Akademia tańca
FMH mobile
11. MFF Młode Horyzonty. Nagroda Główna Młodych Horyzontów i Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszych polskich produkcji 

11. MFF Młode Horyzonty. Nagroda Główna Młodych Horyzontów i Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszych polskich produkcji 

📅 sobota 28.09.2024 do niedziela 06.10.2024
11. MFF Młode Horyzonty.
W tym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty wybrane polskie tytuły po raz pierwszy powalczą o wyjątkowe nagrody! Do reżysera i producenta zwycięskiej produkcji trafi Nagroda Główna Młodych Horyzontów, a do scenarzysty – Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Od początku działalności Młodych Horyzontów wspieramy rozwój jakościowych polskich produkcji. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdzie się aż dwanaście polskich tytułów, w tym cztery, które powalczą o Nagrodę Główną Młodych Horyzontów oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Po raz pierwszy w historii festiwalu nagradzamy triadę filmowców: reżysera, scenarzystę oraz producenta.

Promowanie rodzimych tytułów skierowanych do młodej widowni to ważny punkt działań Młodych Horyzontów, zarówno w kontekście festiwalu, jak i pozostałych inicjatyw. Polskie produkcje swoją drogę zaczynają na warsztatach rozwoju filmów Młode Horyzonty Lab. To tutaj artyści pracują nad scenariuszami. Filmy później stają się częścią programu MFF Młode Horyzonty, a następnie trafiają do kin w całym kraju. Międzynarodowe forum koprodukcyjne Młode Horyzonty Industry to z kolei okazja dla twórców nie tylko do prezentacji swoich pomysłów przed światowym środowiskiem filmowym, ale także do nawiązania współpracy z partnerami do produkcji i dystrybucji tytułów. W ramach wydarzenia przedstawiane były m.in.: Smok Diplodok; Kicia Kocia; O psie, który jeździł koleją; Za duży na bajki czy Basia. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 30 września do 2 października.

Nagradzamy triadę: scenarzysta, reżyser, producent

Ideą przyświecającą nagrodom Młodych Horyzontów i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jest wyróżnienie wartościowych polskich filmów. Takich, które nie tylko przyciągną młodych kinomanów, ale pozwolą im lepiej zrozumieć siebie i otaczającą rzeczywistość. Nagrodę Główną Młodych Horyzontów dla polskiej produkcji w wysokości 30 000 zł netto otrzymają reżyser i producent zwycięskiego tytułu, a Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w wysokości 15 000 zł netto – scenarzysta. W składzie jurorskim zasiądą wybitni eksperci, dziennikarze i twórcy filmowi, dla których – tak jak dla Młodych Horyzontów – niezwykle istotna jest możliwość docenienia twórców rodzimej kultury dla młodych. O statuetki powalczy czterech kandydatów.

O sile wyobraźni, czyli Smok Diplodok (6–10; reż. Wojtek Wawszczyk; Polska 2024)

Manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości w przełomowej i pełnej rozmachu polskiej animacji. Smok Diplodok to opowieść inspirowana komiksami legendarnego Tadeusza Baranowskiego. Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i nudno. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odwiedza magiczne miejsca i odkrywa, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka.

Kontynuacja hitu, czyli Za duży na bajki 2 (9–12; reż. Kristoffer Rus; Polska 2024)

Opowieść o potrzebie bliskości i odkrywaniu prawdy, która okaże się niezapomnianą wakacyjną przygodą. Trio graczy – Waldek, Staszek i Delfina – musi na chwilę schować laptopy. Znani specjaliści od e-sportu ruszają w góry. Nastolatków czekają piesze wędrówki z ciotką Mariolką, podziwianie widoków i degustacja oscypków. Waldek rusza na prawdziwą przygodę rodem z gry komputerowej – chce zobaczyć dawno niewidzianego tatę, który mieszka w Tatrach. Kiedy Delfina stara się ukryć eskapadę przed mamą chłopaka, on i Staszek ruszają na szlak. Po spotkaniu niedźwiedzia, bacy i pewnego ekscentrycznego przyrodnika Waldi ostatecznie dopnie swego, ale czeka go niemała niespodzianka.

Pasiasta historia pełna humoru – Basia. Radzę sobie (4–6; reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz; Polska 2024)

Znana z uwielbianych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak rezolutna pięciolatka wraca z nowymi filmowymi przygodami. Ulubiona przyjaciółka przedszkolaków oczarowała publiczność swoim bystrym spojrzeniem na świat i dobrą energią. Serial Basia to historyjki pełne ciepła, świetnej zabawy i dziecięcej wrażliwości. Basia ma charakterek. Mówi, co myśli. I co czuje. Trafia w sedno, stwierdzając półżartem: Humor może być dobry albo zły. Ja najczęściej mam różny. Jest zabawna i pełna uroku. Uwielbia żelki i zwierzęta. Bardzo chciałaby mieć psa. Kocha swoich przyjaciół, braci oraz pluszowego Miśka Zdziśka, z którym nie rozstaje się ani na krok.

Klasyka w nowym wydaniu – Akademia Pana Kleksa (8–12; reż. Maciej Kawulski; Polska 2024)

Akademia Pana Kleksa; reż. Maciej Kawulski; Polska 2024

Magiczna opowieść o miejscu, w którym wyobraźnia czyni cuda. Pozbawione barw życie mieszkającej w Nowym Jorku nastoletniej Ady zmienia się, gdy w urodziny odwiedza ją pół człowiek, pół ptak o imieniu Mateusz. Zaprasza ją do magicznej szkoły prowadzonej przez ekscentrycznego Ambrożego Kleksa. Dziewczyna dołącza do gromady uzdolnionych dzieci z całego świata, by nauczyć się wykorzystywać potencjał swojej wyobraźni. Wkrótce jednak Akademia zostaje zaatakowana przez złowieszczych Wilkusów, polujących na Mateusza. Czego od niego chcą? Czy Adzie uda się obronić swoją szkołę i przyjaciół? Nowe wydanie Akademii Pana Kleksa to nostalgiczna i pełna koloru podróż do popkultury lat 80.

W programie festiwalu wśród polskich tytułów publiczność zobaczy również:

  • Echo (12–∞; Emi Buchwald; Polska 2023)
  • Moja siostra (16–∞; reż. Mariusz Rusiński; Polska 2023)
  • Kicia Kocia w przedszkolu (3–5; reż. Marta Stróżycka; Polska 2024)
  • I love this job (4–6; reż. Kasia Wilk, Arina Sizova; Polska 2024)
  • Trefliki ratują święta (4–7; reż. Piotr Ficner; Polska 2024)
  • Reksio (4–6; reż. Józef Ćwiertnia, Lechosław Marszałek, Halina Filek-Marszałek, Marian Cholerek, Edward Wątor; Polska)

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest największą w Polsce organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i jednym z największych w kraju mecenasów kultury. Zrzesza twórców wszystkich dziedzin sztuki oraz wydawców muzycznych i co roku przekazuje im wiele milionów złotych należnych im wynagrodzeń. Od ponad stu lat buduje świat, który ceni kulturę, twórczość i wyobraźnię.

Zapraszamy na seanse polskich filmów podczas 11. edycji MFF Młode Horyzonty. Festiwal odbędzie się w dniach od 28 września do 6 października stacjonarnie w Warszawie oraz Wrocławiu i 18 innych miastach w całej Polsce. Z kolei od 8 do 27 października wybrane filmy z programu dostępne będą online na platformie festiwal.mlodehoryzonty.pl/.

Więcej informacji o MFF Młode Horyzonty: www.festiwal.mlodehoryzonty.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty to coroczne wydarzenie skierowane do młodej i dorastającej widowni. 11. edycja odbędzie się w dniach 28 września – 6 października w 20 polskich miastach. W dniach 10 – 27 października program będzie dostępny online na platformie festiwal.mlodehoryzonty.pl/.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Młode Horyzonty Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne dla filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 30 września – 2 października, w Warszawie i online. Więcej informacji: industry.younghorizons.pl

11. MFF Młode Horyzonty.

447 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent