Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
Delfinek
Ogród powstał w 1938 roku jako ogród przyszkolny. W chwili obecnej ogród zajmuje powierzchnię ok. 6,5 ha. Główne wejście do ogrodu (dla gości) znajduje się przy ulicy Piłsudskiego.

W układzie przestrzennym ogrodu wyróżniamy: część botaniczną, parkową, plac zabaw oraz tereny gospodarcze ze szklarniami i palmiarnią.

Część botaniczna ogrodu jest skomponowana w układzie kwaterowym i nawiązuje do ogrodów w stylu francuskim, gdzie dominuje regularność i geometryczne kształty, a kwatery są przedzielone żywopłotem. Odmienną zupełnie stylowo częścią ogrodu jest tzw. część parkowa, która ma założenia typu krajobrazowego, tzw. ogrody angielskie. Odchodzi się tu od stylu geometrycznego na rzecz swobody i naturalnego krajobrazu. Styl tego miejsca podkreśla malowniczy staw otoczony wierzbami. Chętnie jest odwiedzany przez romantyków szukających miejsc bardziej dzikich.Plac zabaw będący miejscem radości dla dzieci nas odwiedzających, znajduje się w środkowej części ogrodu i posiada liczne urządzenia zabawowe oraz piaskownicę.Najbliżej terenów gospodarczych znajduje się kwatera, w której również można się dopatrzyć cech kompozycyjnych typu krajobrazowego. Są tu dwa stawy naturalne, oraz sztuczne oczko wodne z wyspą pośrodku. Oczko jest połączone strumykiem ze znajdującym się w pobliżu alpinarium. Jest to miejsce szczególnie ulubione przez młode pary, które chętnie robią sobie tutaj zdjęcia. Tuż obok znajdują się zabudowania gospodarcze z budynkiem administracyjnym oraz szklarnie.

(źródło: www.mob-zabrze.pl)

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu ul. Piłsudskiego 60 41-800 Zabrze Umiejscowienie: Ogród położony jest przy skrzyżowaniu ulic marszałka Józefa Piłsudskiego i Roosevelta, w pobliżu obiektów sportowych KS Górnik.

tel.: (32) 271-30-33

fax: (32) 271-30-33

 www.mob-zabrze.pl

ogrod@mob-zabrze.pl

Dojazd:

Dojazd na miejsce liniami autobusowymi: 32, 932 (z terenu Zabrza i Gliwic), 720 (z terenu Zabrza).

Dojazd samochodem:

z Zabrza

I) z centrum – ulicami marszałka Józefa Piłsudskiego, lub Franklina Roosevelta

II) z północnej części miasta – Alejami Korfantego, Gen. Charlesa de Gaulle’a i Franklina Roosevelta

III) z południowej części miasta – ulicami 3 maja i Franklina Roosevelta

z Gliwic

I) ulicą Chorzowską (Gliwice), a później Wolności (Zabrze) i marszałka Józefa Piłsudskiego

II) przez dzielnicę Sośnica – ulicą Gen. W. Sikorskiego (Gliwice), a później Franklina Roosevelta (Zabrze)

 

 

846 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent