8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

sobota 25.09.2021 do niedziela 03.10.2021

8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – święto dla młodych i najmłodszych widzów. W tym roku ponownie festiwal odbędzie się w formule hybrydowej, nowością jest wydłużenie czasu jego trwania. W dniach 25 września – 3 października festiwal odbędzie się stacjonarnie w około 20 miastach w Polsce. Następnie od 7 do 24 października program dostępny będzie online.

MFF Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do dzieci od 4 roku życia oraz ich opiekunów. Ideą, która od początku – czyli od 2014 roku – przyświeca festiwalowi, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów,  które  wyróżniają  się  walorami edukacyjnymi, artystycznymi  oraz  produkcyjnymi.

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy ponad 150 tytułów filmów pełnometrażowych i zestawów  krótkich animacji, filmów aktorskich oraz dokumentów specjalnie wybranych dla widzów od 4 roku życia. Program pogrupowany będzie w 11 sekcji tematycznych. Jak co roku Kino Dzieci przybliży kinematografię wybranego rejonu, tym razem wybierając się do Flandrii i Walonii-Brukseli (Belgia).

W ramach tej sekcji zobaczymy najciekawsze współczesne produkcje z Flandrii i Walonii-Brukseli. Będą to filmy pełnometrażowe i krótkie metraże; wśród nich między innymi obsypane nagrodami na wielu festiwalach filmowych: „Najlepsze przyjaciółki” (tyt. org. Les oiseaux de passage), reż. Olivier Ringer oraz „Binti”, reż. Frederike Migom.

Program i bilety

Szczegółowy program festiwalu Kino Dzieci został już opublikowany na stronie kinodzieci.pl, gdzie kupimy również bilety na seanse stacjonarne (w cenie 17 zł lub – w przypadku zorganizowanych grup szkolnych – 13 zł za pojedynczy tytuł) oraz dostępy online (od 9,90 zł do 15 zł w zależności od tytułu). W sprzedaży są również karnety w cenie 59 zł, przyznające dostęp online do wszystkich filmów na platformie festiwalu Kino Dzieci. Szkołom proponujemy dodatkowo seans online w formule „film dla klasy” – za 30 zł otrzymujemy wówczas pojedynczy dostęp do wybranego tytułu, który obejrzeć może dowolna liczba uczniów na swoich urządzeniach.

W przypadku pokazów stacjonarnych zachęcamy, aby przed wejściem do sal kinowych zbierać pieczątki na rozdawanych przez obsługę kartach festiwalowych. 6 takich pieczątek wymienić można w kasach kina Muranów oraz Kinoteki na 2 bezpłatne bilety na seanse odbywające się w danym kinie, a za 10 pieczątek nagrodą jest kupon zniżkowy umożliwiający zakup karnetu na dostępy w formule online w cenie 49 zł.

Co, gdzie, kiedy

Stacjonarna edycja festiwalu Kino Dzieci rozpocznie się 25 września i potrwa do 3 października. Seanse i spotkania odbędą się w pięciu kinach w Warszawie:

  • Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5);
  • Kinoteka (ul. plac Defilad 1);
  • Kino Wisła (Pl. Wilsona 2);
  • Dom Kultury Świt (ul. Wysockiego 11);
  • Kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b).

Konkurs główny

W Konkursie głównym widzowie zobaczą najciekawsze międzynarodowe tytuły, które nie trafiły jeszcze do dystrybucji w Polsce. Ponadto w programie: spotkania, wykłady, warsztaty oraz inne aktywności towarzyszące festiwalowi, których kształt i forma dostosowane będą do obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

O statuetki walczyć będą najlepsze europejskie i światowe produkcje z ostatnich miesięcy, które zebraliśmy w trzech sekcjach: Konkurs główny, Konkurs filmowych odkryć oraz Konkurs krótkich dokumentów. Niezmiennie, w 20 festiwalowych miastach to widzki i widzowie w plebiscytowym głosowaniu wybiorą swój ulubiony film, który otrzyma nagrodę publiczności.

Konkurs główny to największy skarb Kina Dzieci. Każdy z prezentowanych filmów jest wyjątkowy. Wszystkie łączy zaproszenie do wspólnej wyprawy, czasem bliższej, czasem dalszej, ale za każdym razem pełnej przygód i emocji. W tym roku zobaczymyu dziewięć pełnometrażowych filmów aktorskich i animowanych,

Filmem otwarcia 8. MFF Kino Dzieci będzie doceniona już na świecie polska koprodukcja „Nawet myszy idą do nieba” (Czechy, Francja, Polska, Słowacja 2021, dubbing, 6+) w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička. To historia myszki Czmyszki i lisa Rudeusza, dwóch odwiecznych wrogów, którzy trafiając w zaświaty, stają się najlepszymi przyjaciółmi i uczą się nawzajem, co to znaczy być tak naprawdę odważnym. Premierowemu pokazowi, inaugurującemu 8. MFF Kino Dzieci (sobota, 25 września, godz. 12:00) w Kinie Muranów, będzie towarzyszyło spotkanie z duetem reżyserów i producentem filmu – Vladimírem Lhotákiem, a także polskim koproducentem – studiem Animoon i reprezentantami z Momakin – studia produkującego lalki animacyjne.

Kolejnym hitem w programie jest anime Mamoru Hosody „Belle” (Japonia 2021, lektor /  napisy, 10+). Reżyser nominowanego do Oscara i znanego widzom Kina Dzieci „Mirai” tym razem porusza niezwykłymi obrazami wirtualnego świata i historią niczym z „Pięknej i Bestii”. Film podczas festiwalu pokazywany będzie z lektorem, ale z myślą o fanach anime zaplanowano także dwa pokazy z napisami (Kino Nowe Horyzonty, 25 września, godz. 19:00; Kino Muranów, 3 października, godz. 17:30).

Kolejne propozycje to: „Yakari i wielka podróż” (reż. Xavier Giacometti, Toby Genkel, Francja, Niemcy, Belgia 2020, dubbing, 4+) oraz „Mama Mu wraca do domu” (reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2021, dubbing, 4+), „Dziki Zachód Calamity Jane” (reż. Rémi Chayé, Francja, Dania 2020, dubbing, 9+), „Gwiazdka Klary Muu” (reż. Will Ashurst, Norwegia 2020, dubbing, 5+) , „Jak ocalić smoka” (reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020, dubbing, 6+), „Moje życie to cyrk” (reż. Miryam Bouchard, Kanada 2020, dubbing, 10+), . „Drogi Panie Dyktatorze” (reż. Christian Lerch, Niemcy 2020, dubbing, 9+)

Konkurs filmowych odkryć

Ta filmowa selekcja od lat jest najlepszym przykładem, jak może wyglądać artystyczne kino dla młodych widzek i widzów. To filmy zachwycające wizualnie, podejmujące odważne tematy i skłaniające do refleksji. Wraz z bohaterkami i bohaterami wykraczamy poza wydeptane ścieżki i prezentujemy różnorodność kina dla dzieci. Na Odkrycia w tym roku złoży się sześć tytułów pełnometrażowych (w tym pięć to polskie premiery) z różnych stron świata. Wszystkie partnersko traktują swoich widzów i widzki. Filmowe odkrycia już czekają na horyzoncie!

. „Serce Mezquite” (reż. Ana Laura Calderón, Meksyk 2019, lektor, 7+) to pełna czułości historia o poszukiwania własnego miejsca w społeczności i walki o swoje marzenia w świecie, w którym od dawna wszystko jest ustalone.

Odwagi do zmieniania świata nie brakuje też 11-letniej Kenzie, bohaterce filmu „Buladó” (reż. Eché Janga, Curaçao, Holandia 2020, lektor, 12+).

„Gabinet cudów” (reż. Susanne Kim, Niemcy 2020, lektor, 9+) to niezwykły dokument z elementami animacji zrealizowany dla dzieci i przez dzieci. Dowód na to, że wyobraźnia ma moc zmiany świata, a różnorodność jest naszą siłą!

Przyjaźń ponad podziałami jest także motywem przewodnim nominowanej do Oscara animacji „Sekret wilczej gromady” (reż. Tomm Moore, Ross Stewart, Irlandia, Luksemburg, Francja 2020, lektor na żywo, 6+).

„Krótkie wakacje” (reż. Kwon Min-pyo, Seo Han-sol, Korea Południowa 2020, lektor, 11+). Film opowiada o nastoletnich bohaterkach, które w poszukiwaniu idealnego ujęcia, decydują się na samodzielną wycieczkę po obrzeżach koreańskiej stolicy. Jak potoczy się ta spontaniczna podróż i co okaże się w niej najważniejsze? 

„Lada dzień” (reż. Hamy Ramezan, Finlandia 2020, lektor, 11+). Niesamowicie ciepły i czuły obraz silnej więzi rodzinnej, która jest w stanie uchronić wrażliwość młodego człowieka nawet w najtrudniejszych warunkach.

Konkurs krótkich dokumentów

Zobaczymy selekcję 11 poruszających i czułych na swoje otoczenie krótkich metraży, które w pełni realizują postulat „nic o nas bez nas”. Ich bohaterowie doświadczają aktualnych i uniwersalnych problemów współczesnego świata.  Opowiadają o nich prawdziwie i przez pryzmat swoich własnych nadziei, radości i wyzwań. To rówieśnicy naszych widzów, którzy inspirują do działania i chwytają za serce mocniej od najlepszych aktorów.

„Charlie Surfer – zestaw dokumentów”. Te cztery krótkie dokumenty to potężna dawka motywacji!

„199 małych bohaterów” to międzynarodowy projekt stworzony pod patronatem UNESCO. Twórcy towarzyszą dzieciom z najróżniejszych zakątków świata w ich drodze do szkoły, która staje się dla nich symbolem walki o dobrą przyszłość.

Dokumenty w zestawie prezentowane z lektorem w kategorii wiekowej 9+: „Mathis, Szwecja”, reż. Lina Luzyte, Niemcy 2018; „Rania, Zaatari (Jordania)”, reż. Gessie George, Niemcy 2018; „Zozooloi, Mongolia”, reż. Sigrid Klausmann, Niemcy 2018; „Cynthia, Burundi (Afryka Wschodnia)”, reż. Lina Luzyte, Niemcy 2018.

„Lekcje tańca – zestaw dokumentów”.  Dokumenty w zestawie prezentowane z lektorem w kategorii wiekowej 9+

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 września – 1 października, w Warszawie i online.

 

Więcej informacji o MFF Kino Dzieci oraz innych aktywnościach Działu Edukacji SNH: www.kinodzieci.pl.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie