Królik i Misia
Królik i Misia

16. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

📅 sobota 12.05.2012
16. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik


Piknik Naukowy stanie się jak zwykle znakomitą okazją do zaprezentowania polskiej nauki i jej popularyzatorów szerszemu audytorium. W wyjątkowy sposób zbliży środowisko naukowców i publiczność zainteresowaną odkrywaniem tajemnic nauki w przyjazny, zrozumiały i atrakcyjny sposób. „Energia" zaś to pojemne hasło, w którym łatwo odnajdzie się zarówno inżynier, jak i humanista. To jedna z nielicznych wielkości fizycznych wyróżnionych specjalnym znaczeniem w porządku świata – obowiązuje wszak bezwzględne prawo jej zachowania. Nie rodzi się i nie ginie, a jedynie przybiera różne formy.

 

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział około 200 instytucji z kraju i zagranicy. W namiotach wystawowych i na scenie będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów – większość z nich związanych z tematem przewodnim tegorocznego Pikniku. Będzie można m.in. rozpętać burzę, na własnej dłoni poczuć energię powstającą podczas wybuchowej syntezy wody, a także obejrzeć symulację katastrofy powodziowej. Jak co roku oczywiście nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci.

Piknik Naukowy to wydarzenie, które w najbardziej kompletny sposób współgra z rolą i celami Polskiego Radia. Propagowanie wiedzy, wspieranie innowacji oraz popularność i interakcyjny charakter tej imprezy powodują, że niezmiennie od lat angażujemy się w nią z pełnym przekonaniem. Dodatkowo warta podkreślenia jest nasza synergia z Centrum Nauki Kopernik przy współtworzeniu Pikniku Naukowego – mówi Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radia. – Szczególne możliwości daje nam tegoroczne hasło przewodnie, czyli „Energia". Z jednej strony z punktu widzenia technicznego pozyskiwanie i tworzenie energii w zgodzie z naturą to temat być może najważniejszy dla świata w najbliższych dziesięcioleciach. Z drugiej strony zapał i energia twórcza to coś, co towarzyszy nam w codziennej pracy. Potencjał, jaki przyniesie tegoroczny Piknik, zamierzamy znakomicie wykorzystać na wszystkich naszych Antenach, dając Słuchaczom ciekawą i ambitną ofertę.

Od tegorocznej edycji zmianie uległa dotychczasowa struktura organizacyjna Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którą obecnie tworzą: Zarząd, Komitet Honorowy jako organ doradczy Zarządu, Zespół Programowy oraz Zespół Organizacyjny. W Zarządzie, który stoi na czele Pikniku, zasiadają: prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Komitetowi Honorowemu, którego skład będzie się corocznie zmieniał w nawiązaniu do tematu wiodącego imprezy, przewodzi związany z Piknikiem Naukowym od samego początku prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W tym roku w Komitecie Honorowym zasiadają wybitni profesorowie: Zygmunt Kolenda, Maciej Sadowski, Bogusław Smólski i Kazimierz Wójs. Szefem Zespołu Programowego, mającego oceniać merytoryczną wartość pokazów i ekspozycji, które będą zaprezentowane podczas Pikniku Naukowego, został dr hab. Konrad Bajer z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół Organizacyjny tworzą przedstawiciele Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Na 16. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w sobotę 12 maja w godz. 11.00-20.00 do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie (przy ul. Rozbrat). Wstęp wolny.

Zapraszamy na stronę www.pikniknaukowy.pl


Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentację ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych.

W 2005 roku Piknik Naukowy został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo".

 

460 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent