Polanica – Skalne Miasto – Adrspach

Skalne Miasto w Adrspach Czechach - jezioro

Zachęcamy do odwiedzenia fragmentu gór stołowych w Czeskim Narodowym Rezerwacie Przyrody: Skalnego Miasta – Adrspach.
Miejsce magiczne, wprost zachwycające – zrobiło na nas ogromne wrażenie – szczególnie na 4,5-letnim Dominiku.

Naszą wakacyjną bazą była uzdrowiskowa miejscowość Polanica-Zdrój, jej doskonałe położenie umożliwiało zwiedzanie malowniczych okolic pełnych ciekawych obiektów: zamków, warowni, podziemnych korytarzy.

Relaksowały nas piesze wędrówki szlakami prowadzącymi przez zjawiskowe lasy i wzniesienia.
Szlaki są łatwe do przejścia nawet dla matki z dzieckiem. Opracowano nawet specjalny szlak dla rodziców maluchów poruszających się jeszcze w wózku.

Polecamy szczególnie Piekielną Pętlę szlak, którego już sama nazwa u chłopca żądnego przygód działa jak magnes – a o dziwo nie jest specjalnie trudny do przejścia.
Dominik zachwycony rolą przewodnika prowadził nas szlakiem Niedźwiedziej łapy.

podroze polanica skalne miastoEksplorując Polanicę, dowiedzieliśmy się o możliwości wykupienia wycieczki zorganizowanej do Czech (dodam, że takie wycieczki są naprawdę bardzo tanie) i natychmiast postanowiliśmy skorzystać z możliwości.
Podróż do Adrspachu to jakieś 2 godziny autokarem – trafiliśmy na zabawną przewodniczkę, która umilała podróż barwnymi opowieściami o życiu naszych „braci Czechów”.
Nie obyło się także bez wskazówek dotyczących…zakupów – jak wiadomo Polacy są mocno nastawieni na zakup pamiątek:) z wojaży.
Po dojechaniu na miejsce, dzieci zaatakowały sklepy z pamiątkami, gdzie można było nabyć takie wspaniałości jak kubki z Krecikiem – niezapomnianym bohaterem kultowej kreskówki, kolorowe waty cukrowe, ogromniaste lizaki z podobizną Shreka czy kultową czekoladę Studentską. Istny szał.

Wstęp do rezerwatu jest płatny, wynosi kilkadziesiąt koron, ale małe dzieci wchodzą bezpłatnie.
Po przekroczeniu punktów kasowych – weszliśmy w zupełnie inny świat. Panowała tam niesamowita atmosfera, specyficzna cisza, chłód skał i calkiem inny klimat.

Otoczyły nas przepiękne formacje skalne, o niesamowitych kształtach – niektóre z nich miały swoje nazwy – najbardziej charakterystyczne przywodziły na myśl – słonia, ogromną dłoń, czy małpę! Istnie bajkowa kraina.
Na skałach znajdowały się intrygujące, pisane gotykiem napisy – przewodniczka wyjaśniła, iż są to wpisy osób, które zdobywały te skały już na początku XIX w.

Ciekawostką była informacja o pobycie w tym pasmie gór Goethego, który był pod ich ogromnym wrażeniem – moment ten upamiętnia kamienna tablica.

Między labiryntem skał przeprowadzona została trasa, czasami z bardzo wąskimi szczelinami – przejściami. Przechodząc nimi, często doświadczaliśmy dreszczyku emocji.
Dorośli i dzieciaki mieli ogromną frajdę. Punktem programu było dojście do wodospadu ukrytego wśród skał – na prośbę przewodniczki, krzyczeliśmy do Ducha Skał – z jej opowieści wynikało, iż Duch Skał w odpowiedzi na prośby spiętrza wodę w wodospadzie. Cóż, na nas chyba się obraził:)

Po minięciu wodospadu czekało na nas kolejne wyzwanie – dotarcie do jeziora, po którym mieliśmy płynąć łódką. Wszyscy byli rozentuzjazmowani, ale podniecenie opadło, gdy okazało się, że musimy wspiąć się po ponad 100 stopniach wykutych w skale – stromych, wąskich i baardzo niebezpiecznych.
Gdy pokonaliśmy schody okazało się, iż czeka nas zejście w dół ku jeziorze znów po schodach. Tym razem grupie poszło lepiej:)

Roztaczający się wokół widok nas powalił – szmaragdowe jeziorko, otoczone piaskowymi skałami i starymi drzewami. Po jeziorze płynęliśmy małą łódką – gondolą, słuchając opowieści przewodnka.

Ten dzień był niesamowity. Przejście takiej trasy wymuszało pewną dyscypilnę, ale nie było to trudne, nawet dla mojego syna – który już zapowiedział, że w przyszłym roku jedziemy na wakacje do Adrspachu! Cudowne widoki łagodziły zmęczenie, a satysfakcja była ogromna.

Adrspach i Czeski Rezerwat Przyrody polecam wszystkim z czystym sumieniem.

Adrspach zwiedzała Anna Harazmus z synkiem Dominikiem. Dominik otrzymuje upominek.:)

Odwiedź Skalne miasto Adrspach w InternecieZobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

ZOBACZ TAKŻE:przyrodawyjazdy