Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Bo w każdym z nas jest trochę dziecka:)

📅 niedziela 28.09.2014
Bo w każdym z nas jest trochę dziecka:)

28 września (niedziela), godz. 16.00, sala teatralna

„Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci"

Multimedialny koncert z piosenkami do wierszy Juliana Tuwima i muzyką Witolda Lutosławskiego w wykonaniu DOROTY MIŚKIEWICZ i zespołu KWADROFONIK

W PROGRAMIE KONCERTU: „Spóźniony Słowik", „Taniec", „Idzie Grześ przez wieś", „Rzeczka", „Ptasie Plotki", „O panu Tralalińskim", „Warzywa", „Trudny Rachunek", „ Rok i bieda", „Kotek".

W y k o n a w c y : 

Dorota Miśkiewicz – śpiew
Zespół Kwadrofonik w składzie:  Emilia Sitarz – fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian,
Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne, Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne 

Nowe oblicze Doroty Miśkiewicz, zespołu Kwadrofonik i wielkiego mistrza polskiej kompozycji Witolda Lutosławskiego – płyta dla dzieci – starszych, młodszych i tych całkiem dużych.

Zespół Kwadrofonik i Dorota Miśkiewicz proponują nowe, niezwykle barwne, nowoczesne, ale realizowane w całości na akustycznych instrumentach opracowanie ośmiu piosenek, które, choć powstały ponad sześćdziesiąt lat temu – są ponadczasowe.

Setna rocznica urodzin polskiego kompozytora kojarzonego z muzyką poważną, przeznaczoną dla wytrawnych melomanów, stała się pretekstem do spotkania jednej z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych i niezwykłego kwartetu, znanego z twórczych opracowań muzyki tradycyjnej.

Płyta zyskała nominację do Fryderyków w kategorii: muzyka kameralna.

D o r o t a  M i ś k i e w i c z

Muzykę ma wdrukowaną w geny. Jej ojciec, Henryk Miśkiewicz to znany saksofonista jazzowy, brat Michał to perkusista. Dorota rozpoczęła swoją muzyczną drogę jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe.  Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata swojej obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów – zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Jest  jedyną, obok Kayah, polską wokalistką, która nagrała duet z Cesarią Evorą. Współpracowała z Nigelem Kennedym, Janem Ptaszynem Wróblewskim, legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym.  Regularnie nagrywa solowe albumy: „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się", 2002 rok, „Pod rzęsami", 2005 „Caminho", 2008. „Ale", 2012.

K w a d r o f o n i k

Kwadrofonik to jedyny kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Duo).

Kariera zespołu zaczęła się w 2006 roku od spektakularnego zwycięstwa podczas 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja", na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Prezydenta Warszawy. Krytyka uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej.

Artyści Kwadrofonik prowadzą niezwykły dialog muzyczny, w którym niemal niezauważalnie zamieniają funkcje instrumentów – fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) „Svetozar Stracina" w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Folklove", za którą otrzymali Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk.

Kwadrofonik doceniany jest przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i dwóch fortepianów, precyzję wykonania, żywiołowość oraz dar nawiązywania bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami. Warto dodać, że koncerty grupy stają się widowiskami, podczas których muzycy w niezwykle plastyczny sposób wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów.

VJ JAGO – J a g o d a  C h a l c i ń s k a

Artystka wizualna, producentka video, VJ-ka, filmoznawczyni i scenarzystka. Wykorzystaując swoje wykształcenie i doświadczenie w połączeniu z wrodzonym zamiłowaniem do muzyki, tworzy oprawę wizualną występów muzycznych i teatralnych, a także videoklipy i filmy eksperymentalne. Od lat konsekwentnie rozwija się w dziedzinie video-art, VJ-ingu i wizualno-muzycznych performance′ów. Zaowocowało to najpierw zajęciem pierwszego miejsca w najważniejszym polskim konkursie sztuki VJ-skiej, Videozone VJ Contest w Jaworznie, a w dalszej kolejność udziałem w prestiżowych wydarzeniach, festiwalach i wystawach w Polsce i za granicą.

Aby przybliżyć klimat koncertu polecamy obejrzenie video pod poniższymi linkami:
http://www.youtube.com/watch?v=rMEkaIiJu_k

http://www.youtube.com/watch?v=K6HWqPG7vRs

bilety: 30 zł, 20 zł

Informacje i zamówienia:
Biuro Organizacji Widowni,
tel. 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
Kasa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 830-2000
tel. 12 644 02 66 wew. 56

777 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent