Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
Wystawa „ Alfabet sztuki dziecka ’’ z kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej BWA i nie tylko…

Wystawa zostanie udostępniona 31 lipca 2021 roku o godz. 10.00 

31.07 – 29.08.2021

„A czerń, E biel, I czerwień, U zieleń, O błękity,
Tajony wasz rodowód któregoś dnia ustalę.”
[Arthur Rimbaud „Samogłoski”]

Pierwsze dźwięki mowy i pierwsze znaki pisma — głoski i litery tworzące tekst. To punkt wyjścia do pokazu zrealizowanego z myślą o najmłodszych odbiorcach wystaw. Pragniemy zarekomendować wystawę „Alfabet sztuki dziecka”. Jest ona kontynuacją książki pod tym samym tytułem. Stanowi nie tylko wizualne abecadło dla maluchów, ale także zobrazowanie procesu artystycznego poznawania liter i pojęć przez najmłodszych.

Sama publikacja, do której nawiązano, powstała jako efekt wielu lat twórczej pracy z dziećmi w ramach projektu Future Artist. Mamy nadzieję, że będzie ona przewodnikiem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W „Alfabecie…” za każdą literą i słowem stoją, dobrane z przymrużeniem oka, obraz, rzeźba, wizualizacja lub zdjęcie. By zauważyć ten związek DZIEŁO — LITERA potrzebna jest wyobraźnia.

„Alfabet sztuki dziecka” łączy w umyśle dzieci obraz ze słowem, tworzy pojęcia symboliczne nawiązujące do kolekcji własnej Galerii Sztuki Współczesnej BWA, prac dziecięcych oraz dzieł wykonanych specjalnie na potrzebę tego pokazu. Skojarzenia słowno-obrazowe odnoszą się zatem do prac uznanych twórców i najmłodszych artystów. Jednak to dzieci samodzielnie wybrały litery (pojęcia) zgodnie z kolejnością alfabetu. Zarówno książka, jak i wystawa „Alfabet…” jest współtworzona przez dzieci i do nich kierowana, co stanowi o jej nowatorskim charakterze. Taki wizualno-słowny system może być zarzewiem międzypokoleniowych rozmów o sztuce, nicią porozumienia między małym odbiorcą a rodzicem, opiekunem, animatorem czy nauczycielem. Rodzajem kodu, który pozwoli i dorosłym i dzieciom mówić o sztuce. Pragniemy zaciekawić najmłodszych sztuką, pomóc rodzicom w rozmowach z dzieckiem o twórczości, a w konsekwencji pokazać im, że wspólna z dzieckiem wizyta w galerii może być czymś naturalnym, codziennym. Istotne jest, że Irma Kozina — znakomita historyczka sztuki, opisała wszystkie hasła litery autorskim komentarzem. Chcielibyśmy by instytucja kultury, stała się miejscem spotkań całej rodziny, natomiast wystawa porozumieniem różnych pokoleń dzieci, młodych ludzi i dorosłych. Wreszcie by pokaz „Alfabet sztuki dziecka” stał się promocją zarówno sztuki dziecięcej, jak i sztuki polskiej. Język obrazu to najszybciej rozwijający się przekaz współczesności. Uczmy nasze dzieci tego języka w odniesieniu do piękna i wartości, a także tego, co — czasem mimochodem — sztuka wnosi w nasze życie.

Artystki I artyści: Krystian Burda, Anna Chudzik-Pawlik , Aleksandra Gisges – Dalecka, Halina Eysmont, Janusz Eysymont, Adrianna Faba, Young-Jae Lee, Małgorzata Jabłońska, Bartosz Kokosiński, Zenon Moskwa, Roman Nowotarski, Ludwik Poniewiera, Marta Staciwa, Waldemar Rudyk, Piotr Szewczyk, Dzieci z projektu Future Artist w Katowicach, Dzieci z Pracowni ACM w Gliwicach

Kuratorka: Ewa Kokot

Towarzyszący książce i wystawie słownik, zawierający literacki opis haseł alfabetu wskazanych przez dzieci, stawia sobie za cel poszerzenie komunikatu wizualnego o informacje tworzące kontekst słowny do interpretacji wybranych obrazów. Użyte w nim sformułowania powstały z myślą o rodzicach, którzy podczas bardziej wnikliwego oglądu, będą chcieli poznać elementy narracji właściwej współczesnemu dyskursowi o sztuce.
dr hab. Irma Kozina

Artystki i artyści: Krystian Burda, Danuta Chmielarska, Anna Chudzik-Pawlik, Witold Ciechanowicz, Jeanine Cohen, Halina Eysymont, Janusz Eysymont, Adrianna Faba, Stanisław Fabiański, Aleksandra Gisges-Dalecka, Jerzy Handremander, Stanisław Hochuł,
Małgorzata Jabłońska, Stanisław Klimowski, Bartosz Kokosiński, Marek Kuś, Young-Jae Lee, Zenon Moskwa, Roman Nowotarski, Ludwik Poniewiera, Anna Rumin, Mieczysław Serwin-Oracki, Marta Staciwa, Waldemar Rudyk, Piotr Szewczyk, Emi Szewczyk, Wiki Wojtkiewicz, Jerzy Wroński, dzieci z projektu Future Artist (2008-2020) Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pod opieką Ewy Kokot, dzieci z ACM STUDIO w Gliwicach, pod opieką Agnieszki Chrzanowskiej-Małys

Program towarzyszący wystawie:

– 31 lipca godzina 12.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie dla dzieci i rodziców.
Prowadzenie: Ewa Kokot.
– 4 sierpnia godzina 10.30 warsztaty dla dzieci z artystą Waldemarem Rudykiem
– 7 sierpnia godzina 10.00 warsztaty twórcze dla dzieci i rodziców.
Prowadzenie Aneta Zasucha
– 8 sierpnia godzina 12.00 oprowadzenie po wystawie dla rodziców i dzieci.
Prowadzenie: dr hab. Irma Kozina
– 20 sierpnia godzina 21.00 wieczorny spacer po wystawie połączony z wycieczką miejską szlakiem neonów w Katowicach. Prowadzenie Aneta Zasucha (Galeria BWA) oraz Krzysztof Smętkiewicz (Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice)
– warsztaty ekspresji twórczej dla dzieci, przez cały czas trwania wystawy (pn-pt godzina 10.00 lub 12.00). Prowadzenie Aneta Zasucha

Wszystkie wydarzenia w ramach wystawy „ Alfabet sztuki dziecka ’’ z kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej BWA i nie tylko… są bezpłatne.

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy: edukacja@bwa.katowice.pl

Organizatorzy:
Miasto Katowice
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Partnerzy projektu:
Domu Kultury Świt w Warszawie
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach
Neon-IRSA s.c.

396 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent