15. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów – spotkania i warsztaty online

📅 piątek 20.11.2020 do niedziela 22.11.2020
15. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów - spotkania i warsztaty online
Morze Bałtyckie to dla nas piękne plaże, mieniąca się kolorami woda i miejsce wypoczynku; miejsce inspiracji dla artystów, a także związane z nim przepiękne legendy różnych krajów leżących nad jego wodami. Dla historyków gospodarczy rdzeń Ligi Hanzeatyckiej stanowi bogate pole badań nad losami historycznej i współczesnej Europy. Dla naukowców natomiast (m.in. biologów i ekologów) to największy obszar słonawej wody na świecie, półzamknięte i stosunkowo płytkie morze, które ze względu na swoją wyjątkowość od lat wzbudza ich wielkie zainteresowanie.

CZY MORZE BAŁTYCKIE POZOSTANIE Z NAMI NA ZAWSZE?

To co przyjmujemy za rzecz oczywistą i naturalną, może się jednak odmienić.

Musimy się liczyć z zagrożeniami wiążącymi się z naszymi działaniami; z coraz bardziej postępującym zanieczyszczeniem Bałtyku, a co za tym idzie z jego stopniowym obumieraniem. Czy Bałtyk z nami zostanie? Czy stopniowo przekształci się on w zarastający, coraz uboższy w życie akwen, który zamieszkiwać będą nie dorsze i foki, ale bakterie i glony? Czy coraz płytsza woda zamieni się wreszcie w zieloną, zawiesistą breję? I tylko wieczne sinice będą pamiętały, że zarośnięty, bagnisty obszar był kiedyś Morzem Bałtyckim?

A jeśli morze zniknie zupełnie, a wraz z nim baśnie, legendy i mityczne morskie stwory? A co, gdy plaże zamienią się w miejsca, po których zamiast na piasku spacerować będziemy po ziarenkach wszechobecnego mikroplastiku, wzdłuż bezkresnego morza śmieci?

Te pytania nurtują nas, mieszkańców wybrzeży Bałtyku, ale także artystów, którzy poprzez teksty, ilustracje, muzykę, filmy wyrażają swoje zaniepokojenie o los Bałtyku i poprzez swoje twórcze realizacje zapraszają do refleksji nad przyszłością naszego morza.

CZY BĘDZIE Z NAMI BAŁTYK?

To temat przewodni tegorocznych 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów – już dziś zapraszamy do uczestnictwa w wystawie, spotkaniach, warsztatach i koncercie oraz do zapoznania się z przygotowaną specjalnie na tę okazję książkową niespodzianką.

Naszymi gośćmi będą m.in. Rasa Joni z Litwy, Gundega Muzikante z Łotwy,  Lucija Mrzliak z Estonii, Justyna Nyka z Norwegii oraz Joanna Czaplewska z Polski.

PROGRAM
WYSTAWA | 20.11.2020 – 10.01.2021 | czynna codziennie w godzinach 09.00-18.00 I Ratusz Staromiejski
„Czy będzie z nami Bałtyk?” – międzynarodowa wystawa ilustracji.

Artyści: Joanna Czaplewska, Rasa Joni, Lucija Mrzliak, Gundega Muzikante, Justyna Nyka, Agata Półtorak, Grażyna Rigall, Wojciech Kołyszko

18.00 | wernisaż wystawy online (Facebook NCK)
„Czy będzie z nami Bałtyk?”. Zapraszamy do wirtualnego spaceru po galerii NCK

18.30-19.15 | spotkanie online (Facebook NCK)
„O uczonych łososiach i pewnym dorszu w rozmaitych odsłonach (graficznych)” opowie dr Anita Wincencjusz-Patyna (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu)

21.11.2020
„Morskie mobile!” – warsztaty familijne dla dzieci (6-10 lat) i opiekunów
Prowadzenie: Joanna Czaplewska
Informacje i zapisy:evenea.pl

17.30–18.30 I spotkanie on line (Zoom)
„Dzieci i Ryby mają głos” – premiera książeczki dla dzieci pt. „Baltek”. Goście: Anna Czerwińska-Rydel, pisarka, autorka tekstu, Joanna Czaplewska – ilustratorka, dr Anna Iglikowska – ekolożka specjalizująca się w hydrobiologii i biologii morza, konsultantka naukowa tekstu (Uniwersytet Gdański)
Prowadzenie: dr hab. Małgorzata Cackowska, pedagożka, specjalistka w dziedzinie książki obrazkowej (Uniwersytet Gdański)

Czy i jak motywować dzieci

19.00-19.20 I czytanka online (Facebook NCK)
„Bajka na dobranoc”, czyli historia Baltka w interpretacji Violetty Seremak-Jankowskiej

22.11.2020
„Bałtyckie stwory i zmory” – warsztaty dla dzieci (10-13 lat) | część pierwsza
Prowadzenie: Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko

19.00–20.00 I online
„Bałtyk – scytyjskie opowieści z soli i wody” – koncert Leny Witkowskiej, artystki, performerki, aktorki i animatorki kultury

28.11.2020
10.00–11.00 I warsztaty online (Zoom)
„Fiku miku, ryba z plastiku” – warsztaty familijne dla dzieci (6-10 lat) i opiekunów
Prowadzenie: Anna Gawron

29.11.2020
10.00-11.00 I warsztaty online (Zoom)
„Bałtyckie stwory i zmory” – warsztaty dla dzieci (10-13 lat) | część druga
Prowadzenie: Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko

5.12.2020
„Morskie mobile!” – warsztaty familijne dla dzieci (6-10 lat) i opiekunów
Prowadzenie: Joanna Czaplewska
Informacje i zapisy: evenea.pl

20.00–21.30 I warsztaty online (Zoom)
„Śledziotwarz” – warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie: Grażyna Rigall

6.12.2020
11.00–12.00 i 13.00–14.00 I warsztaty online (Zoom)
„Bajki z dna Bałtyku” (dzieci od lat 6)
Prowadzenie: Agata Półtorak
Informacje i zapisy:
godz. 11.00 link do evenea.pl
godz. 13.00 link do evenea.pl

8.12.2020
19.00–20.30 I warsztaty online (Zoom)
„Śledziotwarz” – warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie: Grażyna Rigall

12.12.2020
Prowadzenie: Anna Gawron

W programie również:
„O zmiennych kolorach morza, sensie życia według małża, najdziwniejszych stworzeniach morskich, i o tym czy możliwe jest nakręcenie bałtyckich Szczęk ” opowie – w pięciu odsłonach – Michalina Pączkowska: biolożka, ekolożka morza, pracująca w Morskim Instytucie Rybackim-Państwowym Instytucie Badawczym.

Na wystawę wstęp wolny
www.facebook.com/BaltyckieSpotkaniaIlustratorow