• JESTEŚ TUTAJ
  • Wyżyna Lubelska

Wyżyna Lubelska

janowiec-nad-wisla
Wyżyna Lubelska

Janowiec nad Wisłą

To najwspanialsze miejsce, jakie ostatnio odwiedziliśmy. Gdzie leży? W województwie lubelskim. Po drugiej stronie Wisły znajduje się znany i oblegany Kazimierz Dolny. To miasto znają wszyscy, ale na drugą stronę rzeki mało kto się udaje.

maly-ogrod-zoologiczny-w-turce-klublina
Wyżyna Lubelska

Mały Ogród Zoologiczny w Turce k/Lublina

Mały ogród zoologiczny położony jest w przepięknej okolicy doliny rzeki Bystrzycy. Jedną z głównych jego atrakcji stanowi zabytkowy park z pięknymi okazami drzew różnych gatunków. Otoczenie zieleni sprawia, iż Mały ogród zoologiczny to nie tylko miejsce doskonałych zabaw, ale również wspaniałe zacisze do odpoczynku i kontemplacji. Tym, którzy opanowali techniki skradania do perfekcji, zdarza się z bliska ujrzeć ptaki i bobry – mieszkańców Bystrzycy.

Kwitnący wawrzynek wilczełyko w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie
Wyżyna Lubelska

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie

Nie ma lepszego miejsca na pierwsze letnie spacery. Ogród Botaniczny to idealne miejsce do zwiedzania z małymi dziećmi. Nie ma obawy, ze zanudzą się w dusznych salach, nie muszą zachowywać ciszy, mogą pobiegać i poszaleć, ile tylko chcą.

Ruiny zamku Firlejów w Dąbrowicy koło Lublina
Wyżyna Lubelska

Dąbrowica pod Lublinem

Dąbrowica pod Lublinem to miejsce obowiązkowe dla dzieci, które lubią ruiny, zamki, opowieści o dawnych czasach. Można tu obejrzeć pozostałości zamku Firlejów i niesamowitą starą ceglarnię.

Starówka w Lublinie
Wyżyna Lubelska

Starówka w Lublinie

Lublin to jedno z najstarszych miast w Polsce. Lubelskie Stare Miasto robi niesłychane wrażenie na dzieciach i dorosłych – przepiękne kamienice, niesamowity Plac po Farze, majestatyczne kościoły i … przytulne kawiarnie i restauracje. Starówka w Lublinie piękna jest i w wakacje, i zimą.

Zalew Zemborzycki k. Lublina - panorama
Wyżyna Lubelska

Zalew Zemborzycki w Lublinie

Zalew Zemborzycki, wybudowany w 1974 roku, to świetne miejsce na odpoczynek z dziećmi, dla miłośników sportów wodnych i pięknych plenerów. To genialna wycieczka dla aktywnych dzieci!

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie - dziedziniec
Wyżyna Lubelska

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie

Muzeum Chełmskie w Chełmie to kopalnia wiedzy o historii Chełma i okolic. Mieści się w czterech budynkach – zabytkowych kamieniczkach przy ul. Lubelskiej, dawnej cerkwi unickiej pw. Św. Mikołaja oraz w dawnej drukarni „Zwierciadło”.

Wiatrak z Zygmuntowa w Muzeum Wsi Lubelskiej
Wyżyna Lubelska

Muzeum Wsi Lubelskiej – skansen w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej obejmuje swoim zasięgiem obszar dawnego województwa lubelskiego licze krainy geograficzne wyraźnie zróżnicowane pod względem fizjograficznym i etnograficznym. Dlatego też ekspozycja skansenowska MWL została podzielona na siedem sektorów – Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy.

Widok na Kazimierz Dolny ze Wzgórza Trzech Krzyży
Wyżyna Lubelska

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny, malowniczo położony nad Wisłą, to przepiękne, chociaż w sezonie bardzo zatłoczone miasteczko. Uroku dodają mu stare kamieniczki, śliczny rynek, mnóstwo knajpek i galerii. Dla dzieci atrakcją mogą być liczne stragany, mały plac zabaw przy Małym Rynku oraz… koguty z miękkiego ciasta!

Nałęczów - Park Zdrojowy
Wyżyna Lubelska

Nałęczów

Nałęczów, słynny z właściwości swoich wód mineralnych, położony jest w Kazimieskim Parku Krajobrazowym. W uzdrowisku królują kuracjusze z okolicznych sanatoriów, niemniej warto przespacerować się po parku zdrojowym i napić się wody w pijalni z palmiarnią.