9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

📅 piątek 21.11.2014 do niedziela 23.11.2014
9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
19-23 listopada 2014
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa, ul. Jazdów 1

PROGRAM WEEKENDOWY DLA DZIECI

21 listopada, piątek
10.00 oraz 11.30 – Opowieści w rytmie dundun i djembe – Jarek Kaczmarek, Mohamed Gaspard Conde
22 listopada, sobota
10.00 – Tashi dello – bądź zdrów. Opowieści z Tybetu – Paweł Górski i Bart Pałyga
11.30-14.00 – Książka obrazkowa – opowieść skończona, ale nieskończona –
spotkanie i warsztat z Iwoną Chmielewską
17.00 – Kathak. Baśnie Indii – Jarek Kaczmarek i Magda Niernsee

23 listopada, niedziela
11.00-13.00 – Miasto muzyki. Warsztaty opowiadania i rysowania – Jarek
Kaczmarek, Czarli Bajka, Anna Woźniak
17.00 – Mała Syrenka – Magda Lena Górska

OPISY SPEKTAKLI:

Opowieści w rytmie dundun i djembe – Jarek Kaczmarek, Mohamed Gaspard Conde
Piątek, 21 listopada, g. 10 i 11.30

Bajki afrykańskie w oprawie muzycznej Mohameda Gasparda Conde – mistrza sztuki gry na bębnach dundun i djembe. Tradycyjne opowieści przeplatane obrazami codziennych zwyczajów mieszkańców Afryki. W spektaklu wezmą udział warszawskie dzieci pochodzenia afrykańskiego, uczestnicy warsztatów opowiadania i muzyki w ramach projektu „Mali ambasadorowie”, którzy zaproszą widzów do wspólnego śpiewania, zabawy afrykańskimi rytmami i rozwiązywania zagadek.

Tashi dello – bądź zdrów. Opowieści z Tybetu – Paweł Górski i Bart Pałyga
Sobota, 22 listopada, g. 10

Pomysl opowieści tybetańskich zrodził się w czasie mojej podróży do Tybetu wschodniego. Spotkania z Tybetańczykami, pasterzami i mnichami na drogach, pastwiskach,w jurtach i klasztorach zainspirowaly mnie do zapamiętania zasłyszanych historii, odnalezienia tych nieznanych i do opowiedzenia o tym co tam widziałem, słyszałem i jadlem.
Tsampa,t radycyjna potrawa tybetanska pojawi się w historii o księżniczce Wen-czeng i mądrym księciu tybetańskim. Jedyny człowiek, który nigdy nie kłamie, prawdomowny Tadzy opowie o tym, dlaczego w Tybecie herbata jest słona. Tybetańskie historie przeplatane będą opowieściami z podróży i pokazem slajdów.
Dla dzieci od 10 lat.

Książka obrazkowa – opowieść skończona, ale nieskończona – spotkanie i warsztat z Iwoną Chmielewską
Sobota, 22 listopada, g. 11.30

Pierwsza część będzie pokazywaną opowieścią o tym jak można prowadzić narrację w książce obrazowej na przykładzie własnych książek. Ciągle zadaję sobie pytania o ściśle określone i szczelne granice w jakich mam się zmieścić. I czy przypadkiem w ramach tych granic nie można czuć pełnej wolności, która przybiera formę wolności każdego z odbiorców? Opowiadać można krótkim, prostym zdaniem i obrazem – a opowieść toczy się dalej, nieoczekiwanie i nieprzewidywalnie w myślach odbiorców.
Druga część, warsztatowa będzie próbą stworzenia wspólnej narracji słowno-obrazowej. Praca ręczna i umysłowa, indywidualna a potem grupowa. Stworzenie wspólnego łańcuszka skojarzeń na podstawie samodzielnie wykonanego prostego rysunku. Inspiracją będzie jedna z moich nowych książek.
Iwona Chmielewska: tworzy picturebooki autorskie, a także ilustracje do tekstów poetyckich. Jej książki ukazują się na całym świecie, najwięcej, bo ponad dwadzieścia, ukazało się w Korei Południowej. Jest laureatką wielu nagród, z których najważniejsze to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 roku oraz Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction w 2011 i Fiction w 2013 roku.

Kathak – tańczące słowa, opowieści z Indii – Magdalena Niernsee i Jarek Kaczmarek
Sobota, 22 listopada, g. 17

Kathak – to klasyczny hinduski taniec, którego tradycja wywodzona jest od mitycznego wędrownego barda Kathaksa, który 2000 lat temu rozsławił swe imię opowiadając, wyśpiewując i wyrażając tańcem teksty legend i świętych ksiąg. Do dzisiaj słowem kathak nazywa się na północy Indii ulicznych opowiadaczy bajek. Taniec kathak jest niezwykłym przykładem przełożenia słowa pisanego i mówionego na skodyfikowany język gestów i tanecznych póz, w którym opowiadane są wątki z wielkich epopei hinduizmu: Mahabharaty, Bhagawadgity, Ramajany a także baśnie i legendy.
W programie baśnie i legendy z Indii opowiadane językami opowieści i tańca, które tworzą barwne, poruszające wyobraźnię widowisko. Częścią spektaklu pokaz warsztatu Kathak, w trakcie którego publiczność poznaje hinduskie rytmy, uczy się odczytywania znaczeń tanecznych gestów, bierze udział w rozwiązywaniu zagadek zadawanych językiem tańca.
Magdalena Niernsee – pierwsza w Polsce tancerka Kathak o profesjonalnym wykształceniu kierunkowym. Absolwentka Wyższej Szkoły Tańca Kathak – Kathak Kendra w New Delhi. Wychowanka słynnego Pt. Jai Kishan Maharaj – mistrza stylu Lucknow.

Miasto muzyki. Warsztaty opowiadania i rysowania – Jarek Kaczmarek, Czarli Bajka, Anna Woźniak
Niedziela, 23 listopada, g. 11

Działania rysunkowe na podstawie opowieści o mieście przyszłości.
Pewnego dnia, jutro lub pojutrze wprowadzono w nową technologię przetwarzania muzyki w energię zasilającą miasto. Elementy architektury zostają stopniowo przetworzone w instrumenty: grające chodniki, ławki i przystanki, generujące dźwięki sprzęty AGD, rury i rynny, śpiewające rowery i rolki… Rozmowy zastępuje śpiew – śpiewają w sklepach sprzedawczynie, śpiewają nauczyciele w szkołach (uczniowie odpowiadają śpiewająco!) Każdy dźwięk jest przesyłany przez wszechobecne czujniki i przesyłany do muzykotrowni, gdzie zostaje zamieniany na energię.
W trakcie warsztatów zbudujemy w wyobraźni obraz Warszawy – Miasta Muzyki, który potem przeniesiemy na rysunki, plansze, zwoje, komiksy.
Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Mała Syrenka – Magda Lena Górska
Niedziela, 23 listopada, g. 17

Opowieść na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.
Czy syrena może stać się ludzką istotą i żyć wśród ludzi ?
Najmłodsza z sześciu córek króla mórz jest inna niż jej siostry. Nie cieszy jej przepych podwodnego świata. Ciągnie ją na powierzchnię oceanu, do słońca i do ludzi. Balansując na granicy wody i powietrza syrenka obserwuje łodzie i statki.
Pewnego dnia ratuje z odmętów pięknego księcia. Odtąd nie może przestać o nim myśleć. Pragnąc się z nim połączyć i zdobyć duszę nieśmiertelną, gotowa jest zaryzykować wszystko i wszystko poświecić. Naga i niema stanie na ziemi.
Czy książę ją rozpozna? Czy świat ludzi będzie umiał ją przyjąć? Czy zdobędzie ludzką duszę?
Dla dzieci od 5 lat.

Bilety i rezerwacje:
Rezerwacja biletów: W dniach: 03.11 – 16.11.2014 rezerwacje przyjmujemy wyłącznie drogą mailową, na adres biletyMFSO@gmail.com. Rezerwację można uznać za ważną dopiero po otrzymaniu potwierdzenia. Od 17.11.14 rezerwacji już nie przyjmujemy, bilety będą do kupienia w kasie Festiwalu.
Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O. www.studnia.org
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

375 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent