UD

Halina - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Halinka, Halka, Hela
Znaczenie : powstało w Polsce jako kombinacja imion Helena, Adelina i Alina
Planeta : Księżyc i Saturn
Znane : Halina Czerny-Stefańska, Halina Frąckowiak, Halina Kunicka, Halina Młynkowa, Halina Poświatowska, Halina Wyrodek
Imieniny : 1 lipca

Historia imienia

Imię Halina, chociaż nie słowiańskie, powstało w Polsce i jest używane głównie w naszym kraju. Prawdopodobnie powstało jako odmiana imienia Helena, może pod wpływem Aliny, czyli Adeliny. Sławę zyskało za sprawą opery „Halka” Moniuszki ze słowami Wolskiego. Wszyscy znamy słowa arii Jontka: „Hej Halino, hej jedyna”. Widocznie twórcy opery znaleźli imię, które brzmiało wystarczająco egzotycznie jak na mieszkankę mało wówczas znanego i dzikiego Podhala.

Znaczenie imienia Halina

Halina – powstało w Polsce jako kombinacja imion Helena, Adelina i Alina.

Numerologia imienia Halina

Liczbą imienia Halina jest SIEDEM, liczba wiedzy, tajemnic i intelektu.

Jaka jest Halina?

Haliny mają zwykle wiele zdrowego rozsądku, decyzji nie podejmują pochopnie i chętnie biorą udział w szczegółowych dyskusjach, jak też korzystają z rad wielkiego grona doświadczonych przyjaciółek. Zachowują zdrowy dystans wobec wszelkich sensacji i nagłych wydarzeń, rzadko dają się ponieść nastrojom chwili i porywom entuzjazmu. Mają w zwyczaju działać powoli, z namysłem, ale skutecznie. Zwykle są nad wiek poważne. Pociąga je wiedza, gruntowne wykształcenie, i często zostają specjalistkami w poszukiwanych zawodach. Częste wśród Halin jest nieprzeciętne zamiłowanie do porządku i postępowania według planu, a ich mieszkania i ogródki urządzone są metodycznie i od razu widać, do czego służy każde miejsce i każdy mebel. Choć za młodu, gdy brakuje im jeszcze doświadczenia i obycia, Haliny sprawiają wrażenie istot słabych i wiotkich, to jednak obdarzone są konsekwencją i idą przez życie w dobrze określonym kierunku. Dlatego w gronie rodziny, w małżeństwie, z roku na rok wychodzą na prowadzenie i stopniowo ze skromnych „szyj” awansują do roli prawdziwych „głów”. Podobnie jest w karierze zawodowej: często mija sporo czasu, zanim Halina w pełni przekona się do swojej wartości i zauważy, że potrafi wszystko to, co inni, tyle że lepiej.

Znak zodiaku imienia Halina

Imię Halina z natury jest najbardziej odpowiednie dla znaków Panny i Koziorożca i podkreśla ich wytrwałość i dobre rozeznanie w sprawach konkretnych i materialnych. Również odpowiednie jest dla Skorpiona, Raka i Ryb, i może jeszcze dla Byka, Wagi i Bliźniąt, a mniej dla Barana, Lwa, Wodnika i Strzelca.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

219 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent