Królik i Misia
Królik i Misia

Carmina Burana. ZAMKOWE INSCENIZACJE W MAŁOPOLSCE

📅 piątek 28.06.2013 do niedziela 30.06.2013
Carmina Burana. ZAMKOWE INSCENIZACJE W MAŁOPOLSCE

Jest to bardzo efektowne dzieło, które chcieliśmy przedstawić krakowskiej publiczności. W naszym widowisku  weźmie udział około 200 wykonawców – orkiestra wzbogacona o sekcję perkusyjną, poszerzony skład chóru i oczywiście soliści. Jeśli pogoda dopisze, a wierzę, że tak, nasza Carmina powinna pięknie zabrzmieć na wawelskim dziedzińcu. – powiedział Bogusław Nowak, Dyrektor Opery Krakowskiej.
 
Przez jednych nazywana  kantatą sceniczną, innych oratorium, „Carmina Burana” oparta jest na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. Tylko zgoda na porządek i ład panujący w makrokosmosie pozwoli człowiekowi zachować czystość duszy i żyć zgodnie z naturą.
 
Po premierze w 1937 roku w Operze Frankfurckiej „Carmina Burana” weszła do kanonu utworów muzyki poważnej. Jej popularność rosła do tego stopnia, że fragmenty kantaty wykorzystywały zespoły rockowe, film czy reklama. Jest dziełem oryginalnym, wykorzystującym archaizację brzmienia, „prymitywny”, intensywny  rytm, łatwo wpada w ucho, co zapewne stało się źródłem  licznych przeróbek i parafraz. Oprócz bogatej, żywiołowej rytmiki utwór wyróżnia oryginalna instrumentacja. Wymaga ogromnego aparatu wykonawczego – orkiestry symfonicznej z poszerzoną sekcja instrumentów perkusyjnych, chóru oraz solistów.
 
Opera Krakowska zaprezentuje „Carminę Buranę” jako widowisko plenerowe na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu podczas trzech letnich wieczorów – 28, 29 i 30 czerwca. Utwór wykonają orkiestra  pod batutą Tomasza Tokarczyka, 80-osobowy chór, przygotowany przez Zygmunta Magierę oraz soliści: Katarzyna Oleś-Blacha i Iwona Socha (sopran), Adam Sobierajski i Adam Zdunikowski (tenor) oraz Adam Kruszewski i Stanisław Kufluk (baryton). Żywiołową muzykę dopełni balet w choreografii Emila Wesołowskiego. Nad stroną plastyczną  widowiska czuwa Bożena Pędziwiatr.  
 
DATA: 28,29,30.06
Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu

 

211 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent