Królik i Misia
Królik i Misia

Aktywności zimowe. Ferie 2013 w Muzeum Etnograficznym

📅 wtorek 15.01.2013 do piątek 25.01.2013
Aktywności zimowe. Ferie 2013 w Muzeum Etnograficznym

W tym roku osoby indywidualne zapraszamy od wtorku do czwartku na cykl zajęć skupionych na wybranym wątku (fragmencie wystawy, źródłach etnograficznych, ciekawym obiekcie). Natomiast w piątki zapraszamy na otwarte warsztaty dla dzieci i dorosłych dotyczące aktualnych wystaw czasowych.
 
Zapraszamy od 14 do 25 stycznia 2013 r.:
–   wtorki, środy i czwartki dla pojedynczych uczestników w wieku 4 – 6 i 7 – 9 lat (więcej)

Zajęcia dla dzieci w wieku 4 – 6 lat zawsze od 10:00 do 11:30.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 9 lat zawsze od 12:00 do 14:00.

PIERWSZY TYDZIEŃ

15.01.2013 (wtorek)
Autoportret z charakterem.

Długie włosy, loki, jeż. Oczy niebieskie, brązowe, a może szare? Jak wyglądają nasi przodkowie, a jak my wyglądamy współcześnie? O czym opowiadają nam dawne fotografie i jak dzisiaj można opowiadać przy pomocy zdjęć. Zapraszamy do muzealnego zakładu fotograficznego i tworzenia autoportretów z charakterem.

16.01.2013 (środa)
Stół bez nóg i inne domowe przedmioty.

Gdzie dawniej przechowywano ubrania? Co zrobić, gdy nie ma się własnego łóżka? Czy dom zawsze musi stać na ziemi? Czym różnią się dzisiejsze sprzęty domowe od tych sprzed 100 lat? Przegląd wnętrz izb Krakowiaków i Górali połączony z eksperymentami w projektowaniu prostych przedmiotów.

17.01.2013 (czwartek)
Szelest, szum, stukot, gwizd.

Jak brzmi dom i jego otoczenie? Czy można opowiedzieć historię przy pomocy dźwięków? Gdzie słychać stukot, a gdzie grzmot? Poznawanie ludowych melodii wygrywanych przez dawne instrumenty. Wsłuchiwanie się w rytmy ziemi, przyrody, a także naszej codzienności. Konstruowanie zaskakujących instrumentów i próba stworzenia kapeli.

DRUGI TYDZIEŃ

22.01.2013 (wtorek)
Ekspedycja w głąb Muzeum.

Kto mieszka za piecem? Jak brzmią diabelskie skrzypce? Poznawanie kolekcji Muzeum za pomocą czterech zmysłów. Ekspedycja badawcza, podczas której niezbędnym ekwipunkiem będą lupy, dyktafony i szkicowniki. Zebrane materiały posłużą do stworzenia mobilnego archiwum.

23.01.2013 (środa)
Wzorowe połączenie

Czy można opowiedzieć świat poprzez wzory? Jakie znaczenie symboliczne niosą ze sobą kolory? Wychodzimy od różnic pomiędzy regionami Polski, aby odnaleźć podobieństwa z odległymi zakątkami ziemi. Czy okaże się, że to co blisko jest czasami bardziej egzotyczne od świata "za oceanem"? Zapraszamy do przebycia alternatywnej ścieżki geograficznej, wprowadzającej w świat podobieństw różnych kultur. Artyści ulicy z całego świata staną się inspiracją do wykonania przestrzeni pokrytej wielobarwnym wachlarzem wzorów.

24.01.2013 (czwartek)
Przystrój się!

Co różni jeansy od góralskich portek? Czy kierpce na obcasach są wygodne? Skąd wzięło się powiedzenie "robić coś na jedno kopyto"? Przegląd dawnych strojów pod względem wzorów, faktur i kolorów. Badanie guzików, pętelek i zaszewek. Pokaz mody inspirowanej sztuką ludową.

Informacje praktyczne:
Koszt warsztatu: 12 zł od uczestnika
Miejsce: Ratusz, Plac Wolnica 1

Każdy z tematów dostosowany jest do wieku i umiejętności dzieci. Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 16.00 pod numerem telefonu 12 430 60 23 wew. 10 lub pod adresem edukacja@etnomuzeum.eu.

 

–  piątki dla dzieci i dorosłych: otwarte warsztaty w formule Etnokalendarza

18.01.2013 (piątek)
Pamiątka rodzinna

Godz. 10:00 – 14:00 (ostatnie wejście o godzinie 13:00).

Jakie cechy naszych przodków nosimy w sobie? Jak wygląda szklana klisza czy slajd ? Jakie historie kryją dawne fotografie? Zapraszamy do odkrywania różnorodnych opowieści, przeglądania archiwów i współtworzenia surrealistycznego pokazu slajdów.
Prosimy o przyniesienie ze sobą zdjęcia. Najlepiej takiego, na którym są wszyscy członkowie rodziny, którzy wezmą udział w zajęciach. Najbardziej przydatne będą odbitki na papierze fotograficznym, wydruki lub ksero.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Nie dokonujemy rezerwacji. Uczestników przyjmujemy do wyczerpania przygotowanych materiałów.
Bilet indywidualny: 8 PLN
Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + dziecko lub dwoje dzieci +osoba dorosła): 16 PLN, każda następna osoba dopłaca 8 PLN
Informacje: grajewska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 60 23, poniedziałek – piątek 9.00-16.00

25.01.2013 (piątek)
Na ile sposób można zbadać świat?

godz. 10:00 – 14:00 (ostatnie wejście o godzinie 13:00).

Do każdych badań terenowych trzeba się dobrze przygotować. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt, umiejętności oraz dobre rozpoznanie terenu i kultury. W trakcie warsztatów będzie okazja do wcielenie się w rolę badacza. Sprawdzimy różne metody gromadzenia informacji, opisu i archiwizacji. Przećwiczymy umiejętności słuchania i uważnej obserwacji. Będzie dużo okazji do szperania i poszukiwania nowych tropów. Muzealna gra terenowa pełna odkryć i nowych doznań.

INFORMACJE PRKATYCZNE:
Miejsce: Ratusz, Plac Wolnica 1
Nie dokonujemy rezerwacji. Uczestników przyjmujemy do wyczerpania przygotowanych materiałów.
Bilet indywidualny: 8 PLN Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + dziecko lub dwoje dzieci +osoba dorosła): 16 PLN, każda następna osoba dopłaca 8 PLN.
Informacje: grajewska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 60 23, poniedziałek – piątek 9.00-16.00

 

 

467 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent