• Podróże
  • Se-Ma-For Muzeum Animacji czyli Miś...

Se-Ma-For Muzeum Animacji czyli Miś Uszatek i spółka

Se-Ma-For Muzeum Animacji w Łodzi - gablota Misia Uszatka

Zapraszamy do uroczego zakątka pełnego wspomnień oraz nowoczesnych technologii. To tutaj spotkacie Misia, co klapnięte uszko ma, więcej nawet, zajrzycie do jego garderoby! Rodzice z rozrzewnieniem powrócą do bohaterów wieczorynek z dzieciństwa, podczas gdy dzieci zachwyci miniaturowy plan filmowy, na którym powstaje seria animacji o Parauszku.

Dlaczego Miś Uszatek ma klapnięte uszko? Jakiego wzrostu jest Prosiaczek? Jak wprawić w ruch postacie z drucika?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w Muzeum, które przenosi do fascynującego świata animacji.

Nasze zwiedzanie możemy zacząć od filmu w przytulnej sali kinowej. W zależności od grupy, mamy do wyboru współczesne filmy krótko- i średniometrażoe dla dorosłej widowni albo spory repertuar dziecięcy.  Po projekcji ruszamy na wystawę, żeby zajrzeć do świata filmu od kuchni i zobaczyć, „jak to się robi”.

Zaczynamy od pierwszych filmów animowanych z początków XX w., ich twórcą był Władysława Starewicz, a gwiazdami… owady. Potem może być tylko jeszcze ciekawiej. Wszyscy dorośli dziwią się, że Uszatek i Coralgol są tacy malutcy, tymaczasem dzieci są w swoim żywiole. Sklep Lisa z filmu Parauszek i przyjaciele w Muzeum Animacji Se-Ma-For

Kunszt techniki miniaturyzacji robi wrażenie: kilkumilimetrowe ziemniaczki na planie oscarowego „Piotrusia i Wilka”, tekturowe (a jak żywe!) samochody i wieżowce z niepokojącego „Danny’ego Boya”, a także asortyment sklepu Lisa Fredka z serii „Parauszek i Przyjaciele”…

 

Mamy nawet okazję zajrzeć do warsztatu twórcy lalek i mikroskopijnych cacek, dzięki stoisku z lupą i całym repertuarem narzędzi.

Se-Ma-For Muzeum Animacji warsztat twórcy

Obok filmów znanych, lubianych i często wyświetlanych znajdziemy także te, o których raczej mało słychać, a niesłusznie, bo wyróżniają się tematem, fabułą czy technicznymi rozwiązaniami. Na mnie największe wrażenie zrobił właśnie jeden z takich filmów,  „Fantastyczny sklep z kwiatami”, przedstawiający metamorfozę… drucika,w pełnych pasji tancerzy, którzy pod osłoną nocy organizują bal w kwiaciarni. Dzięki wystawie dowiedziałam się też o filmie „Wielka wojna w małych rękach”, który w mądry sposób przybliża historię I wojny światowej, widzianą oczami dzieci z różnych krajów biorących udział w konflikcie. Interesujące jest tutaj łączenie scenografii zbudowanej na animacji z grą aktorską.

Zwiedzając kolejne elementy trasy, poznajemy różne sposoby tworzenia filmów: animację poklatkową (znaną np. z Parauszka) czy technikę wieloplanu (tak powstały m.in. „Zaczarowany Ołówek” i „Przygody kota Filemona”).

Technika wieloplanu - plansze do filmu "Przygody kota Filemona"

Muzeum nie jest rozległe, więc nie musimy się obawiać, że maluch się zmęczy czy, co gorsza, będzie ziewał z nudów. Temu drugiemu skutecznie zapobiegają przemiłe przewodniczki, które z zapałem oprowadzają po wystawie i umiejąc zaangażować uwagę najmłodszych zwiedzających. Świetnym pomysłem są ekrany zamontowane przy wielu elementach ekspozycji, na których można sobie odtworzyć fragment animacji, o którym jest w danym miejscu mowa. Niestety, dużej części eksponatów nie można dotykać, dlatego trzeba uważać na wszędobylskich i  rozbrykanych.

Muzeum Se-Ma-For - scenografia z filmu "Tango"Zapewne największą atrakcję Muzeum stanowi plan filmowy z drugiej oscarowej produkcji Se-Ma-Fora – filmu „Tango”. Tutaj każdy gość może na chwilę stać się aktorem i wystąpić w swoim własnym filmie „nakręconym” techniką poklatkową. Gotowe nagranie, które dostejemy przesyłką mailową, to fantastyczna pamiątka!

Po zakończonej wizycie nie sposób ominąć bogato zaopatrzonego sklepiku. Trzeba wykazać sporo silnej woli, żeby nie  opuścić Se-Ma-Fora bez torby pełnej figurek, magnesików, książeczek, gier, a nawet kolczyków czy maskotek. Każde pokolenie znajdzie coś dla siebie – od Misia Uszatka, przez Bolka i Lolka, do Parauszka,Usi i innych przyjaciół z Lasu.

Goście indywidualni mogą zwiedzać muzeum bez wcześniejszej rezerwacji – bilety są do kupienia w kasie muzeum w dniu wizyty. Rezerwacja obowiązuje gości indywidualnych tylko w przypadku warsztatów.

Polecamy kanał Se-Ma-Fora na YouTubie, na którym dostępne są niemal wszystkie animacje wytwórni tak dla dzieci, jak i dla dorosłych.  Po wizycie w Muzeum, gdzie mamy okazję poznać tajniki powstawania filmu animowanego, efekt końcowy ogląda się zupełnie inaczej. Nie mogłam wyjść z podziwu!

Se-Ma-For Muzeum Animacji
ul. Targowa 1/3 B. 24 (wejście od ul. Tuwima 54)
90-022 Łódź 

KONTAKT I REZERWACJE GRUPOWE:
Tel.: (42) 682-26-01
e-mail: muzeum@se-ma-for.com

www.muzeum.se-ma-for.com

Zwiedziła, sfotografowała i opisała: Karolina JóźwiakZobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]