• Podróże
  • Zwiedzanie sztolnii fluorytowej w...

Zwiedzanie sztolnii fluorytowej w Kletnie

Sztolnia Fluorytowa w Kletnie

W 2002 roku udostępniona została do zwiedzania część wyrobisk byłej kopalni uranu w Kletnie w gminie Stronie Śląskie. Zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne. Kompleks kopalniany składa się z wyrobiska o całkowitej długości 37 km, w tym 20 sztolni, a także 3 szyby o głębokościach 83-150 m. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się ok. 800 metrów od centralnego parkingu w Kletnie, przy drodze łączącej Kletno z Sieną.

Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni; jej wlot znajduje się na wysokości 773 m n.p.m

Chodnikami zwiedzający przechodzą trasę o długości ok. 200 m, oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów (fluoryt, kwarc i inne) oraz szereg specjalnych ekspozycji. Wyjście znajduje się w miejscu byłego wlotu sztolni. Chodnik posiada szerokość 1,5 – 2 metry, wysokość od 1,7 do ponad 2 metrów. Temperatura wewnątrz wynosi około +7° C. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.

Sztolnia jest czynna przez cały rok. Można zwiedzić także Muzeum Minerałów.

bezpłatny parking i miejsce na rozpalenie ogniska,

W zimie, gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają dojazd samochodem osobowym pod sztolnie organizowany jest transport saniami.

INFORMACJA i REZERWACJA: tel. 0601-889-243 w godzinach od 9.00 do 17.00

 tel.: (+48) 601 889 243
 www.kletno.pl
 kontakt@kletno.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:muzeumweekendwyjazdy