Ogród Botaniczny w Powsinie

Szafran (crocus) w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie

Kolekcje znajdujące się w Ogrodzie dają zwiedzającym niepowtarzalną okazję zetknięcia się z ogromną różnorodnością świata roślin zgromadzoną na niewielkim terenie. Na uwagę zasługują jedyne w swoim rodzaju ścieżki edukacyjne, w tym wyróżniająca się kolekcja roślinności górskiej.

Ogród botaniczny uczestniczy również w życiu kulturalnym Warszawy poprzez organizowanie wystaw malarstwa oraz koncertów muzyki poważnej.

Ze względu na to, że poszczególne gatunki roślin kwitną tylko w określonych przedziałach czasowych bardzo ważne jest abyśmy odwiedzali Ogród wielokrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego. W ten sposób nie przegapimy kwitnących magnolii, róż lub rododendronów.

Co można zobaczyć w Ogrodzie?

1. Kolekcja Flory Polski prezentuje rośliny naturalnie występujące na terenie Polski. Tutaj z bliska możemy podziwiać nie tylko rośliny pospolite, ale również i te, których spotkanie w naturze jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Podstawę Kolekcji stanowią gatunki roślin rodzimych dziko występujących, objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz rośliny zagrożone wyginięciem.

Sosna żółta W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie2. Kolekcja roślin drzewiastych – drzewa i krzewy iglaste, rośliny wrzosowate i magnoliowate.

3. Kolekcja drzew i krzewów owocowych składa się z trzech części.

W pierwszej prezentuje się rośliny sadownicze polecane do uprawy w ogródkach przydomowych i na działkach. Rosną tu drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, brzoskwinie, śliwy, wiśnie i morele oraz krzewy malin, jeżyn, porzeczek, agrestu, leszczyny i aronii.

Drugą część kolekcji stanowią stare, nie uprawiane bądź całkiem zapomniane odmiany jabłoni, takie jak Kosztela, Papierówka, Malinowa, Złota Reneta. Odmiany te owocują co drugi rok i głównie dlatego zostały wyparte w sadownictwie wielkotowarowym przez nowoczesne odmiany.

Trzecia część kolekcji to gatunki z rodzajów, które są dzikimi przodkami roślin sadowniczych i rodzą jadalne owoce.

4. Kolekcja roślin ozdobnych której największą ekspozycją stanowi”Ogród Bylinowy”, w którym rośnie ponad 900 gatunków, odmian botanicznych i ogrodowych, gruntowych roślin ozdobnych. W centralnej części wijący się trawnik podkreśla kompozycje bylin rosnących na nieregularnych rabatach w tle ciekawych gatunków i odmian drzew i krzewów ozdobnych. Na kamienistym wzniesieniu prezentowane są rośliny ogrodów skalnych.

W zbiornikach i łączących je ciekach wodnych rosną gatunki typowo wodne, a nad ich brzegami rośliny stanowisk wilgotnych i bagiennych. Odmienna w swym charakterze łąka bylinowa jest przykładem rabaty spontanicznej do zastosowania w ogrodach o charakterze naturalistycznym.

W centralnej części Ogrodu Botanicznego sąsiadują ze sobą dwie, odrębne ekspozycje prezentujące bogactwo odmianowe liliowców i piwonii.

5. Kolekcja roślin tropikalnych i subtropikalnych znajduje się w szklarniach. Szklarnie ekspozycyjne podzielono na 5 części i w każdej z nich posadzone są rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych. Dużą grupę stanowią tropikalne i subtropikalne rośliny użytkowe, zwłaszcza cytrusowe, które są największą kolekcją w Polsce. Wśród nich rośnie 8 odmian cytryn, 5 odmian pomarańczy, 2 odmiany grejpfrutów, mandarynki, pompele oraz ciekawa odmiana cytrona nazywana „Ręką Buddy”, której owoc przypomina dłoń. Przez cały rok można podziwiać owoce na drzewach. Bogata jest także kolekcja innych subtropikalnych roślin użytkowych, takich jak kawa i herbata, które w kolekcji rosną bardzo dobrze, o czym świadczy ich coroczne kwitnienie i owocowanie. W kolekcji znajduje się także kilka gatunków pieprzu (Piper), a także inne egzotyczne rośliny jak męczennica (Passiflora), oliwki (Olea), laur (Laurus) czy granat (Punica).

Na szczególną uwagę zasługuje duża kolekcja paproci tropikalnych, a wśród nich gatunki paproci drzewiastych. Liczną grupę stanowią rośliny z rodziny obrazkowatych (Araceae) oraz rośliny epifityczne – bromelie i storczyki. Zimą można podziwiać kwitnące kamelie.

 

Godziny otwarcia i cennik biletów można sprawdzić tutaj 

 

Dojazd można sprawdzić tutaj 

Do Ogrodu można się dostać autobusem,  metrem i na piechotę oraz samochodem.

 

Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny
Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie

ul. Prawdziwka 2 02-973 Warszawa

tel. centrala: (+48) 22 648-38-56
tel. sekretariat: (+48) 22 754-26-10
fax: (+48) 22 757-66-45
e-mail: ob.sekr@obpan.pl

www: www.ogrod-powsin.pl

 

 

 Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]