UD

Helena - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Helenka, Hela
Znaczenie : pochodnia, kosz trzcinowy (?)
Planeta : Księżyc
Znane : Helena Bonham Carter, Helen Hunt, Jelena Isinbajewa, Jelena Isinbajewa, Helena Majdaniec, Helena Marusarzówna Helen Mirren, Helena Mniszkówna, Helena Modrzejewska, Helena Rubinstein, Eleni
Imieniny : 18 sierpnia; również 2 marca, 23 kwietnia, 22 maja, 31 lipca
 

Historia imienia

Imię Helena jest zakorzenione w kulturze starożytnej Grecji i niezmiernie stare. Tak w poemacie Homera „Iliada” nazywała się piękna Greczynka, którą Parys uprowadził do Troi, wszczynając w ten sposób wojnę trojańską. Sens tego imienia nie był jasny już dla starożytnych.

Znaczenie imienia Helena

Są w języku greckim dwa słowa brzmiące helene (różnie akcentowane), które znaczą „pochodnia”, albo „kosz trzcinowy”. Podobne słowo Selene to po grecku „Księżyc” albo imię bogini Księżyca. Do świątyń księżycowej bogini Artemidy, opiekunki plonów, rolnictwa i kobiet greckie dziewczęta zanosiły chleb w trzcinowych koszach podczas procesji zwanych helenoforia.

Numerologia imienia Helena

Liczbą imienia Helena jest SZÓSTKA, „księżycowa” liczba, kojarząca się w numerologii z rytmem życia przyrody, z przemianą pór dnia i roku, z odradzaniem się roślin. Ta liczba również kojarzy się z życiem domowym i rodzinnym, z równowagą, harmonią i spokojem. Równowaga – to jest słowo-klucz do zrozumienia natury Heleny.

Jaka jest Helena?

Kobiety o tym imieniu unikają skrajności. Nie są ani lekkomyślnymi trzpiotkami, ani nie nadają się na domowych tyranów. Są pewne siebie, ale nie przemądrzałe. W swoich decyzjach kierują się tyle głosem serca, co zdrowym rozsądkiem. Łatwo uznają racje drugich i dobrze czują się w grupie. Heleny są jakby stworzone do roli strażniczek domowego ogniska. W miłości są wierne, a decyzji o związaniu się z mężczyzną nigdy nie podejmują pochopnie. Dochowują wierności, a i w innych sprawach trzymają się obranej drogi i nieczęsto zmieniają zdanie. Polegają na tradycyjnych wartościach i dobrze rozumieją powołanie kobiety. Cóż, cztery tysiące lat historii tego imienia do czegoś zobowiązuje. Uroda Helen jest zwykle nieco pomnikowa, a na postronnych obserwatorach mogą sprawiać wrażenie nieprzystępnych i zasadniczych. Ale takie są tylko na zewnątrz; odprężają się w domu i wszędzie tam, gdzie czują się bezpiecznie.

Znak zodiaku imienia Helena

Imię Helena najbardziej jest odpowiednie dla księżycowego znaku Raka, a w drugiej kolejności – dla duchowych arystokratek zodiaku, czyli dla Wag. Również Lwy, Koziorożce i Byki będą nosić to imię z dużą gracją. Skorpiona i Pannę imię to może zbytnio przywiązywać do pospolitych spraw materialnych, Ryby – przeciwnie – obdarzy poetycką, księżycową fantazją. Najmniej zgodne jest to imię z niespokojną naturą Baranów, Bliźniąt, Strzelców i Wodników.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Helena:

Agata i Piotr Rubik

 dziennikarka Marta Kuligowska

 Jan Englert i Beata Ścibakówka

Agnieszka Maciąg

Andrzej Deskur

Justyna Steczkowska

Anna Powierza

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

392 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent