Co nam zostało po wielkiej fortunie Jagiellonów – rodzinna gra terenowa

📅 sobota 08.06.2019
🎫 5zł
Co nam zostało po wielkiej fortunie Jagiellonów
Zapraszamy rodziny z dziećmi do wzięcia udziału w grze terenowej „Co nam zostało po wielkiej fortunie Jagiellonów”

Od końca XIV aż po koniec trzeciej ćwierci XVI wieku Jagiellonowie zasiadali na polsko-litewskim tro­nie. Przez ten czas zyskali w Europie sławę jednego z najważniejszych dynastycznych rodów, a o jego bogactwie krążyły liczne legendy. W 1562 roku dał temu wyraz nuncjusz papieski Bernardo Bongiovanni, który opisując skarbiec Zygmunta Augusta w relacji z podróży po Polsce stwierdza: …w żadnych skarbach królewskich nie widziałem niczego, co mo­głoby się równać z bogactwem króla polskiego.

Niestety, późniejsze burzliwe dzieje Rzeczypospoli­tej Obojga Narodów przyczyniły się, że z bogactwa po Jagiellonach pozostało bardzo niewiele cennych pamiątek, które w większości znajdują się poza gra­nicami naszego kraju.

Wyruszając w podróż po wybranych salach wawelskich ekspozycji, spróbujemy odszukać to, co nam zostało po wielkiej fortunie Jagiellonów. Jakie eksponaty ocalały z ogromnej i różnorodnej kolekcji królewskiej? Gdzie możemy zobaczyć szkatułkę na klejnoty Zygmunta I ofiarowaną córce Jadwidze? Czy złocona zbroja Zygmunta Augusta, arcydzieło sztuki płatnerskiej, i jego paradna tarcza znajdują się w wawelskiej zbrojowni?

Do udziału zapraszamy rodziny z dziećmi (8-12 lat) i młodzież. Gra odbywa się na wybranych ekspozycjach Zamku.

  • 8 czerwca 2019, zbiórka o godz. 10.30 w salach edukacyjnych (bud. nr 7), czas trwania: 2 godz.
  • rezerwacja uczestników: 12/422-51-55, wew. 290, w godzinach 9. 30–12.00 i 14.00–15.00
  • udział płatny:

– bilet rodzinny: 15 zł (dzieci od 8-12 lat)

– bilet indywidualny: 5 zł (uczestnik powyżej 12 lat, bez opiekuna)

Grę organizuje Dział Oświatowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Koordynacja i opracowanie merytoryczne: Robert Adamczak i Bożena Litewka oraz studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprawa artystyczna: Grupa Odtwórstwa Historycznego „Per Saecula”.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent