Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Biennale dla Dzieci w Poznaniu

📅 piątek 03.10.2014 do piątek 07.11.2014
Biennale dla Dzieci w Poznaniu

 

BIENNALE – Edukacja
Gdzie jest muzyka? (2014′)

BIENNALE – Festiwal
Ocean muzyki (2015′)

 

20. Biennale Sztuki dla Dziecka zachęca w sposób wyjątkowy do zbiorowego, radosnego świętowania, zwłaszcza z udziałem dzieci, które codziennie pobudzają nas dorosłych do nieustannego, twórczego wysiłku, nie tylko artystycznego! Po raz pierwszy główną dziedziną zainteresowań tej imprezy będzie muzyka, czyli sztuka ulotna, niewidzialna, a tak znacząco wzbogacająca naszą codzienność od samych narodzin aż po kres życia. Oprócz klasycznych form prezentacji będą tu obecne także nowe, związane z użyciem, jakże atrakcyjnych dla dzieci, innowacyjnych technologii wykorzystywanych na rzecz muzyki, także w innych dziedzinach sztuki.

Część I
BIENNALE – Edukacja
Gdzie jest muzyka?

Główną ideą pierwszej części Biennale jest rozpoznanie i prezentacja różnych sposobów funkcjonowania muzyki w sztuce dla dzieci i poszukiwania najbardziej atrakcyjnych dla młodego odbiorcy rozwiązań edukacyjnych, zachęcających go do korzystania z tego obszaru dóbr kultury. Konstrukcja Biennale 2014′ oparta jest na realizacji dwóch ścieżek edukacyjno-artystycznych przeznaczonych dla dorosłych oraz dla dzieci, tworzących wspólną platformę. Celem spotkań dorosłych (artystów, naukowców, nauczycieli, animatorów sztuki) jest wzajemna inspiracja, poznanie się poprzez dyskusję, wspólne wypracowanie programu i prezentacja najciekawszych wydarzeń skupionych wokół muzyki. Wszystkie działania artystyczne przeznaczone dla dzieci w 2014 roku tworzone są z zamysłem edukacyjnym, pozwalającym na wielokrotne wykorzystanie pomysłów artystów dzięki pakietom edukacyjnym, z których korzystać będzie można za pośrednictwem strony internetowej Biennale.

 

WYDARZENIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Śpij dobrze słodki księżycu
Schlaf gut süßer Mond
Dschungel Wien(Austria, Wiedeń)/ IYASA (Zimbabwe, Bulawayo)
spektakl muzyczno- taneczny dla dzieci w wieku od 2 lat do b.o.

29 maja 2014, godz. 11.00 i 18.00
Scena Wspólna

scenariusz i reżyseria: Stephan Rabl
muzyka: Innocent Dube
kostiumy: Segolene de Witt
obsada: Thembinkosi Dube, Roben Mlauzi, Bekithemba Phiri, Lameck Keswa, Sibonisiwe Sithole, Cheryl Mabaya, Nyasha Dziruni, Buhlebenkosi Sibanda
premiera: 9 kwietnia 2012 r.
czas trwania spektaklu: 45 min

Spektakl powstał z inspiracji afrykańskimi kołysankami, które połączone są z wystudiowanymi, perfekcyjnymi sekwencjami ruchowymi. Śpiewane na żywo i a capella pieśni stwarzają niepowtarzalne tło muzyczne dla prostych działań towarzyszących nam podczas układania się do snu i samego spania. Niezwykle czysty estetycznie spektakl niesie ze sobą ogromną wartość – ukazuje jak ważne jest współdziałanie i ile piękna drzemie w relacjach międzyludzkich. Pokazuje również jak prostymi środkami teatralnymi, perfekcyjnym śpiewem i ruchem można uzyskać nieprzeciętne efekty artystyczne, międzykulturową i międzypokoleniową więź.

Jakie piękne mamy sny, gdy słoneczko idzie spać! Dzień był pełen przygód i nasze oczka kleją się do snu. Słoneczko do nas mruga, jakby chciało powiedzieć: „Śpij, śpij maleństwo, zobaczymy się znowu jutro, a teraz będzie nad Tobą czuwać księżyc". A teraz już tylko głosy naszych rodziców, te znajome słowa, które kołyszą nas do snu. Słuchamy bajek na dobranoc i tych kojących słów: „Dobranoc kochanie". I łagodnie zapadamy w sen… Ale nagle…. Dochodzą do nas otaczające nas zewsząd dźwięki. Nasze oczy ponownie nabierają blasku, a na naszych buziach pojawia się uśmiech. Pokój wypełnia się muzyką przepięknych kołysanek. Wszystkie nocne stwory, wszystkie owce, których nie możemy policzyć, wszystkie gwiazdy rozświetlające nasze sny i cudowne wróżki wypełniają tę magiczną noc. Jeszcze chcemy nacieszyć się dniem, niech księżyc jeszcze troszkę poczeka i da nam przeżyć te najpiękniejsze chwile.
z opisu spektaklu na stronie internetowej Teatru IYASA
http://www.iyasa.net/index.php?id=home

Kołysanki z Afryki, które są kanwą tej opowieści, poprowadzą widzów w magiczny świat i pokażą, jak księżyc czuwa nad nami, gdy słońce powie już dobranoc. Głosy artystów przeniosą nas w magiczną krainę snów…

Obecność afrykańskich artystów zaplanowana jest w związku ze światowym kongresem ASSITEJ, który odbędzie się w maju 2014 roku w Warszawie.

spot: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kDBbAdw555Q

Bilety w cenie 15 zł dostępne sa w Centrum Informacji Miejskiej i on-line poprzez serwis Bilety 24

ObrazoGRANIE
Projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 8-14 lat

5-7 czerwca 2014
Muzeum Narodowe w Poznaniu

Autorzy projektu: Marta Jodko – animatorka sztuki, Bartosz Michałowski – kompozytor

Muzeum Narodowe w Poznaniu będzie terenem poszukiwań odpowiedzi na pytanie: co w obrazach gra?
Poprzez połączenie obrazów z utworami muzycznymi (słuchanymi za pomocą przenośnych odtwarzaczy i słuchawek), projekt ma za zadanie odszukanie przez dzieci nowych znaczeń w prezentowanych dziełach i przez ten zabieg pokazanie, że sztukę można interpretować wciąż na nowo, a zamknięte w muzeum obrazy ciągle „żyją".

Kluczem doboru dzieł z kolekcji sztuki polskiej (Młoda Polska oraz Sztuka Nowoczesna) są zagadnienia kompozycji obrazu umożliwiające powiązanie go z utworem muzycznym oraz obecność na obrazie elementów świata przedstawionego, pozwalająca na połączenie ich z dźwiękami rzeczywistymi. Zadania związane z procesem poszukiwania tych połączeń będą dostosowane do możliwości poznawczych poszczególnych grup dzieci.
Kulminacją tych warsztatów będzie tworzenie i zapis przez uczestników tychże przekładów i interpretacji muzyczno-dźwiękowych poszczególnych dzieł, przy pomocy aplikacji mobilnych i dyktafonów.

Zajęcia dla grup zorganizowanych:
5 czerwca, czwartek, godz. 9.15 i 11.00
6 czerwca, piątek, godz. 12.15

Zajęcia dla uczestników indywidualnych:
6 czerwca, piątek, godz. 17.00
7 czerwca, sobota, godz. 14.00 i 16.00

czas trwania warsztatu: 1,5h

Warsztaty są bezpłatne. W czwartek i piątek obowiązuje bilet wstępu do muzeum (dzieci do lat 16 – 1zł), w sobotę wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Zapisy: rezerwacje@csdpoznan.pl, 61 646 44 73, 666 391 233

Partner projektu: Muzeum Narodowe w Poznaniu

 

 

Muzyka w teatrze
Edukacja i kreacja
warsztaty dla dzieci w wieku 8-10 lat

22-23 września 2014
Scena Wspólna

Autorzy projektu wg pomysłu Zbigniewa Rudzińskiego: Martyna Majewska/ Wojciech Morawski oraz Robert Jarosz/Patryk Zakrocki
Z udziałem aktorów Teatru Animacji w Poznaniu

Praca warsztatowa ma uzmysłowić uczestnikom rolę muzyki w teatrze poprzez pokazanie procesu tworzenia widowiska teatralnego. Reżyser, aktorzy i kompozytor umożliwią dzieciom kreatywne działania przy powstawaniu krótkiej formy teatralnej, które będą miały realny wpływ na powstanie tego przedstawienia.
Zajęcia poprowadzą dwa zespoły młodych twórców zawodowych w składzie: reżyser, kompozytor-instrumentalista oraz 2-4 osobowa grupa aktorów. Każdy zespół przygotuje około dziesięciominutową scenę będącą fragmentem sztuki współczesnej lub adaptacją baśni.
Zastosowane zostaną tylko umowne, ale różnorodne znaki – elementy skończonego dzieła teatralnego (np. rekwizyt, fragment kostiumu, maska). Nie będzie natomiast warstwy dźwiękowej czy muzycznej. Po prezentacji takiej sceny przez aktorów reżyser objaśni młodym uczestnikom swoją koncepcję inscenizacyjną, zasadność wykorzystania konkretnych elementów tworzywa teatralnego, funkcję dialogu, wspólnie z dziećmi ustali konflikt, wskaże napięcia, określi nastroje itp. Następnie zaprosi widownię do kreowania warstwy dźwiękowej poprzez werbalne jej opisanie. Wtedy kompozytor-instrumentalista zaproponuje konkretne rozwiązania muzyczne/dźwiękowe. Może również wykorzystać swój głos, lub możliwości dźwiękotwórcze dzieci i aktorów uczestniczących w tych zajęciach. Stworzy to również okazję do wyjaśnienia dzieciom różnic między muzyką ilustracyjną, a budującą klimat, nastrój oraz cytatami z istniejących już utworów, a także pokaże podstawy warsztatu kompozytora.
Po wspólnym ustaleniu ostatecznej warstwy muzyczno-dźwiękowej tego mini widowiska zespół artystów (być może i dzieci) wykona ponownie pełną wersję sceny wyjściowej.

W przestrzeniach muzyki
3-5 października 2014
Scena Wspólna

Plasterki muzyki II
instalacja interaktywna dla dzieci i dorosłych

Autorka: Lidia Zielińska
współpraca: Zyta Kaleta, Rafał Zapała

Odgłosy przyrody, dźwięki codzienności, baśniowe brzmienia stworzone przez kompozytora. Kolczaste i gładkie, wściekle fioletowe i łagodnie błękitne, jaskrawe i z delikatnym połyskiem. Wszystko to po uporządkowaniu staje się muzyką. Obejrzyj, dotknij, posłuchaj – i sprawdź, jak pięknie potrafisz stworzyć z tego ład i harmonię.                           
Lidia Zielińska

Instalacja adresowana jest do dzieci. Pozwala poprzez wzrok, dotyk i słuch zaobserwować relacje między fakturami materii, kolorami i brzmieniami. Zwraca uwagę na ekologiczną wartość dźwięków. Uczy komponowania jako sztuki wprowadzania ładu. Pokazuje, że istotą muzyki jest budowanie emocji poprzez odpowiednie uporządkowanie relacji między obiektami, a walory tych obiektów stają się w kompozycji jakością estetyczną.
Instalacja powstała na zamówienie "Małej Warszawskiej Jesieni". Została zaprezentowana po raz pierwszy w Świątyni Sybilli w Parku Łazienkowskim w Warszawie. W Poznaniu zostanie ona wzbogacona w sposób umożliwiający wykorzystanie potencjału edukacyjnego tego projektu, tworząc dzieciom warunki do podejmowania świadomych prób komponowania własnych „utworów", z elementów zaprojektowanych artystycznie przez kompozytorkę. W procesie tym pomagać będzie animator sztuki.

Small Fish (Rybka)

Interaktywna gra komputerowa dla dzieci od 6 lat

Autorzy: Kiyoshi Furukawa, Masaki Fujihata i Wolfgang Muench
Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe (Niemcy)

Small fish jest jedną z pierwszych interaktywnych gier komputerowych przeznaczonych dla dzieci, ale równie dobrze będą się nią bawili dorośli. Stworzyli ją kompozytorzy a zarazem programiści: Kiyoshi Furukawa, Masaki Fujihata i Wolfgang Muench. System przeznaczony jest do wykonywania (komponowania) 12 różnych kompozycji audiowizualnych, poprzez posługiwanie się różnorodnymi obiektami graficznymi zintegrowanymi z dźwiękami. Grający przemieszczają te obiekty na dużym ekranie za pomocą komputerowej myszki, tworząc własne wersje tych utworów. Odnosząc się do tytułów swoich kompozycji autorzy przenoszą nas w wirtualny świat pisząc: „Podczas gdy Papuga i Żyrafa bawiły się w Ogrodzie w Lesie, Rybka grała Zaczarowaną Melodię. W chwili, gdy krzyknęła ′Honk′ uniosła głowę i na niebie ujrzała Mechaniczne Konstelacje Planet obracające się jak w Bajce. Przypominało to również Molekularny Taniec, a może Muzykę według teorii Termodynamiki. Któż to wyjaśni?"

 

Ukryte instrumenty
rzeźba dźwiękowa – instalacja
dla dzieci od 6 lat

Autor projektu: Sebastian Grabowski – rzeźbiarz
Współpraca: Jarek Kordaczuk – kompozytor

Instalacja ma formę rzeźby, w której ukryte są przyciski uruchamiające dźwięki poszczególnych instrumentów, serie dźwięków oraz muzykę. Zadaniem dziecka jest zidentyfikowanie instrumentu oraz skojarzenie go obrazkiem. W wersji trudniejszej, trzeba wysłuchać muzyki z różnymi kombinacjami kilku instrumentów grających na raz i podać ich nazwy. Zabawa ta może przebiegać w formie konkursów prowadzonych przez animatora lub niezależnie, wyłącznie poprzez indywidualne eksperymenty. Instalacja jest tworem niezależnym, który może być eksponowany w różnych miejscach i warunkach w ciągu całego roku.

Fonoblog
Projekt edukacyjny (w obszarze Field Recording) dla młodzieży I klas gimnazjalnych

Autorzy projektu: dr Beata Nessel-Łukasik – edukatorka sztuki, Maciej Dużyński – aktor
Współpraca: Agnieszka Cienciała, Stanisław Kandulski – animatorzy sztuki


Praca terenowa w zespołach: kwiecień-maj 2014
Warsztaty: czerwiec 2014

Finał: 30 października 2014
Scena Wspólna

Świat wokół nas tworzy przestrzeń wypełnioną obrazami, zdarzeniami, słowami, ale także dźwiękami i muzyką. Idea projektu kieruje uwagę uczestników na ich otoczenie osobiste i społeczne, w szczególności dźwiękowe, co doprowadzi do stworzenia przez nich zintegrowanego obrazu własnej dzielnicy, wyrażonego przez działania w obszarze słowa, obrazu i dźwięku. Na spotkaniu uczestnicy zaprezentują rezultaty swoich badań oraz własne osiągnięcia artystyczne w postaci prezentacji audio-wizualnej.

Działania w ramach projektu mają na celu pobudzenie procesu autoidentyfikacji młodych ludzi i potrzeby współmodelowania przestrzeni publicznej danej wspólnoty, przede wszystkim w obszarze najbardziej zaniedbanym i nieuświadamianym społecznie, jakim jest środowisko dźwiękowe.

Realizacja projektu w 2014 roku poprzedza wspólną prezentację osiągnięć dzieci i kompozytorów, która będzie miała miejsce w ramach instalacji artystycznej Muzyka mojej dzielnicy podczas 20. Biennale Sztuki dla Dziecka – Festiwal w czerwcu 2015′.

 

 

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA DLA DOROSŁYCH

Wsparciem koncepcyjnym dla obu części będą wydarzenia adresowane do dorosłych, zorganizowane w 2014 roku: Forum dyskusyjne pt.: Porozmawiajmy o sztuce dla dzieci!, adresowane głównie do artystów – stanowić będzie platformę wymiany pomysłów i doświadczeń związanych z problematyką biennalową oraz Obserwatorium Sztuki dla Dzieci – skupiające grono naukowców i młodych obserwatorów sztuki wokół książki: Muzyczne związki w sztuce dla dzieci. Oba te wydarzenia pomogą w stworzeniu podstaw teoretycznych i artystycznych 20. Biennale.

Forum dyskusyjne
Porozmawiajmy o sztuce dla dzieci!

24-25 kwietnia 2014
Scena Wspólna

Celem dwudniowego spotkania artystów i organizatorów zaproszonych do współtworzenia 20. Biennale Sztuki dla Dziecka Ocean muzyki będzie pobudzenie dyskusji o sztuce dla dzieci, a w szczególności o nowych formach komunikacji artystycznej z najmłodszymi. Centrum Sztuki Dziecka pragnie stworzyć artystom warunki do wzajemnego poznania się przed głównym wydarzeniem, inspirowania się i dzielenia pomysłami, a także nawiązania współpracy przy tworzeniu nowych projektów, które wejdą do program Festiwalu. Muzyka ukazana będzie w różnych przejawach, na różnych obszarach sztuki uprawianych przez zaproszonych gości. Ważnym elementem forum będzie również rozmowa o wartościach edukacyjnych planowanych działań i przygotowanie przyszłych narzędzi edukacyjnych dla nauczycieli i animatorów sztuki.

Obserwatorium Sztuki dla Dzieci
Otwarte spotkanie dyskusyjne z udziałem autorów książki Muzyczne związki w sztuce dla dzieci

7 listopada 2014
Scena Wspólna

Od kilku lat wydarzenia biennalowe poddawane są obserwacji przez młodych badaczy sztuki dla dzieci, zajmujących się refleksją nad tymi wydarzeniami. 20. Biennale poszerza krąg obserwatorów zapraszając do udziału w tym procesie i do dyskusji także nauczycieli, pedagogów, animatorów sztuki, instruktorów kultury, artystów oraz naukowców. Będzie to możliwe dzięki nowej formule Biennale 2014′, polegającej na prezentacji wydarzeń w kilku odsłonach, w ciągu całego roku, co pozwoli na choć częściową obserwację wszystkim chętnym. Finał Obserwatorium przybierze formę spotkania „okrągłego stołu", poświęconego zagadnieniom teoretycznym i praktycznym Biennale – Edukacja zawartym w wystąpieniach zaproszonych naukowców. Dyskusję poprzedzi wydanie kolejnej książki Muzyczne związki w sztuce dla dzieci z serii „Sztuka i Dziecko", wydawanej z okazji Biennale od lat 80-tych. Tegoroczna jej edycja będzie 17-tym z kolei tomem służącym edukacji akademickiej nauczycieli, studentów i animatorów sztuki. Książka stanowi jedyną w Polsce, wydawaną cyklicznie interdyscyplinarną pozycję, dotyczącą sztuki dla dzieci.
Abstrakty wszystkich artykułów, prezentujące problematykę dyskusji, zamieszczone zostaną na stronie internetowej Biennale w maju 2014, książka zaś ukaże się w październiku. W 2015 roku cała publikacja zostanie udostępniona w formie elektronicznej.

Zaproszeni autorzy:
prof. Józefa Katarzyna Dadak-Kozicka – etnomuzykolog, antropolog kultury
prof. Roman Kubicki -filozof
dr hab. Krzysztof Moraczewski – kulturoznawca
dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb – pedagog
prof. Grzegorz Leszczyński – literaturoznawca
dr Monika Milewska – antropolg, etnolog
dr Ewa Schreiber -muzykolog,
dr Piotr Klimek – kompozytor
dr Joanna Ostrowska – kulturoznawca
mgr Barbara Szymańska – pedagog
dr Anna Chęćka-Gotkowicz – filozof, pianistka
mgr Lena Rogowska teatrolożka – animatorka kultury
mgr Barbara Bogunia – teoretyczka muzyki

Część II
BIENNALE – Festiwal 2015
Ocean muzyki

Koncepcja tej części zakłada realizację prezentacji artystycznych w formie festiwalowej w czerwcu 2015′.
Przygotowywane projekty umieszczone zostaną na kilku wyspach, zarządzanych przez ich zarządców- producentów wydarzeń biennalowych.
Program festiwalu będzie obejmował realizacje dużych wydarzeń artystycznych, które będą stanowiły merytoryczne centrum wobec propozycji związanych z takimi problemami jak:
badanie muzycznych przestrzeni  "uchem i okiem" – Jak słuchać? Wydarzenia z obszaru Field Recording i ekologii muzyki,
"narzędzia muzyczne"  w rękach artysty i dziecka – sztuka tworzenia, słuchania i interpretowania dźwięków i muzyki, instrumentarium tradycyjne i współczesne,
nowe media- nowa muzyka – zabawy kreatywne, instalacje muzyczne,
sztuka Audio-Wideo – jak korzystają z muzyki artyści wizualni – instalacje i warsztaty,
muzyczne „związki" teatralne: teatr tańca, performens, sztuka akcji itp.
tworzenie dobrej energii – jazzowe granie i współdziałanie – nastrojowe piosenki i spontaniczny taniec,
muzyka łączy ludzi i pokolenia – projekty z obszaru muzyki tradycyjnej,
podróż muzyczna młodych obserwatorów sztuki – studentów i młodych pracowników nauki, zbieranie doświadczeń, refleksja teoretyczna i stworzenie esejów do biennalowej książki o sztuce dla dzieci.

Biennale – Festiwal w 2015 roku poprzedzi kolejna edycja Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta, tym razem skupionych wokół działań artystycznych związanych z dźwiękiem i muzyką.

 

 

Organizator:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Mecenat:
Miasto Poznań
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny:
TVP Poznań
Radio Merkury
MC Radio
Gazeta Wyborcza
Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS
Miesięcznik GaGa
Pismo DZIECKO
Pismo Fika
Kulturapoznan.pl
MiastoDzieci.pl
Qlturka.pl
Dziecipoznan.pl

460 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent