Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Atrakcje dla mam w Poznaniu

📅 sobota 15.03.2014
Atrakcje dla mam w Poznaniu

– To ostatni moment, by zobaczyć tę unikatową biżuterię w naszym muzeum. Ale nie tylko. Dwanaście wyłonionych w drodze konkursu poznanianek będzie mogło naszyjniki założyć i otrzymać zdjęcie wykonane w takiej ozdobie – mówi kierownik Rezerwatu Agnieszka Stempin.

Wyjątkową biżuterię, w której zamknięte są fragmenty historii miasta można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim od 18 stycznia. W ramach współpracy z poznańską projektantką Anną Orską powstało dwanaście oryginalnych naszyjników, wykonanych ze srebra, stali szlachetnej i drewna dębowego pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X. wieku. – Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwoliło nam wszystkim na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadała sztuce nowego sensu i znaczenia – mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wybierz, przymierz i zrób zdjęcie!

Finisaż wystawy biżuterii autorstwa Anny Orskiej zaplanowano na 15 marca. W tym dniu naszyjniki będzie można nie tylko obejrzeć, ale również przymierzyć. – To nasza propozycja dla poznanianek. Dwanaście pań wyłonionych w drodze konkursu będzie mogło biżuterię założyć, a my wykonamy pamiątkowe zdjęcie w tak niezwykłym naszyjniku – wyjaśnia Agnieszka Stempin. Przypomnijmy, że biżuteria stanowi eksponaty muzeum, nie można ich jej kupić – zatem fotografia w takim unikacie to jedyna okazja aby poczuć się, choć na chwilę, posiadaczką skarbu. By wziąć udział w konkursie wystarczy wymienić dwie dowolne miejscowości, z których pochodzą zabytkowe naszyjniki pokazywane na wystawach stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27) i wysłać zgłoszenie konkursowe na adres mailowy: rezerwat@muzarp.poznan.pl. Wejście do Muzeum w celu odszukania na ekspozycjach naszyjników jest bezpłatne.

Drewno bez tajemnic

15 marca o godzinie 11.00 w Rezerwacie Genius Loci odbędzie się także spotkanie autorskie z Anną Orską. Artystka opowie gościom m.in. o technikach projektowania biżuterii. Będzie to także okazja, by porozmawiać z archeologami o projekcie „1000 lat w naszyjnikach". Natomiast w godzinach od 10.00 do 17.00 wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć specjalną prezentację multimedialną pt. „Naszyjniki przez tysiąclecia w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu".

Tu wszystko się zaczęło

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci otwarto w 2012 r. jako filię poznańskiego Muzeum Archeologicznego, a jego wystawa już została uhonorowana prestiżową nagrodą „Izabella 2012" i ogólnopolskim wyróżnieniem Sybilla 2012. Można na niej zobaczyć pozostałości tysiącletnich umocnień obronnych oraz fragment muru z XVI wieku. Oferowana przez rezerwat podróż w przeszłość jest bardzo interaktywna – wystawa posiada multimedialne kioski, film 3D i hologramy.

Rezerwat mieści się na Ostrowie Tumskim, który otoczony jest rozlewiskami Warty i Cybiny.  Ta wyspa katedralna jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania. W ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski, stał się on "relikwiarzem" pamiątek narodowych. Nieopodal nekropolii pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego powstaje obecnie Brama Poznania ICHOT, które
w niekonwencjonalny sposób pozwoli odwiedzającym poznać realia epoki pierwszych Piastów i dzieje państwa polskiego.

***

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Instytucja już na stałe wrosła w pejzaż instytucji kulturalnych miasta Poznania. Istnieje od ponad 150 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Nie zapominamy też o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego. Jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, upowszechniającą dorobek naszej nauki i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Temu właśnie służą wystawy, nierzadko zaskakujące ciekawymi i nowatorskimi formami ekspozycji oraz przyciągające publiczność atrakcyjną tematyką.

Pod koniec czerwca 2012 r. otwarliśmy na Ostrowie Tumskim „Rezerwat Archeologiczny Genius loci", eksponujący unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Na tę nowoczesną placówkę zarządzaną przez nasze muzeum, składają się również multimedia w postaci filmu 3D i dotykowych kiosków.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest Miejską Instytucją Kultury, finansowaną z budżetu Miasta Poznania.

 

441 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent