Królik i Misia
Królik i Misia

Atrakcje dla rodzin w Poznaniu

📅 piątek 21.08.2015 do sobota 10.10.2015
Atrakcje dla rodzin w Poznaniu

Rozkwit sztuki ludowej w Polsce nastąpił pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Dawna sztuka ludowa wpisana w codzienne życie wsi, o charakterze ściśle użytkowym, już nie istnieje. Współczesna sztuka ludowa często związana jest z miastem i tworzona dla środowiska miejskiego. Jednym z najczęściej występujących motywów w twórczości ludowej są wzory zwierzęce, roślinne oraz geometryczne. Inspirację czerpano z otaczającej przyrody, z wierzeń, mitów i ludowych zwyczajów. Postacie zwierząt jako motywy dekoracji odgrywały ogromną rolę podczas corocznych obrzędów związanych z kalendarzem rolniczym oraz ze świętami. Zwierzęta w polskiej sztuce ludowej symbolizowały życie, płodność i urodzaj, chroniły przed nieszczęściem, zapewniały pomyślność oraz powodzenie.

Wyroby tkackie miały szerokie zastosowanie w życiu codziennym wsi, zarówno w ubiorze, gospodarstwie domowym, jak i w wyposażeniu wnętrz mieszkalnych. Charakterystyczne wzory zdobnicze to pasy i kraty stosowane na wełniakach, spódnicach, spodniach, chodnikach i dywanach oraz motywy zwierzęce, roślinne i geometryczne występujące na kilimach, makatach i tkaninach dekoracyjnych.

Garncarstwo rozwijało się od czasów kiedy człowiek nauczył się wykorzystywać, modelowa
, zdobić i wypalać glinę. Najbardziej popularne naczynia to: garnki, talerze, misy, dwojaki, trojaki, donice, cedzaki, makutry i dzbany. Z gliny wyrabiano również formy do pieczenia ciast, kafle do pieców, formy na masło, ptaszki, gwizdki odpustowe, dzwonki i świątki. Dominują tutaj motywy roślinne i zoomorficzne szczególnie ptaki.

Rzeźba w polskiej sztuce ludowej zajmuje pozycję wyjątkową i świadczy o jej bogactwie, niepowtarzalności oraz posiada indywidualne cechy konkretnego artysty. Podstawowym materiałem rzeźbiarskim jest drewno lipowe, olchowe i topolowe. Materiałem wykorzystywanym przez rzeźbiarzy ludowych jest też ciasto chlebowe, z którego na Kurpiach, Warmii, Mazurach i Podlasiu lepi się „byśki" – noworoczne pieczywo obrzędowe w kształcie zwierząt, które miały zapewnić powodzenie i pomyślność w nadchodzącym roku.

Malarstwo narodziło się jeszcze w czasach prehistorycznych, a najstarszymi zachowanymi obrazami są malowidła naskalne w jaskiniach, przedstawiające zwierzęta. Jedną z technik malarskich o rodowodzie czysto ludowym jest malarstwo na szkle oraz malarstwo o charakterze dekoracyjnym przedstawiające sceny rodzajowe.

 

 

742 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent