rysuj
Także : Marcinek
Znaczenie : od imienia boga Marsa
Planeta : Księżyc
Znane : Marcin Bosak, Marcin Dorociński, Marcin Gortat, Marcin Luter, Marcin Możdżonek, Marcin Prokop
Imieniny : 11 listopada (na cześć św. Marcina z Tours), także 30 stycznia, 13 kwietnia, 8 i 24 października, 7 i 29 grudnia.
 

Historia imienia

Imię Marcin (podobnie jak Marek) powstało ku czci Marsa, rzymskiego boga wojny i wojowników, a przede wszystkim szczególnego patrona Wiecznego Miasta, czyli Rzymu. Imię to okazało się trwalsze niż kult pogańskich bogów i przeszło do chrześcijaństwa. Najsłynniejszy ze świętych Marcinów to Marcin z Tours, którego święto obchodzone jest 11 listopada (i jest zapowiedzią zimy i mrozu). Przyszły święty urodził się w rzymskiej prowincji Panonii (dziś leżą tam Węgry) i obrał – zgodnie ze swoim imieniem – karierę wojskową. Znany jest z tego, że służąc w legionach, swoim płaszczem przyodział półnagiego żebraka (pod którego postacią w istocie objawił się Jezus Chrystus). Z powodu tego czynu uznali go za swego patrona ludzie marginesu: żebracy, pijacy – a również szynkarze i producenci piwa. Długie lata spędził św. Marcin jako pustelnik. Wówczas żywiąc się samymi korzonkami, uległ zatruciu jadowitym szalejem; przemógł jednak truciznę siłą woli i modlitwą. Z tej przyczyny mógłby dziś patronować walce z narkomanią. Był również egzorcystą, wypędzał demony i nie lękał się nawet rozmawiać z duchami zmarłych. Zmarł leżąc rozciągnięty na gołej ziemi (jak później św. Franciszek), czyli w pozycji znanej indyjskim joginom jako siawasana. Największym czynem św. Marcina była jednak działalność misyjna w Galii (obecnej Francji); jest on do dziś jednym z narodowych świętych francuskich. Postać świętego można uznać za wzorcową dla wszystkich Marcinów, którzy po nim przyjęli to imię. Widać jak na dłoni, że chociaż imię pochodzi od wojowniczego Marsa, i sam św. Marcin zaczynał jako wojak, to szybko jego życie stało się służbą na rzecz najuboższych i potrzebujących opieki, a on sam żył z dala od rojnych miast, blisko przyrody i krążących w niej energii.

Znaczenie imienia Marcin

Imię Marcin (podobnie jak Marek) powstało ku czci Marsa.

Numerologia imienia Marcin

Liczba imienia, SIEDEM, jest przecież liczbą pustelników, mistyków, joginów i tych, którzy obcują z duchami. Dlatego prawdziwym patronem tego imienia nie jest wojowniczy Mars, lecz łagodny i opiekuńczy Księżyc.

Jaki jest Marcin?

Współcześni Marcinowie unikają w swoim życiu skrajności. Są praktyczni, znają się na rzeczach wymagających „złotej rączki”, spędzają dni na pożytecznej krzątaninie. Starają się otaczający świat poprawiać, ulepszać, czynić bardziej przyjaznym. Są – podobnie jak ich święty patron – opiekuńczy i pełni troski o istoty wymagające pomocy. Dobrze rozumieją się z dziećmi i nie opuszczają przyjaciół w biedzie. Mówiąc krótko, mają dobre serca. Podobnie też jak święty Marcin mają dobry kontakt ze światem natury i często obierają „przyrodnicze” zawody, takie jak rolnik, pszczelarz, leśnik, weterynarz czy lekarz. Wśród Marcinów jest wielu ludzi o uzdolnieniach do uzdrawiania i radiestezji. Są wrażliwi, obdarzeni bujną wyobraźnią i wyostrzoną intuicją. Stąd już krok tylko – by jak rasowa siódemka – zajmować się nieznanym światem, wiedzą tajemną, i być świadomym obecności duchowych istot.

Znak zodiaku imienia Marcin

Imię Marcin jest w najlepszej zgodzie z charakterem znaków Raka i Ryb, zodiakalnych opiekunów istot drobnych i wzrastających. Pomocne jest też dla Wodników i Skorpionów, jak również dla Koziorożców, Panien, Bliźniąt, Strzelców. Mniej jest odpowiednie – z różnych przyczyn – dla Baranów, Byków, Lwów i Wag.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Marcin:

Wojciech Mann

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

709 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent