Pokonkursowa wystawa Szopek Krakowskich 2016

📅 niedziela 04.12.2016
konkurs szopek

Celem 74. Konkursu Na Szopkę Krakowską, organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, jest podtrzymywanie tradycji rzemiosła szopkarskiego wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II.

Szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał) lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Uzupełnieniem wież często są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy – Barbakanu i jednej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta – Bramy Floriańskiej.

WYDARZENIA:

  • 4 grudnia, godz. 12.00 – Wernisaż  pokonkursowej wystawy szopek krakowskich i uroczyste ogłoszenie wyników konkursu.

Podczas wernisażu przyznane zostaną nagrody w kategoriach: seniorów, młodzieżowej i dziecięcej , a także wręczone dyplomy. Sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory.

  • od 5 grudnia 2016 r. do 26 lutego 2017 r. – Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.

Na wystawie będzie można podziwiać wszystkie szopki biorące udział w  tegorocznym konkursie. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, część wystawy będzie przygotowana dla osób z dysfunkcją wzroku. W specjalnie zaaranżowanej  przestrzeni – z dotykowymi makietami szopek, architektonicznymi dotykowymi detalami, słuchowiskiem z elementami audiodeskrypcji o historii krakowskiej szopki, filmem dokumentującym przebieg warsztatów oraz podpisami i planszami w alfabecie Braille’a – zostaną zaprezentowane dwie tradycyjne szopki zbudowane podczas warsztatów „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę” dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku (więcej informacji w załączniku).

  • 10 grudnia, godz. 12.00 – Aukcja szopek krakowskich z poprzednich konkursów. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

W tym roku około dwudziestu szopek z konkursów organizowanych w ubiegłych latach będzie można kupić na aukcji. Duże i małe, kolorowe, pięknie ozdobione, z ruchomymi elementami i wszystkie wykonane ręcznie przez szopkarzy będą do kupienia podczas naszej licytacji.

  • 10 grudnia, godz. 12.00 – 15.00 – Rodzinne zawody w układaniu wielkich puzzli szopkowych. Sala Fontany, Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na rodzinne zawody w układaniu puzzli szopkowych. Mega puzzle, rywalizacja, dla zwycięskich drużyn nagrody. Gwarantujemy świetną zabawę! Zapisy od 30.11.2016r. w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl

  • 11 grudnia, godz. 12.00 – Rozdanie dyplomów uczestnictwa w konkursie i upominków dzieciom i młodzieży biorącej udział w konkursie szopek. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory.
  • 18 i 26 grudnia, godz. 16.00 – Przedstawienia jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

Tradycyjna szopka rodziny Malików to kukiełkowe przedstawienie grane w szopce wykonanej na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. Przedstawienie adresowane jest szczególnie do rodzin z dziećmi, ale zapraszamy wszystkich, dla których ważne jest przypomnienie dawnych tradycji. Wstęp – 5 zł

CZEKAMY NA WAS!

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent