Królik i Misia
Królik i Misia

Badanie UW i UJ nad rozwojem poznawczym i językowym dzieci w wieku wczesnoszkolnym

📅 środa 13.11.2013 do środa 27.11.2013
Badanie UW i UJ nad rozwojem poznawczym i językowym dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Badania prowadzone są w ramach europejskiego programu COST IS0804 "Language Impairment in a Multilingual Society: Linguistic Patterns and the Road to Assessment" (www.bi-sli.org). Jednym z celów badań jest stworzenie charakterystyki typowego rozwoju językowego dzieci polskojęzycznych w wieku wczesnoszkolnym oraz wypracowanie metod rozpoznawania rzeczywistych zagrożeń rozwoju językowego. Dzięki tym badaniom będzie więc można pomóc wcześniej niż dotychczas tym dzieciom, które potrzebują wsparcia logopedy lub psychologa.
 
Badacze  poszukują rodziców dzieci w wieku 4 lat i 6 miesięcy – 7 lat, którzy mieszkają w Krakowie i chcieliby podzielić się z nimi wiedzą o swoich pociechach. Dzieci są badane indywidualnie w trakcie trzech lub czterech spotkań, w domu rodzinnym dziecka. Dziecko proszone jest o wykonanie kilku zadań i zabaw. Między innymi osoba badająca ogląda z dzieckiem obrazki (wersje papierowe lub prezentacja komputerowa) i prosi o udzielenie odpowiedzi na pytania lub o nazwanie rzeczy znajdujących się na obrazkach. Dzieci są również proszone o opowiedzenie historyjki przedstawionej na obrazkach, o powtarzanie słów lub zdań. W zadaniach bez użycia języka dzieci grają w prostą grę komputerową. Wszystkie zadania przedstawiane są w konwencji zabawy.  W ten sposób sprawdzamy znajomość słów, konstrukcji zdaniowych, umiejętności narracyjne, a także koncentrację uwagi itp. Po każdym zadaniu dziecko dostaje od nas naklejkę, a na sam koniec dyplom, płytę z wierszykami i kolorowanki. Dzieciom, które do tej pory wzięły udział w projekcie, nasze zadania bardzo się podobały.
 
Rodzice z kolei są proszeni o wypełnienie kwestionariusza osobowego (wersja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym) oraz dodatkowo ankiet dotyczących tego, jak rozmawiają ze swoimi dziećmi oraz tego, jak dzieci reagują w różnych sytuacjach.
Wyniki badań zostaną wykorzystane anonimowo, wyłącznie do celów naukowych.

Jeżeli posiadają Państwo dziecko w tym wieku i są zainteresowani udziałem, prosimy o przesłanie zgłoszenia: datę urodzenia dziecka, miejsce zamieszkania (wystarczy miasto i dzielnica) oraz kontakt do siebie, najlepiej telefoniczny na adres: bisli@psych.uw.edu.pl. Jeżeli zgłaszane dziecko jest wychowywane dwujęzycznie, bardzo prosimy zaznaczyć to przy zgłoszeniu.

850 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent