XX wieku i tworzyć dawne pocztówki. Warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zajęcia prowadzą edukatorzy DSH. Wstęp wolny.

Ostry dyżur historyczny

Grudzień 2014, środy, godz. 14.0017.00

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii we współpracy z Domem Spotkań z Historią uruchomiły „Ostry Dyżur Historyczny". Akcja skierowana jest do uczniów gimnazjów i liceów z Warszawy, którzy mają kłopoty z historią: muszą nauczyć się do klasówki, do odpowiedzi, poprawić ocenę z kartkówki. Teraz to już nie problem – wystarczy zapisać się na spotkanie z naszym wykładowcą, który w każdą środę w godzinach 14.00-17.00 będzie dyżurować w DSH, tłumaczyć wszystkie zawiłości i wyjaśniać problemy. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: dziekanat@duch.edu.pl.

Zajęcia plastyczno-historyczne dla najmłodszych

Grudzień 2014styczeń 2015

Uczniów młodszych klas szkół podstawowych zapraszamy do udziału w warsztatach historyczno-plastycznych. Zapisy dla grup zorganizowanych od 10 osób, edu@dsh.waw.pl, tel. 22 255 05 25. Organizator: DSH.

Tematy warsztatów:

  1. W co się bawił pradziadek? – o dawnych zabawach, grach i zabawkach

  2. Moda w czasach prababci i pradziadka

  3. To nie było tak – o figlach jakie płata nam pamięć

  4. Symbole w Warszawie

  5. Papusza – dziewczyna z lasu

  6. Bajka czeczeńska, wietnamska, litewska, rosyjska, cygańska… Niepotrzebne skreślić

  7. Spotkanie z królem Maciusiem I – teatrzyk kukiełkowy

  8. Gdybym był Kajtusiem Czarodziejem… – siła dziecięcej wyobraźni

  9. Czuję, rozumiem, reaguję – o umiejętności współodczuwania

STYCZEŃ 2015

Kino, kawa i Warszawa" – Jak mieszkał pradziadek?

11.01. 2015, godz. 16.00

Tym razem będziemy poszukiwać różnic i podobieństw między Warszawą współczesną a miastem z lat 20. i 30. Czy współczesne budynki różnią się o tych przedwojennych? Jak wyglądały dawne place i ulice? Czy zmienił się styl życia mieszkańców stolicy i sposoby spędzania wolnego czasu w mieście? Jak wyglądała dawna, wielokulturowa Warszawa? Warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zajęcia prowadzą edukatorzy DSH. Wstęp wolny.

Kino, kawa i Warszawa" – To nie było tak! – o figlach, jakie płata nam pamięć

25.01.2015, godz. 16.00

Dlaczego dwie osoby, które widziały to samo zdarzenie, pamiętają coś zupełnie innego? Jak to możliwe, że nie wystarczy mieć dobry wzrok, by wyraźnie widzieć? Zajęcia o tym, jak oczy i pamięć płatają nam figla. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zajęcia prowadzą edukatorzy DSH. Wstęp wolny.

Zima w mieście

19.01-30.01.2015

W styczniu zapraszamy do DSH na zajęcia prowadzone w ramach akcji „Zima w mieście". Tematy warsztatów: Historia z pocztówki; Jak prapradziadek poszedł na wojnę – życie codzienne na froncie I wojny światowej; To nie było tak – o figlach jakie płata nam pamięć. Warsztaty historyczno-plastyczne prowadzą edukatorzy DSH. Wstęp wolny.

GRY

Segment – „PRL dla początkujących" – planszowa gra plenerowa

Stale

Gra jest okazją do poznania realiów życia w Peerelu. Zapraszamy do Parku Kazimierzowskiego w Warszawie u zbiegu ulic Browarnej i Oboźnej. Dla grup zorganizowanych grę może poprowadzić edukator DSH, kontakt: edu@dsh.waw.pl, tel. 22 255 05 25.

Program edukacyjny: wrzesień 2014 – styczeń 2015 do pobrania w PDF-ie

http://www.dsh.waw.pl/UserFiles/pdf/DSHprogEdu09140115WWW.pdf

Szczegółowe informacje o programie na: www.dsh.waw.pl

Dołącz do nas na FB: www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria

Kontakt:

Małgorzata Purzyńska, tel. 22 255 05 20, kom. 601 502 609; m.purzynska@dsh.waw.pl; Kinga Sochacka, tel. 22 255 05 21, kom. 533 190 000, k.sochacka@dsh.waw.pl

***

Dom Spotkań Z Historią (DSH) jest instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmujemy się historią Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Organizujemy wystawy, dyskusje, cykle spotkań varsavianistycznych, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, promocje książek, seminaria i konferencje. Prowadzimy działalność wydawniczą, a w naszej księgarni oferujemy szeroki wybór książek dotyczących XX wieku. W Mediotece gromadzimy i opracowujemy wspomnienia świadków historii (Archiwum Historii Mówionej, DSH, Ośrodka KARTA) oraz digitalizujemy zdjęcia, dokumenty i filmy. Pokazujemy historię wykorzystując różnorodne, nowoczesne formy przekazu; z DSH współpracują młodzi twórcy i kuratorzy, którzy przygotowują instalacje artystyczne, happeningi, akcje miejskie, wydarzenia parateatralne. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia XX wieku, historię społeczną, ciekawe biografie, niezwykłe losy zwykłych ludzi.  

462 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Karowa 20,
00-324 Warszawa
Kontakt:

22 826 51 95
dsh@dsh.waw.pl
http://www.dsh.waw.pl