Babice – Zamek biskupi Lipowiec

Zamek biskupi Lipowiec
Ruiny gotyckiego zamku stoją na zalesionym wzgórzu o wysokości 362 m, będącym częścią Grzbietu Tenczyńskiego. Chrakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża do połowy ukryta w krzydle południowo-wschodnim. Pod wieżą znajdowały się cele więzienne. W głównym 3-kondygnacyjnym korpusie zamku znajduje się dziedziniec. Na jego ścianach można obejrzeć herby biskupów. Jest tam także głęboka studnia, w której zamontowano światło (trzeba samemu je włączyć). Na parterze znajdowały się m.in. kuchnia, reflektarz, wozownia, na pierwszym piętrze: pokoje księży, kaplica i szpital. Trzecie piętro zajmowała służba.

Zamek jest doskonale przystosowany do zwiedzania. Zarówno dzieci, jak i dorośli na pewno nie będą się nudzić, bo oglądanie zrujnowanych komnat na poszczególnych kondygnacjach oraz widok z wieży (przy sprzyjającej pogodzie widać z niej Gorce!) robią niezapomniane wrażenie.

Dodatkowo na piętrze znajduje się muzeum, w którym przedstawiono historię zamku, a zamkowe wzgórze otacza Nadwiślański Park Etnograficzny czyli skansen z wiejskimi zabudowaniami z XVIII i XIX wieku.

Godziny otwarcia  i  cennik

Dojazd:
Z Krakowa to około 30 km (w stronę Oświęcimia). Zamkowa wieża widoczna jest z daleka.

http://zamek-lipowiec.republika.pl/

 

486 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent