Katalog Miasta Dzieci • domy kultury

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu

24 stycznia 2009 roku upłynęło 55 lat od powstania Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, placówki wychowania pozaszkolnego, jednostki budżetowej miasta Opola, która od lat służy dzieciom, młodzieży i dorosłym mieszkańcom Opola.

Placówka działa na mocy Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku (z późniejszymi zmianami), Ustawy o samorządzie terytorialnym z dnia 8 marca 1990 roku (z późniejszymi zmianami), Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 września 1993 roku w sprawie rodzajów, organizacji i zasad działania publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 roku w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem.

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu realizuje zadania określone w statucie placówki, a w szczególności:
wspomaga szkołę i rodzinę w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży oraz stwarza warunki dla ich pełnego rozwoju,
kształtuje u uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów postawy aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym,
inspiruje do działań kulturotwórczych w środowisku dzieci i młodzieży Opola,
prowadzi działania edukacyjne poszerzające szkolne programy dydaktyczne,
wspomaga rodzinę i szkołę w procesie wychowania młodego człowieka,
kształtuje pozytywny model spędzania czasu wolnego,
organizuje rekreację i wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej poprzez bogatą ofertę zajęć w czasie letniej i zimowej przerwy wakacyjnej,
koordynuje pozaszkolną działalność artystyczną dzieci i młodzieży miasta Opola,
prowadzi szeroko pojętą działalność profilaktyczną i opiekuńczą.

Zadaniem i ambicją Młodzieżowego Domu Kultury jest zapewnienie młodym mieszkańcom Opola możliwości wszechstronnego rozwoju zainteresowań i uzdolnień. Stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju młodzieży szczególnie utalentowanej, ale także rozszerzanie obszarów pracy z młodzieżą poszukującą swego miejsca, młodzieżą trudną, zagubioną.

Od 1996 roku placówka aktywnie uczestniczy w pracach Krajowej Rady Placówek Wychowania Pozaszkolnego działającej w Krakowie, której wiceprzewodniczącą trzecią kadencję jest dyrektorka MDK.

ul. Strzelców Bytomskich 1

mdk@mdk.opole.pl

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu

sob
25.02.2012
spektakl

spektakl

Zapraszamy na spektakl muzyczno-taneczny w wykonaniu Zespołu Tańca Nowoczesnego ADENA.

sob
03.12.2011
przedstawienie

przedstawienie

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu serdecznie zaprasza najmłodszych uczestników swoich zajęć (do 10. roku życia) na spektakl muzyczno-taneczny pt. Piotruś Pan w wykonaniu Zespołu Tańca Nowoczesnego ADENA oraz spotkanie ze św. Mikołajem.

wt-pt
18.10-18.11.2011
zajęcia dzieci
Warsztaty i zajęcia

zajęcia dzieci

Pracownia CORO PICCOLINO zaprasza na zajęcia umuzykalniające dla dzieci do 4 roku życia, prowadzone według teorii amerykańskiego psychologa muzyki Edwina E. Gordona.

pon-nd
09.05-15.05.2011
festiwal

festiwal

Mamy ogromną przyjemność zaprosić najmłodszych mieszkańców Opola na siódmą edycję Festiwalu Filmów dla Dzieci ZERO NUDY, która odbędzie się w dniach 9-15 maja br.

wt-pt
01.03-13.05.2011
konkurs

konkurs

Wszystkich, którzy lubią śpiewać, zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Giełdy Piosenki. Najbliższe przesłuchania młodych wokalistów odbędą się 18 marca 2011 r. (piątek) o godz. 11.00 w filii MDK w Opolu przy Al. Przyjaźni 12.
Będzie to kwalifikacja do udziału w 19. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki
Piosenkobranie 2011.

pon-pt
14.02-25.02.2011
ferie 2011
Warsztaty i zajęcia

ferie 2011

Jak co roku, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zaprasza dzieci i młodzież szkolną do wspólnego spędzenia zimowych ferii.

pt
04.02.2011
wierszowanie

wierszowanie

Już w najbliższy piątek, 4 lutego, w filii MDK przy ul. Targowej 12 odbędzie się kolejna edycja Białego Wierszowania, czyli konkursu recytatorskiego dla opolskich przedszkolaków.

nd
05.12.2010
koncert

koncert

Zapraszamy na koncert finałowy Mikołajkowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej, który odbędzie się 5 grudnia (niedziela) o godz. 16:00.

pt-sob
17.09-18.09.2010
impreza plenerowa

impreza plenerowa

Już w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola na skwer przy Placu Wolności, gdzie Młodzieżowy Dom Kultury organizuje 3 plenerowe imprezy.

Zajęcia i miejsca

Wybierz miasto