Weleda
Weleda Baby

8 Festiwal Instalacji Lirycznych

📅 piątek 03.08.2012 do niedziela 05.08.2012
8 Festiwal Instalacji Lirycznych

 

SŁOWO + MUZYKA + OBRAZ + INSTALACJA

PIÓRKOWSKA / MAZZOLL / PODPORA / VIKMAN /
GRIGORI CASTRO / POLLER / KĘSTOWICZ /
GOEBEL-PIETRASZ / BARWINA-MYSZKA / STANKIEWICZ

MIEJSCE: GDAŃSK WYSPA SOBIESZEWSKA
"WYSPA SKARBÓW" GAK,U L. TURYSTYCZNA 3

I Dzień, Piątek 03.08.2012
13:00 -17:00
Warsztaty plastyczne wprowadzające najmłodszych w świat „Instalacji Lirycznej"
i tegorocznego tematu czyli nieskończoności ( "8 = nieskończoność" ).
Prowadzą: Paulina Llera Arias, Łukasz Poller
Miejsce: Przestrzeń Wyspy Skarbów

18:00
Wernisaż wystawy pt.: „Nieskończoność wspomnień – 205/4". Wystawa to twórcze spotkanie po latach czwórki dziewczyn z tego samego pokoju w akademiku.
Dorota Kęstowicz ,Elżbieta Stankiewicz, Marta Goebel-Pietrasz , Justyna Barwina-Myszka
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów
Info:
Dorota Kęstowicz –
W swojej pracy angażuje wiele mediów jak malarstwo, tkanina, grafika, czy fotografia, wciąż poszukując silniejszego miedzy nimi połączenia. Jej wielowarstwowe materie, swobodne i otwarte realizacje, wypływające z ram, nawiązują do świata przyrody i egzystencjalnych motywów człowieka.
Elżbieta Stankiewicz – Uprawia malarstwo abstrakcyjne w technice papieru czerpanego. Wykorzystuje do tego gazety, rozdrobnione papiery o rożnych strukturach, tworząc w ten sposób rodzaj instalacji. Poprzez złożony proces technologiczny piękne w swojej materii przestrzenne papiery-betony, sprawiają wrażenie silnych, masywnych, monumentalnych obrazów, tymczasem same w sobie materie są niesamowicie kruche, łamliwe i subtelne. Ich wewnętrzne życie skrywa tajemnicę bolesną – dotyka czasu, samotności, odchodzenia i starości.
Marta Goebel-Pietrasz – Poza uprawianiem tradycyjnych technik graficznych i malarskich, interesują ją techniki mieszane i eksperymentalne. Tematy są bardzo różne: od realistycznych martwych natur i portretów, poprzez abstrakcje czy obrazy z wyobraźni, aż do ilustracji książkowych.
Justyna Barwina -Myszka – Malarka, autorka tkanin artystycznych, wieloletnia fotoreporterka "Dziennika Bałtyckiego". Brała udział w kilku wystawach fotograficznych. Obecnie od wielu lat zajmuje się edukacja plastyczna dzieci i młodzieży. Uhonorowana Medalem Edukacji Narodowej za działalność dydaktyczna.

19:00
Podwodny"
Premiera koncertu z tekstem i gra-zabawa dla dorosłych
Barbara Piórkowska z zespołem .
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów
Info:
Tytuł projektu nawiązuje do morskich (ale nie marynistycznych) tematów najnowszej, ciągle powstającej książki Barbary Piórkowskiej. Będzie to gratka dla miłośników prozy w stylu „Szklanki na pająki" – autorka po raz pierwszy przedstawi fragmenty nigdzie jeszcze niepublikowanej powieści. Publiczność posłucha jednak nie tylko tekstów – całość zostanie okraszona muzyką rodem z podwodnych łach Atlantyku (o co postara się m. in. Robert Haas – skrzypce oraz Barbara Piątkowska – misy i gongi). Wizualizacje multimedialne do prozy stworzył Grigori Castro.
W czasie koncertu pisarka zaprosi do współpracy widzów. Chętni będą mogli dopisać lub dopowiedzieć wątki historii, a także odgadnąć kilka zagadek związanych z tekstem. W ten oto sposób pomogą wykreować świat rodzącej się książki i współuczestniczyć w akcie twórczym – a najwytrwalsi improwizatorzy otrzymają nagrody-niespodzianki.

20:00
Premiera „International". Wersja na oko.
Pokaz filmowych miniatur poetyckich.
Scenariusz i zdjęcia do obrazu opracował Grigori Castro.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów
Info:
„International"
– to tytuł najnowszego (2012) tomiku poezji Barbary Piórkowskiej. Do tekstów wierszy powstało kilka miniatur filmowych, które w przyszłości złożą się na pełnometrażową produkcję poświęconą twórczości artystki. W przedstawionych fragmentach filmu znajdą się poetyckie impresje oraz zarejestrowane fragmenty spotkań, koncertów (także z piosenkami z „Internationala" wykonywanymi przez gdańszczankę, Natalę Grzebałę), a także show teatralnych, w których artystka kiedyś znalazła szczególne upodobanie. Film ma wartość dokumentalną, ale może także służyć jako źródło pomysłów na niekonwencjonalne sposoby wykonywania poezji.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów

21:00
Koncert – Jerzy Mazzoll gra „Jeden Dźwęk". Wycinek z nieskończoności.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów
Info:
Jerzy Mazzoll urodził się w Gdańsku w 1968. Jest uważany za jednego z najciekawszych klarnecistów w Polsce (Jazz Forum, „Drgawy", TVP1). Wykorzystuje w swojej grze zarówno elementy klasyki jak i muzyki współczesnej; reprezentuje linię jazzowych klarnecistów: Goodman, La Porta, Giufree, Lacy.
Ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu, jako klarnecista i kompozytor: Django Bates, Alfred Harth, Jeffrey Morgan, Vytautas Labutis, Niels Landgren, Tony Oxley. Oprócz debiutanckiej płyty Mazzoll & Arhythmic Perfection „a", wydał w Europie zachodniej płytę „Newborn" trio Perplex: Mazzoll – Chastka – Hölker, którą wyprodukował znany angielski perkusista Tony Oxley. Inne albumy wydane pod jego marką to m.in. „out out to lunch" „single 3" „ rozmowy s Catem" we współpracy z Kazikiem Staszewskim. Zagrał też gościnnie na płycie „Kablox – niesłyna histaria" grupy Kury Tymona Tymańskiego.
Jest autorem muzyki do awangardowych filmów i multimedialnych instalacji (Bolero, Point City, Midnight Shakespeare) w Polsce, Holandii i Niemczech, a także do pełnometrażowego filmu fabularnego „jutro będzie niebo" w reż. J. Marszewskiego i filmu dokumentalnego „Słowa jak ściany" o Małgorzacie Hillar (TVP2).
Jest współtwórcą formy scenicznej zwanej dyfuzją, która powstała przy współpracy z R. Knuthem w ramach projektu Diffusion Ensamble, gdzie brał udział w pokazach obok takich artystów, jak: Harald Naegeli, Jenny Holzer, Felix Droese. Obecnie współpracuje z Igorem Boxx (połową jednej z najsławniejszych poza granicami kraju polskiej grupy Skalpel) i Emiterem (legendarna grupa Ewa Braun).
Grywa na festiwalach w kraju i za granicą (Wilde Töne, Jazz Baltica, Warsaw Summer Jazz Days, Era Schaeffera), a także sam jest ich organizatorem (m.in. wszystkie krajowe i zagraniczne edycje festiwalu Art Depot oraz Yass-no).  
W roku 2012 miały miejsce premiery jego albumów: „minimalover" koprodukcja z Sławkiem i Qbą Janickimi oraz „1 dźwięk i Pan Bóg" zapowiadający „Responsio mortifera".

II Dzień, Sobota 04.08.2012
13:00 -17:00
Warsztaty plastyczne wprowadzające najmłodszych w świat „Instalacji
Lirycznej". Próba stworzenia własnych znaków lirycznych do muzyki.
Prowadzą: Paulina Llera Arias, Łukasz Poller,
muzycy: Konstancja Begej, Maciej Żurawski
Miejsce: Przestrzeń Wyspy Skarbów

17:00
Premiera Instalacji Lirycznej
„EIEi – Nieskończoność jest w człowieczeństwie, zaś samo człowieczeństwo jest nieskończonością" Łukasz Poller
Miejsce: Przestrzeń Wyspy Skarbów
Info:
Rysownik komiksowy i grafik. Twórca setek storyboardów reklamowych oraz ilustracji prasowych (m.in. do pism „Nowa Fantastyka", „Czas Fantastyki", „Kaczor Donald", do albumu komiksowego Biocosmosis: Emnisi Antologia 2). Wspólnie stworzyli m.in. cztery epizody komiksu Słynni polscy olimpijczycy (2008). Autor rysunków i kolorysta komiksu Epizody z Auschwitz 3: Ofiara (2010). Twórca koloru do nowej odsłony komiksowego Wiedźmina "Racja stanu" (2011).

18:00
Premiera. „Instalacja w stylu wodnym z głosami wieczności" KatarzynaPodpora
Prezentacja 4 innych instalacji lirycznych o tytułach :„Potyczki", „Każdy Inny",
„Ostatek", „Órośnienie"
Miejsce: Przestrzeń Wyspy Skarbów
Info:
mgr
Katarzyna Podpora
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Środowiskowe Studia Doktoranckie, Wydział Rzeźby

   

    Urodzona w 1987 roku w Kołobrzegu, mieszka i pracuje w Gdańsku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w roku 2011 dyplomem w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz i aneksami w pracowniach: prof. Ludmiły Ostrogórskiej (małe formy-metal), prof. Mariusza Kulpy (rysunek). W latach 2009/2010 oraz 2010/2011 była laureatką stypendium naukowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział w licznych wystawach i przeglądach prac studenckich.

     Obecnie kontynuuje naukę podczas studiów doktoranckich na macierzystej uczelni. Jej zainteresowania artystyczne i naukowe koncentrują się na analizie formalnego i emocjonalnego powiązania narracyjności z kreacją przestrzenną. Pracuje nad tworzeniem sytuacji przestrzennych w oparciu o tworzywa typowo rzeźbiarskie oraz zupełnie „nierzeźbiarskie", w tym również tekst, uwzględniając ich wartość spoza obszaru formowania. W ramach doktoranckiej praktyki pedagogicznej prowadzi cykl spotkań-wykładów, w których stara się przybliżyć interdyscyplinarność zagadnienia twórczych działań przestrzennych w kontekście posługiwania się konkretnym materiałem, także ruchem ciała oraz problemu czasowości i znaczenia procesu w rzeźbie. Bierze aktywny udział w lokalnych konferencjach naukowych, związanych z filozofią i teorią sztuki.

    Poza pracą na uczelni wykonuje zawód tłumacza i lektora języka angielskiego. Gruntowną znajomość języka oraz odczuwanie jego struktury wykorzystuje w działalności twórczej oraz aby pomagać przy organizacji międzynarodowych przedsięwzięć i projektów artystycznych. Od roku 2011 podejmowała współpracę z takimi instytucjami kultury jak: Państwowa Opera Bałtycka, MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie.

UDZIAŁ W WYSTAWACH, PROJEKTACH ARTYSTYCZNYCH [ew. publikacje]:

2009

– wystawa indywidualna w cyklu ‘Obszary Rysunku′, Galeria E66, Gdańsk

2010

 –   ‘Studenckie Biennale Małych Form Rzeźbiarskich′ w Poznaniu – wyróżnienie;                        

 –   wystawa finałowa w ramach konkursu ‘Pomorska Grafika Roku′, GTPS, Gdańsk;

2011

–  wystawa prac rzeźbiarskich w ramach cyklu ‘Wiosna Młodych′, Galeria Refektarz, Kartuzy;                                                                                                                       

–  indywidualna wystawa prac dyplomowych, Galeria Pionova, Gdańsk;

 –  wystawa ‘Najlepsze Dyplomy 2011′, ekspozycja w Galerii Miejskiej 2, Gdańsk [wystawa + katalog];

–   Interdyscyplinarna Wystawa ‘Fala′, Bałtycka Galeria Sztuki, Koszalin [wystawa + katalog];

2012

– udział w międzynarodowym projekcie ‘Art Hotpot′, Sopot/ Hong Kong [wystawa + katalog];

– finał ‘Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku Studenckiego′ w Toruniu [wystawa + katalog];

– Przegląd Sztuki SURVIVAL 10, Wrocław [wystawa + katalog];

– sporządzanie dokumentacji graficznej i fotograficznej w ramach projektu badawczego doktoranta     kierunku hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa/ Berlin/ Tel Aviv [możliwa publikacja].


20:00
Koncert Julii Vikman z zespołem – lirycznie i północno.
Miejsce: Przestrzeń Wyspy Skarbów
Info:
Urodziła się w "Kurganskoj oblasti" na północy Rosji. Wychowałam się w świecie teatru i muzyki
z aktywnymi wyjazdami i występami moich rodziców, którzy kładli mnie spać na duży koncertowy fortepian kiedy byłam maleńka. Tak krok po kroku, coraz bardziej rodził się mój przyszły zawód.

  Dzieciństwo spędziłam w Archangielsku – mieście nad brzegiem Białego morza z długimi polarnymi dniami i nocami, zajmując się na zmianę zajęciami z muzyki i czytaniem filozoficznych książek. Potem ukończyłam konserwatorium i rozpoczęłam karierę nauczyciela muzyki. Równolegle koncertowałam
z popularnym archangielskim zespołem art-rockowym Decadance. Występowaliśmy na dużych festiwalach w Rosji i w Europie, następnie nagranie płyty, a potem wydanie jej we Francji.
Po wielkich zmianach w Rosji, zmienił się i mój los. Zdecydowałam się wyjechać za granice. Teraz występuję w Europie, mając dwie siedziby: jedną w Gdańsku w Polsce, a drugą w północnej Bawarii w Niemczech.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

151 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent