Biegunka u alergika – czym nawadniać?

📅 sobota 08.08.2015 do poniedziałek 24.08.2015
Biegunka u alergika – czym nawadniać?

Jak uzupełnić niedobór płynów w ciele dziecka?

W celu szybkiego nawodnienia organizmu malca i przywrócenia prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej stosuje się specjalne preparaty, tzw. doustne płyny nawadniające (DPN), zawierające nie tylko wodę, ale także elektrolity (np. sód). Z myślą o małych pacjentach opracowano wersje smakowe tych produktów, ale ze względu na obecność substancji słodzących i aromatów, które mogą działać uczulająco, nie należy podawać ich małym alergikom.skład niektóre z nich nie powinny być podawane dzieciom zmagającym się z celiakią, nietolerancją laktozy lub alergią pokarmową na białko mleka.

Bezpiecznym wyborem są natomiast preparaty nawadniające, które nie zawierają dodatków smakowych, dzięki czemu są neutralne dla małych alergików. Jednym z takich produktów jest ORSALIT® neutralny, który w trakcie leczenia biegunki można podawać nawet niemowlętom poniżej 6 miesiąca życia,

Jeśli twoje dziecko jest alergikiem lub nie może spożywać pokarmów zawierających gluten, do leczenia biegunki stosuj wyłącznie te płyny nawadniające, które nie mają w swoim składzie drażniących lub potencjalnie groźnych dla malca substancji (np. ORSALIT® DRINK – gotowy do spożycia DPN bez dodatku glutenu, laktozy i białka mleka). Podanie dziecku źle dobranego preparatu nie przyniesie bowiem pożądanego efektu leczniczego, a nietolerowana przez organizm malca substancja może wywołać reakcję alergiczną.

Jak podawać dziecku DPN?

Doustny płyn nawadniający zadziała w sposób optymalny, gdy zastosujesz go zgodnie z zaleceniami:

  • Jeśli DPN ma postać saszetki z proszkiem do rozcieńczenia z wodą, użyj ściśle określonej ilości płynu i nie dodawaj do niego żadnych innych substancji (np. cukru lub soli) – skład preparatu został opracowany precyzyjnie i nie wymaga domowych „ulepszeń”.

Nie próbuj modyfikować także składu DPN gotowych do spożycia, takich jak ORSALIT® DRINK.

  • Doustne płyny nawadniające z reguły podaje się po uprzednim schłodzeniu – przed użyciem zapoznaj się z ulotką produktu.
  • Najlepszy efekt przynosi powolne sączenie preparatu – tempo spożywania płynu nawadniającego powinno być szczególnie wolne, gdy oprócz biegunki dziecko doświadcza wymiotów.
  • Dawkę DPN dostosuj do wagi dziecka i stanu jego odwodnienia – jeżeli malec jest lekko odwodniony, przez pierwsze trzy lub cztery godziny powinien przyjmować 30-50 ml gotowego do spożycia płynu nawadniającego na kilogram ciała. W przypadku odwodnienia o stopniu umiarkowanym zwiększ porcję DPN do 50-100 ml preparatu na kilogram masy ciała dziecka.
  • Pamiętaj o podawaniu mniejszej ilości płynu nawadniającego także po ustąpieniu biegunki, czyli w tzw. fazie nawadniania podtrzymującego.

Nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że prawidłowe funkcjonowanie organizmu staje pod znakiem zapytania. Jeśli chcesz mieć pewność, że nagły ubytek wody i elektrolitów nie będzie początkiem złego samopoczucia, spadku koncentracji lub osłabienia u twojego dziecka, zaopatrz domową apteczkę w bezpieczny dla najmłodszych preparat nawadniający. Wybierz taki DPN, który będzie odpowiadał potrzebom twojego malca i koniecznie sprawdź, czy w składzie płynu nie znajdują się substancje uczulające!

 

689 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent